10 cech dobrego oczyszczacza powietrza na smog

Najlepszą ochronę przed smogiem zapewnia oczyszczacz powietrza, ale nie każdy jest tak samo godny polecenia. Przedstawiamy dziesięć cech, jakimi powinno wyróżniać się urządzenie, aby można było uznać je za idealne, czyli skuteczne, a przy tym wygodne w obsłudze.

  1. Filtr HEPA

Aby oczyszczacz mógł zatrzymywać składniki smogu, musi być wyposażony w odpowiednie technologie oczyszczania. Podstawową rolę odgrywa filtr HEPA, który najlepiej radzi sobie z wychwytywaniem pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10.

Dodatkowo oczyszcza powietrze z alergenów, wirusów i bakterii. Jego wysoka skuteczność sprawia, że jest obecny w zdecydowanej większości oczyszczaczy powietrza. Filtr ten podlega wymianie.

  1. Filtr węglowy

Filtr HEPA nie usuwa szkodliwych gazów, dlatego najczęściej wykorzystuje się go razem z filtrem węglowym, który sprawdza się pod tym względem znakomicie. Filtr ten zbudowany jest z węgla aktywnego, a poza gazami usuwa jeszcze brzydkie zapachy.

Podobnie jak filtr HEPA ulega zużyciu, tak więc co jakiś czas konieczne jest zastąpienie starego filtra węglowego nowym.

Wśród urządzeń wyposażonych w filtr węglowy i HEPA znajdują się:

  1. Właściwa wydajność

Minimalne zapotrzebowanie na wydajność (wyrażoną w metrach sześciennych na godzinę) jest osiem razy większe od powierzchni pomieszczenia (w metrach kwadratowych). Jednak warto wybierać oczyszczacze, które zapewniają jeszcze lepszą relację wydajności do metrażu.

Dla przykładu oczyszczacz powietrza Sharp UA-HD50E-L, którego CADR wynosi 306 m³/h, jest odpowiedni dla pomieszczenia o wielkości 38 m2, lecz najlepiej sprawdzi się w pokojach do 30 m2.

Nie można przy tym zapominać, że liczy się wielkość pomieszczenia, a nie całego mieszkania, ponieważ zasada brzmi: jeden oczyszczacz na jeden pokój.

  1. Dobry tryb automatyczny

Oczyszczacze powietrza pracują w kilku prędkościach, które są przeznaczone do używania przy różnych stężeniach zanieczyszczeń. Oczyszczacz z trybem auto potrafi sam sterować tempem filtracji, dopasowując je do stanu powietrza.

Dobry tryb automatyczny to taki, w którym oczyszczacz uwzględnia stężenie głównego składnika smogu (pył PM2,5) i nie dopuszcza do tego, aby jego poziom był zbyt wysoki, czyli ma algorytm uwzględniający europejskie normy zanieczyszczeń.

  1. Numeryczny wskaźnik stężenia pyłu

Czujnik zanieczyszczeń umożliwia pracę w trybie automatycznym, lecz także pozwala użytkownikowi monitorować stan powietrza. W niektórych oczyszczaczach znajduje się wskaźnik numeryczny, prezentujący dokładne stężenie pyłu zawieszonego, a w innych wyłącznie kolorystyczny, który pozwala poznać tylko przybliżony poziom smogu. Lepiej sprawdza się oczywiście wskaźnik numeryczny.

  1. Niezbyt głośna praca

Nieme oczyszczacze powietrza nie istnieją, tak więc ich pracy zawsze towarzyszy pewien hałas. Ważne, aby nie był zbyt duży, szczególnie w przypadku urządzeń, które mają pracować w sypialni. Jeśli głośność oczyszczacza w niskiej prędkości wynosi do 25 dB, to nie powinien on zakłócać snu nawet osobom o wysokiej wrażliwości na hałasy.

W pokojach innych niż sypialnia sprawdzą się także te urządzenia, które w niskiej prędkosci generują do 30 a nawet 35 dB.

  1. Sterowanie wi-fi

Niektórymi oczyszczaczami powietrza można sterować tylko przez panel umieszczony na obudowie urządzenia, natomiast inne wyposażone są w pilota i/lub wi-fi, pozwalające na sterowanie przez aplikację. Największą wygodę zapewniają oczywiście te ostatnie.

W niektórych aplikacjach dostępna jest opcja tworzenia harmonogramu pracy, czyli zaplanowania zależności pomiędzy porą dnia czy stanem powietrza a wykorzystywaną prędkością filtracji.

  1. Przystępne koszty użytkowania

Na koszty użytkowania oczyszczacza powietrza wpływają wydatki związane z wymianą filtrów oraz rachunki za zużytą energię. W przypadku filtrów trzeba wziąć pod uwagę fakt, że różnią się one zarówno cenami, jak i żywotnością. Nie zawsze zatem najtańsze filtry będą świadczyć o niskich wydatkach.

  1. Opłacalny zakup

Cena nie zawsze odzwierciedla jakość, dlatego wysoka nie świadczy o tym, że mamy do czynienia z rewelacyjnym oczyszczaczem, a niska, że ze słabym. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie warto porównać opłacalność wybranego urządzenia oraz innych sprzętów.

  1. Ładny wygląd

Wygląd urządzenia nie powinien być najważniejszy, jednak nie oznacza to, iż design oczyszczacza nie ma znaczenia, ponieważ będzie mieć wpływ na całe pomieszczenie.

Szeroki wybór urządzeń ułatwia wybór sprzętu pasującego do dowolnego pomieszczenia, a na dodatek niektórzy producenci – na przykład Klarta – oferują oczyszczacze w kilku wersjach kolorystycznych.

Shopping Cart