Baseny stelażowe

Baseny stelażowe – jak wybrać?

Baseny ogrodowe dały niespotykane wcześniej możliwości rekreacji na działkach i ogródkach przydomowych. Jednym z ich rodzajów są łatwe w montażu, trwałe i mocne baseny stelażowe, na tyle zróżnicowane cenowo, że ich zakup jest możliwy także dla rodzin z niezbyt wielkimi dochodami.

Spis treści:

 1. Baseny stelażowe.
 2. Różnice między basenami stelażowymi.
 3. Jaki basen stelażowy kupić?
 4. Najczęściej wybierane rozmiary basenów stelażowych.

Baseny stelażowe

Ich elementami konstrukcyjnymi są metalowe ramy wzmacniane mocnymi stalowymi rurkami oraz rozpięty na nim zwykle trzywarstwowy, bardzo wytrzymały materiał PVC stanowiący ściany (są dodatkowo wzmacniane nylonowymi siatkami między warstwami) i podłogę basenu. Razem z modelami dmuchanymi i rozporowymi typu jacuzzi, stanowią główne typy rozkładanych basenów ogrodowych. Mają różne kształty: prostokątne, eliptyczne, okrągłe, a stelaż sprawia, że mogą być imponująco duże (nawet powyżej 10 metrów długości) i pozwolić na zażywanie ożywczej kąpieli całej rodzinie jednocześnie. Przykładowo  basen stelażowy 305×76 pomieści ok. 4500 l wody i może w nim zażywać wodnego relaksu kilka osób.

Różnice między basenami stelażowymi

Na rynku basenów stelażowych największy udział mają dwie firmy: Bestway i Intex. Każda z nich dostarcza wysokiej jakości basenów w  przystępnych cenach. Marka to nie jedyna różnica między basenami stelażowymi. Mają też różne rozmiary, kształty, design, akcesoria i oczywiście ceny. kształtem (najpopularniejszymi basenami stelażowymi są te w kształcie prostokąta i okrągłe), dołączonymi akcesoriami, designem i rzecz jasna, ceną. Stelażowy basen o średnicy 3 m można kupić  już za około 600 zł, ale  za znacznie większy i głęboki  prostokątny basen z akcesoriami typu pompa filtrująca w zestawie trzeba zapłacić już ok. 3000 – 4000 zł.

Jaki basen stelażowy kupić?

O zakupie konkretnego modelu zwykle decydują takie czynniki jak:

 • wielkość rodziny a w tym liczba osób dorosłych, jak i dzieci,
 • zakładany budżet nie tylko na zakup basenu, ale także na jego utrzymanie, zwłaszcza na pokrycie kosztów wody,
 • wielkość powierzchni w ogródku, którą może zająć basen,
 • wiek i umiejętności pływackie przyszłych użytkowników basenu.

Należy zastanowić się kto przede wszystkim będzie korzystać z basenu. Jeżeli głównie dzieci, wystarczy kupić dosyć płytki i mały basen stelażowy. Taki wybór podyktuje też szczupłość miejsca w ogródku. Modele prostokątne, duże (i drogie) będą idealne dla osób dysponujących dużą posesją. Umożliwiają one wręcz pływanie w nich nawet dorosłych osób.

Najczęściej wybierane rozmiary basenów stelażowych

Ponieważ budżety większości rodzin ani ich ogródki przydomowe nie należą do zbyt dużych, ogromną popularność zyskują kompaktowe baseny stelażowe o 305 cm średnicy i 76 cm głębokości. Nieco większe i głębsze, jak np. basen 366×76 też sa stosunkowo niedrogie i nie zabierają zbyt wiele miejsca w ogródku. Ci, którzy dysponują większymi budżetami i ogródkami, zwykle kupują baseny stelażowe znacznie większe i głębsze, które pozwalają użytkownikom poczuć się jak w prawdziwym basenie. Ale do treningu pływackiego z użyciem stymulatora pływania w zupełności wystarczy basen 366×122a nawet mniejszy.

Dobrze jest kupować basen stelażowy u autoryzowanego sprzedawcy

Chociaż baseny są trwałe, mocne, to może się zdarzyć czasem konieczność jakiejś naprawy. Właśnie autoryzowani sprzedawcy zapewniają:

 • dostęp do najbogatszego wyboru akcesoriów,
 • serwis gwarancyjny i pogwarancyjny,
 • pomoc wyspecjalizowanego personelu,
 • dzielenie się informacjami i sprawdzonymi poradami dotyczącymi użytkowania tych basenów,
 • oferują sprzęt nowy i najwyższej jakości.

Rynek oferuje bardzo wiele modeli basenów stelażowych, które są doskonałym wyposażeniem ogródków działkowych czy też przydomowych, pozwalającym na wodne kąpiele nawet całej rodziny. To może wydać się komuś nieprawdopodobne, ale mogą one być wykorzystywane nawet do treningów pływackich przy użyciu stosownego stymulatora. Ich cena i wielkość są na tyle zróżnicowane, że każda rodzina może znaleźć w sklepie jakiś najlepszy dla siebie basen stelażowy.

Shopping Cart