7 skutecznych sposobów na łagodzenie atopowego zapalenia skóry

Atopowa skóra swędzi, piecze, a na jej powierzchni pojawiają się czerwone przebarwienia. Jest sucha, wygląda nieestetycznie i jest bardzo uciążliwa. Pielęgnacja takiej skóry jest niezwykle trudna i czasochłonna. Na szczęście rozsądne podejście i sumienne działania pomagają złagodzić dolegliwości i przywrócić skórze równowagę. Poznaj skuteczne sposoby na łagodzenie AZS!

Dlaczego skóra staje się atopowa?

Atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne. Bardzo często wiąże się też z alergiami. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą wpłynąć na wystąpienie AZS. Zalicza się do nich: zanieczyszczenia środowiska, zakażenia skóry, zmienną temperaturę, wilgotność powietrza, stres oraz alergeny. Objawy AZS mogą się pojawić także na skutek działania substancji chemicznych, np. proszków do prania, płynów do płukania lub drażniących kosmetyków do ciała.

Atopowe zapalenie skóry objawy typowe to:

  • bardzo silny świąd,
  • znaczna suchość skóry,
  • zaczerwienienie i rumień,
  • grudki i pęcherzyki często wypełnione płynem,
  • świąd, gdy skóra się poci,
  • tendencja do nawrotowych zakażeń,
  • nietolerancja wełny,
  • nietolerancje pokarmowe,
  • pozytywne wyniki testów skórnych na alergie.

Sposoby na łagodzenie objawów AZS

  1. Utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry. Stosuj regularnie kremy i balsamy nawilżające o możliwie najłagodniejszych składach. Sięgać po dermokosmetyki dostosowane do wrażliwej skóry. Niech to będą produkty hipoalergiczne i bez dodatków zapachowych.
  2. Unikanie drażniących substancji. Nie stosuj kosmetyków z detergentami, silnych mydeł o obniżonym pH, perfum, barwników i środków chemicznych. Zrezygnuj z silniej zapachowych proszków i płynów do prania. Zamiast tego wybieraj łagodne środki na bazie naturalnych składników.
  3. Unikanie gorącej wody. Kąpiele w wodzie, która doprowadza do zaczerwienienia skóry, mogą nasilać objawy AZS. Najlepszym rozwiązaniem jest mycie się w letniej wodzie, w czasie nie dłuższym niż 10-15 minut. Po kąpieli zawsze delikatnie osusz skórę ręcznikiem i nałóż odpowiedni kosmetyk nawilżający.
  4. Noszenie odpowiedniej odzieży. Wybieraj luźne, przewiewne ubrania z naturalnych materiałów, najlepsza będzie przewiewna bawełna. Unikaj za to syntetycznych tkanin, które mogą podrażniać skórę. Przed noszeniem nowych ubrań zawsze je dobrze opłucz w swoim hipoalergicznym proszku, aby usunąć potencjalnie drażniące substancje.
  5. Ograniczanie kontaktu z alergenami. Jeśli wiesz, że atopowe zapalenie skóry wywołują u Ciebie niektóre pokarmy – zwykle jest to kazeina, białka jaj czy mleko – po prostu ich unikaj. Inne alergeny wywołujące reakcje skórne to roztocze, pyłki, pleśnie, sierść zwierząt oraz substancje zapachowe.
  6. Unikanie intensywnego wysiłku fizycznego. Silne pocenie podczas treningu może nasilać objawy AZS. Nie oznacza to jednak, że masz zupełnie zrezygnować z ćwiczeń. Warto jednak ograniczyć intensywność ćwiczeń i starać się unikać długotrwałego i gorącego treningu. Zamiast cadrio na siłowni, maszeruj przez około godzinę dziennie.
  7. Dobre nawyki na co dzień. W łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry ważne jest zdrowe odżywianie, regularna, aczkolwiek umiarkowana aktywność fizyczna, unikanie stresu i umiejętność relaksu. Staraj się też regularnie nawilżać skórę, nie narażać jej na duże zmiany temperatur oraz regularnie odwiedzać dermatologa.
Shopping Cart