Badania prenatalne – kiedy i dlaczego warto je wykonać?

Badania prenatalne mają na celu zbadanie ryzyka wystąpienia chorób wrodzonych i wad genetycznych płodu. Pozwalają ponadto na ocenę jego anatomii oraz dojrzałości. Zaleca się aby każda ciężarna wykonała badania prenatalne, co w przypadku ewentualnych nieprawidłowości, pozwala na podjęcie najlepszych decyzji związanych z dalszym postępowaniem medycznym.

Badania prenatalne – Poznań

Nieinwazyjne badania prenatalne dzielą się na dwa rodzaje:

  • badania ultrasonograficzne, czyli USG prenatalne;
  • badania biochemiczne z krwi.

Wykonanie w odpowiednim czasie badań prenatalnych pozwala na określenie z dużą dokładnością występowania wad genetycznych i wrodzonych płodu, w tym wad cewy nerwowej, zespołu Downa czy zespołu Edwardsa.

Diagnostyka prenatalna prowadzona jest w wielu placówkach medycznych w całym kraju. Sprawdzonym miejscem, w którym wykonasz badania prenatalne w Poznaniu jest NeoMedica Centrum Medyczne, którego ofertę znajdziesz na:  Neomedica/badania-prenatalne-poznan. Zajmuje się nimi wykwalifikowany personel, czyli lekarze ginekolodzy-położnicy, zapewniający najwyższą jakość świadczonych usług medycznych.

Usg prenatalne– kiedy wykonać?

Jednym z częściej przeprowadzanych badań w trakcie ciąży jest usg prenatalne. Zwykle wykonuje się je w I, II i III trymestrze ciąży. Zaleca się aby pierwszą diagnostykę przeprowadzić pomiędzy 11. a 14.  tygodniem ciąży. Jest to także najlepszy czas na wykonanie USG genetycznego, które prowadzone jest w technologii 3D i 4D. Na tym etapie ciąży pozwala ono na wykrycie takich wad, jak: zespół Downa, zespół Turnera czy zespół Edwardsa. USG genetyczne wykonane po 25. ciąży, z uwagi na rozwijający się układ kostny, nie umożliwia pełnej diagnostyki, np. wad wrodzonych serca.

Badania prenatalne – testy biochemiczne

Poza USG prenatalnym bardzo cenne w diagnostyce i ocenie ryzyka występowania chorób genetycznych płodu są biochemiczne testy przeprowadzana z krwi. Należą do nich, test zintegrowany według FMF, test PAPP-a, test SANCO oraz test NIFTY PRO, wykrywające m.in., trisomie. Wiarygodność dwóch ostatnich sięga aż 99% Podobnie jak USG są one nieinwazyjne i bezbolesne zarówno dla matki jak i nienarodzonego dziecka.

Badania prenatalne – cena

Cena badań prenatalnych uwarunkowana jest rodzajem badania. USG prenatalne to koszt w granicach 200-300 zł. Za test FMF zapłacimy średnio 400-500 zł, natomiast ze znacznie wyższym kosztem, rzędu 2300-2500 zł należy liczyć się w przypadku wykonywania testu SANCO i NIFTY PRO.

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

71 + = 76

Shopping Cart