Berberyna

Berberyna – opinie i właściwości

Berberyna jest mieszanką roślinną, która w ostatnich latach przykuwa coraz większą uwagę naukowców i zyskuje coraz to większą popularność wśród praktyków medycyny chińskiej i ajurwedyjskiej, a także pacjentów. Obecnie jest dosypywana przez producentów farmaceutycznych do suplementów diety o szerokim zasięgu działania.

Co to jest berberyna, skąd się ją pozyskuje i jakie jest działanie berberyny i właściwości berberyny? Czy berberyna na odchudzanie jest naprawdę skuteczna i czy można brać bez konsultacji lekarskiej? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące tej magicznej rośliny znajdziemy poniżej-warto to przeczytać.

Właściwości berberyny

Berberyna jest pozyskiwana z berberysu, wysokiego krzewu o szarej korze, kanciastych gałęziach, eliptycznych liściach i kwiatach żółtego koloru. Owoc krzewu berberyna to czerwona, cierpka w smaku podłużna jagoda. W celach kosmetycznych i leczniczych wykorzystuje się wszystkie jego części, czyli korzeń, korę, liść i owoc. W każdej części rośliny znajdują się składniki odżywcze, m.in. kwas cytrynowy i jabłkowy, cukry, witamina C, alkaloidy, pektyny, garbniki, sole mineralne i flawonoidy. Berberyna ma głównie właściwości:

 • przeciwzapalne- sprawiają one, że dobre działanie berberyny można odnotować na przykład w sekwencji przewlekłych chorób zapalnych (jest nią choroba zwyrodnieniowa stawów)
 • antyoksydacyjne- zapobiega starzeniu się
 • przeciwdrobnoustrojowe- obejmują działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze * hipoglikemiczne- obniżają poziom glukozy we krwi
 • obniżające poziom lipidów we krwi.
 • odchudzające- dlatego przyjmowanie suplementu z berberyną sprawdzi się przy redukcji wagi.

Oprócz właściwości berberyny, o których wspomniano wyżej, jest ona wciąż badana przez lekarzy i naukowców w związku z jej przeciwnowotworowym zastosowaniem (głównie ze względu na antyoksydacyjne działanie) oraz używanie jej jako skuteczny lek w farmakoterapii depresji. Więcej na temat berberyny można odszukać pod adresem https://ptbo.edu.pl/ pod którym opublikowano inne dane i szczegóły.

Berberyna, ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, została uznana za skuteczną roślinę w chińskiej medycynie naturalnej. Już w średniowiecznym w zestawie lekarstw w Chinach ta roślina była uznawana za wspaniałe lekarstwo. Chińczycy docenili właściwości berberyny i uprawiali ją jako roślinę ozdobną. Największą ciekawość budziły substancje zawarte w berberynie, które mogą mieć dobroczynny wpływ na zdrowie.

Działanie berberyny

Berberyna jest rośliną wykazującą silną aktywność biologiczną. Działanie berberyny można zaobserwować, chociażby w medycynie naturalnej, gdzie jest ona ceniona jako skuteczny lek na choroby wątroby i woreczka żółciowego. Już w średniowieczu berberyna była używana jako remedium na rozmaite dolegliwości. Napary z berberyny i różne herbaty podawano podczas przeziębień i problemów z odpornością.

Działanie berberyny można zaobserwować u siebie już po krótkim czasie stosowania. Zauważone pozytywne zmiany, jakie zaszły u ludzi w organizmie po jej przyjęciu to:

 • obniżony poziom złego cholesterolu
 • przyspieszony proces spalania tkanki tłuszczowej
 • uregulowany poziom cukru we krwi
 • mniej bakterii
 • mniej stanów zapalnych
 • brak biegunek
 • obniżony poziom cukru we krwi
 • wyleczone schorzenia skórne, m.in.: trądzik, łuszczyca, wrzody, atopowe zapalenie skóry, zmiany alergiczne.

Berberyna ma zbawienny wpływ na metabolizm, działanie mitochondriów, przemiany tlenowe w organizmie. Berberyna jest lekiem na odchudzanie. Zwiększa aktywność hormonu adinopektyny, który wydziela w naszym organizmie tkanka tłuszczowa. Hormon ten zwiększa wrażliwość tkanki na insulinę, a także ma wpływ na przemianę glukozy oraz kwasów tłuszczowych w mięśniach i wątrobie. Gospodarka cukrowa organizmu zostaje wyrównana. Dzięki temu nie występują skoki insuliny oraz napady wilczego głodu.

Badania, które zostały przeprowadzone, wskazują na korzystne działanie berberyny przeciw nowotworom.Berberyna hamuje np. nowotwory tkanki kostnej, ale też może spowalniać i pomagać w niwelować stany zapalne organizmu, które często występują przy tej odmianie raka. Blokowanie, a nawet zatrzymanie postępu choroby nowotworowej dotyczy również nowotworu wątroby, który jest piekielnie trudny do wyleczenia, nawet biorąc chemię.

Berberyna ma nie tylko działanie fizyczne -ma także dobry wpływ na pamięć, dzięki poprawie pracy występujących neuronów, a także udział w budowie nowych. Substancja ta chroni również komórki nerwowe, które mogłyby ulec uszkodzeniu w wyniku np. zakrzepów, czyli niewielkiej podaży krwi.

Przeciwwskazania berberyny

Suplementy diety z berberyną nie są polecane dla wszystkich. Profil toksykologiczny berberyny jest dosyć dobrze poznany. Nie jest zalecane jednak, aby osoby z niskim ciśnieniem krwi, mający niski poziom cukru, zażywały ten typ preparatu.

Bezwzględne przeciwwskazania do stosowania berberyny dotyczą kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Berberyna może wtedy powodować skurcze macicy, a także wykazywać działanie śmiercionośne na płód. Substancja może u noworodków uszkodzić także mózg i spowodować ciężką żółtaczkę.

Berberyna jest przeznaczona tylko dla osób dorosłych. Przeciwwskazania berberyny dotyczą również dzieci, które stanowczo nie powinny używać tego preparatu. Przy dłuższym jej przyjmowaniu może dojść do kumulacji w organizmie, dlatego należy przerywać co jakiś czas kurację, aby nie doszło do zatrucia. Typowymi objawami zatrucia berberyną są senność, duszność, wymioty, biegunka, drgawki oraz kłopoty z żołądkiem. Ponadto może także uszkodzić wątrobę. Z tego powodu kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania berberyny jest zapalenie wątroby (ostre, nad ostre lub przewlekłe), a także marskość.

Stosowanie berberyny

Jakie jest prawidłowe stosowanie berberyny? Przez jaki okres ja stosować, aby była bezpieczna? To pytanie zadaje sobie każdy, kto zaczyna kurację tym suplementem. Stosowanie berberyny jest bardzo proste. Wystarczy przyjąć od 2 do 3 porcji preparatu dziennie, co może oznaczać około 2-4 kapsułek preparatu dziennie przed posiłkiem w odpowiednim odstępie czasu. Stosowanie berberyny około 3 razy dziennie w dawkach 500mg jest polecane przez niektóre źródła. Nie wolno przyjmować wyższej dawki niż 1200-1500 mg na dobę.

Okres, po jakim stosowanie berberyny powinno przynieść rezultaty, wynosi 8 do 12 tygodni, a następnie musimy zrobić miesięczną przerwę. Przed rozpoczęciem stosowania kuracji berberyną należy skonsultować się ze swoim lekarzem lub farmaceutą.

Zastosowanie berberyny

Czy zastosowanie berberyny może przynieść jakieś skutki uboczne? Nie. Stwierdzono, że ta substancja jest względnie bezpieczna. Potwierdzają to liczne badania.

Berberyna jest związkiem chemicznym o charakterze multipotencjalnym, czyli jej komórki niezróżnicowane są zdolne do przekształcania się w komórki różnych typów. Na tym etapie nie można poprzeć jej konkretnego działania losowymi wynikami badań. Jest jednak szansa, że w przyszłości zastosowanie berberyny będzie widoczne w wielu terapiach, a jej skład chemiczny będzie służyć jako wzór do pochodnych wykorzystywanych m.in. w walce z nowotworami.

Cena berberyny

Berberyna jest jednym z niewielu suplementów, które odznaczają się podobną skutecznością co leki. Cena berberyny jest niska w porównaniu do jakości. Jest to około 45 zł za opakowanie, które ma 60 kapsułek. W suplementach diety dostępnych w sprzedaży na polskim rynku można znaleźć berberynę pozyskiwaną z różnych części roślin (esencja z korzeni berberysu, esencja z łodygi berberysu). Nie wpływa to na jakość preparatu. Warto mieć na uwadze fakt, że często na etykietach jest podana informacja o obecności chlorowodorku berberyny. Taka postać chemiczna wpływa na lepszą przyswajalność związku przez nasz organizm.

Gdzie kupić berberynę

Apteka internetowa jest miejscem, gdzie wszyscy mogą kupić potrzebne leki bez konieczności wychodzenia z domu. Aby dowiedzieć się, gdzie kupić berberynę, warto odwiedzić strony internetowe aptek. W skład ich bogatej oferty wchodzą m.in. suplementy diety medykamenty bez recepty oraz wyroby medyczne, sprzęt medyczny i kosmetyki. Wszystkie produkty są odpowiednio opisane, ze szczególnym uwzględnieniem składu, zaleceń co do stosowania i przeciwwskazań oraz sposobu przyjmowania. Tak mogą robić zakupy osoby, które nie mają czasu na zakupy w stacjonarnych sklepach i chore, a także ci, którzy chcą dobrze poznać ofertę dostępną na rynku.

Podsumowanie

Berberyna jest suplementem, który ma niezwykle dobroczynne działanie na nasz organizm.
Popularność berberyny jest szeroko potwierdzona w obiecujących wynikach badań, które pokazują prozdrowotne działanie tej mikstury. Suplementy zawierające berberynę coraz częściej są obserwowane w stałej suplementacji sportowców oraz osób, którzy chcą uzyskać wsparcie dla gospodarki cukrowej oraz lipidowej. Po berberynę sięgają tak samo mężczyźni, jak i kobiety – co pokazuje, że z korzyści wynikających z przyjmowania berberyny, skorzysta praktycznie każda osoba!

Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.

Shopping Cart