3 błędy, których należy unikać przy wyborze wody toaletowej

W kwestii wyboru wody toaletowej można powiedzieć jedno: spontaniczne decyzje to złe decyzje. Zakup zapachu musi być dobrze przemyślany, tak by pasował on do ciebie, twojego stylu i pory roku. Jakich błędów nie możesz popełniać, aby „ubierać” się w bukiet zapachowy stworzony dla ciebie? Podpowiadamy!

1. Wybieranie zapachu na podstawie mody

Choć kupowanie topowych zapachów kusi, pamiętaj, że nie każda popularna woda toaletowa będzie pasować do twojej osobowości i stylu życia. Wybierając ją tylko dlatego, że jest na czasie, ryzykujesz. Być może szybko się nią znudzisz lub… od razu zrezygnujesz z jej używania. Zamiast ślepo podążać za modą, spróbuj wybrać zapach, który odzwierciedla twój charakter i unikalny styl.

Pro tip – wybierz klasykę lub energetyzującą kompozycję

Jesteś aktywną osobą? Wybierz energetyzujące, świeże zapachy z nutami cytrusowymi lub morskimi. Szukasz czegoś eleganckiego i prostszego? Sięgnij po klasyczne bukiety zapachowe bazujące na nutach drzewnych lub piżmowych.

2. Niezwracanie uwagi na nuty zapachowe wód toaletowych

Kupując wodę toaletową, zwróć uwagę, jak „układa się” jej piramida zapachów. Każda kompozycja zapachowa składa się z:

  • nut głowy – są to zazwyczaj świeże, lekkie akordy, np. cytrusowe lub morskie; pamiętaj, że będziesz je czuć jedynie przez pierwszych kilka chwil po rozpyleniu zapachu na skórze;
  • nuty serca – to one nadają charakteru bukietowi zapachowemu; w „sercu” zapachu mogą znajdować się akordy kwiatów, ale też drzew i przypraw; wyczujesz je po około 10 minutach po aplikacji wody toaletowej; jednak ich woń będzie towarzyszyć ci także przez kolejnych kilka godzin;
  • nuty bazy – to zapachy orientalne (wanilia, bób tonka, oud, żywica), drzewne (np. sandałowiec, cedr) i animalistyczne (np. piżmo i skóra); nuty bazy uwalniają się najwolniej, dlatego czuć je najdłużej.

Pro tip – czytaj opisy zapachów

Zawsze dokładnie czytaj opis wody toaletowej i zapoznaj się z jej piramidą zapachową. Musisz mieć świadomość, że niektóre nuty będzie bardzo długo czuć na skórze. Kompozycja rozpoczynająca się świeżym zapachem cytrusów nie musi być lekka. Gdy woń owocowych nut przeminie, główną rolę w zapachu mogą grać nuty ziołowe, korzenne czy pudrowe.

3. Kupowanie wody toaletowej niepasującej do pory roku

Sezon ma znaczenie, jeśli chodzi o wybór wody toaletowej. Zapachy kwiatowe i cytrusowe idealnie sprawdzają się w ciepłe, letnie dni. Natomiast nuty drzewne i orientalne pasują do puszystych swetrów, szali oraz do zimowo-jesiennej aury. Kupowanie zapachu nieodpowiedniego do pory roku może spowodować, że będziesz się czuć nieswojo – może cię on drażnić i irytować.

Pro tip – stwórz mini zestaw wód toaletowych

Miej przynajmniej dwie wody toaletowe. Jeden zapach może bazować na cytrusowo-kwiatowych nutach okraszonych pikantnymi akcentami ziół. Natomiast druga woda toaletowa powinna otulać cię niczym ciepły szal w chłodniejsze dni. Może ona pachnieć pudrową wanilią, sandałowcem, czekoladą, kakao, migdałami.

Wybór odpowiedniej wody toaletowej to nie tylko kwestia pierwszego wrażenia, jakie robi na tobie jej opakowanie. Zwracaj uwagę na składniki zapachu, nie kieruj się jedynie modą czy ceną produktu oraz dobieraj go pod kątem pory roku. Pamiętaj również, że bukiet zapachowy powinien podkreślać Twoją osobowość – dobierz odpowiednio romantyczną, drapieżną lub energetyzującą kompozycję.

Shopping Cart