Bezpieczna i skuteczna korekcja wad wzroku u najmłodszych: Przewodnik dla rodziców

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, które posiadamy, dlatego warto odpowiednio o niego dbać już od najmłodszych lat. Nie zawsze jesteśmy jednak w stanie całkowicie wyeliminować ryzyko pojawienia się wad wzroku u dzieci. Często problemy są złożone lub wynikają z genetycznych uwarunkowań. Jakie objawy u maluchów powinny nas niepokoić i kiedy warto udać się do specjalisty? Jak wybrać odpowiednie okulary dla pociechy, która boryka się z problemami ze wzrokiem? Zapytaliśmy eksperta Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, optyka i okulistę, dr n.med. Andrzeja Styszyńskiego, jak radzić sobie w sytuacji, kiedy u malucha pojawiają się problemy z widzeniem oraz jak odpowiednio dobrać pierwsze okulary.

Wiek dziecka, a stan jego wzroku – etapy rozwoju malucha 

Wzrok dziecka rozwija się najintensywniej do 1. roku życia, kiedy to maluch zaczyna reagować najpierw na światło i wodzić za nim główką, następnie rozpoznaje przedmioty i stopniowo zaczyna widzieć barwy. Pierwsze 4 tygodnie to czas, kiedy maluch zwraca uwagę na źródła światła, w kolejnych tygodniach zaczyna wodzić oczami za przedmiotami i ogląda swoje rączki. W piątym miesiącu maluch zaczyna już wyciągać je w kierunku bliskich przedmiotów i rozpoznawać rzeczy, a nawet zwracać uwagę na to, co dzieje się na dalszym planie. Roczna pociecha rozpoznaje twarze swoich rodziców i bliskich. Przyjmuje się, że 5,5. roczny maluch ma w pełni rozwinięty wzrok i widzi przedmioty tak, jak dorośli, jego widzenie ocenia się na 5. punktów w pięciostopniowej skali.  

Jak zadbać o wzrok maluszka, kiedy pojawiają się pierwsze niepokojące sygnały? 

W trakcie tak szybkiego skoku rozwojowego malucha obserwujemy wiele zmian w jego zachowaniu i wyglądzie. Ten czas jest niezmiernie ważny, by móc zareagować na ewentualne niepokojące objawy. Obrzęki, czerwone oczy i obecność wydzieliny mogą świadczyć o zapaleniu spojówek, spowodowanego zakażeniem, do którego może dochodzić w drogach rodnych matki. Aby temu zapobiec, każdy noworodek poddawany jest zabiegowi Credego polegającemu na podaniu specjalnych kropli. Regularne wizyty u okulisty są niezwykle ważne w przypadku wcześniaków z niską masą urodzeniową, które narażone są na wystąpienie retinopatii wcześniaczej. Zez u maluszka również jest wskazaniem do badania okulistycznego, by móc zlecić wykonanie okularów korygujących. 

Dobór okularów korygujących dla dziecka 

Okulary korekcyjne dla dzieci powinny być dobrane w salonie optycznym i zostać poprzedzone badaniem. Jeśli wymagana będzie konsultacja okulistyczna, taki salon skieruje nas do okulisty, który zdiagnozuje choroby oczu i wdroży odpowiednie leczenie. Aby określić należną korekcję, często wymagane jest farmakologiczne rozluźnienie akomodacji, czyli zastosowanie odpowiednich kropli. Same okulary muszą nie tylko korygować wzrok, ale również być całkowicie bezpieczne dla pociechy i nie powodować dyskomfortu. Odpowiednio dobrane oprawki nie będą spadać w trakcie zabawy i pozwolą na swobodę podczas użytkowania. Co więcej, wysokiej jakości materiały, z których wykonane są takie okulary, sprawiają, że oprawki i szkła nawet po uszkodzeniu będą bezpieczne dla malucha. 

 

Po więcej informacji zapraszamy do wpisu: https://www.krio.org.pl/korekcja-wady-wzroku-u-dziecka-jak-zrobic-to-dobrze/, a także na stronę https://www.krio.org.pl/.

Shopping Cart