przechowywanie dokumentów

Bezpieczne przechowywanie dokumentów – na co zwrócić uwagę?

Zapewnienie bezpieczeństwa w zakresie przechowywania dokumentów to jeden z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy. W zależności od tego, czy w biurze składowane są akta niejawne, opatrzone klauzulami „tajne”, czy „ściśle tajne”, niezbędny jest wybór odpowiednich rozwiązań, zabezpieczających przed dostępem osób nieuprawnionych. Sposobem na zgodne z prawem i co ważne – bezpieczne przechowywanie dokumentacji, są metalowe oraz pancerne szafy na dokumenty. Zobacz, jak wybrać tę idealną!

Dlaczego szafy metalowe?

Wyższość modeli z metalu nad tradycyjnymi meblami bierze się przede wszystkim z ich większej wytrzymałości, gwarantowanej przez wzmocnioną konstrukcję. Wynika ona z zastosowania wysokiej jakości blach stalowych oraz dodatkowych zabezpieczeń, takich jak rygle czy zamki kluczowe, szyfrowe bądź elektroniczne. Szafa metalowa na dokumenty to również wyższy poziom odporności na zalanie czy pożar, nie wspominając o uszkodzeniach mechanicznych czy próbach włamania. Wszystko to sprawia, że tego rodzaju wyposażenie coraz częściej wypiera produkty wykonywane z drewna czy płyt meblowych.

Szafy pancerne – jeszcze wyższy stopień ochrony

O ile tradycyjne szafy metalowe doskonale sprawdzą się przy przechowywaniu kartotek czy dokumentów używanych na co dzień w firmie, składowanie akt opatrzonych klauzulami poufności czy tajności, wymaga zwiększenia poziomu zabezpieczeń. Taką opcję gwarantują szafy pancerne na dokumenty, dostępne w ofercie m.in. firmy GAUDIA. Dzięki specjalistycznej konstrukcji tego rodzaju meble umożliwiają bezpieczną archiwizację akt nawet o najwyższym poziomie tajności.

Klasy szaf pancernych – co warto o nich wiedzieć?

Oczywiście, również wśród szaf pancernych występuje podział na odpowiednie klasy bezpieczeństwa, jak i modele bezklasowe. Ważne, aby dopasować standard zabezpieczenia do stopnia jawności dokumentacji, kierując się poniższymi kryteriami:

 

  • klasa A – służy do przechowywania pism poufnych oraz akt osobowych,
  • klasa B – do przechowywania dokumentów niejawnych o klauzuli „tajne” wg Ministerstwa Obrony Narodowej,
  • klasa S1 – klauzula „tajne” zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 29.05.2012,
  • klasa S2 i 0 – „ściśle tajne” wg rozporządzenia RM,
  • klasa C – klauzula „ściśle tajne” wg MON.

Szafa pancerna – nie tylko na dokumenty!

Poza bezpiecznym przechowywaniem kartotek, akt oraz dokumentów niejawnych, metalowe szafy pancerne doskonale sprawdzają się również przy magazynowaniu m.in. sprzętu komputerowego, elektroniki, urządzeń biurowych czy pieniędzy. Zadbaj o bezpieczeństwo – wybierz model o gabarytach, klasie oraz funkcjonalności dopasowanych do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

87 − 83 =

Shopping Cart