Ból brzucha

Ból brzucha – najczęstsze przyczyny, rodzaje bólu i leczenie

Chyba nie ma osoby, która w swoim życiu nie doświadczyła bólu brzucha. Etiologia takiego bólu może być bardzo zróżnicowana – od dolegliwości wywołanych utrudnionym trawieniem, przez infekcje, aż do charakterystycznego dyskomfortu towarzyszącego miesiączce. Czasami brzuch boli także ze stresu. Przeczytaj nasz artykuł i zobacz, jakie są rodzaje bólu i czym może być wywołany. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy także skuteczne metody na walkę z dolegliwościami bólowymi.

Ból brzucha wywołany zatruciem pokarmowym

Często dokuczliwy ból brzucha jest jednym z głównych objawów zatrucia pokarmowego. Zlokalizowany jest na wysokości żołądka i odczuwany z różnym natężeniem. W przypadku tzw. jelitówki kłujący ból może być zlokalizowany niżej. Towarzyszyć mu mogą takie symptomy jak nudności, biegunka lub wymioty. Zatrucie pokarmowe zazwyczaj leczy się objawowo, koncentrując na tym, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Aby pozbyć się bólu szybko i skuteczne, warto sięgnąć po leki rozkurczające mięśnie przewodu pokarmowego. Należy też pamiętać o przyjmowaniu płynów i lekkostrawnej diecie. Jeśli biegunka lub wymioty są bardzo intensywne, przyjmuj elektrolity, by uzupełnić potas, sól i glukozę we krwi. Dzięki temu szybko poczujesz się lepiej. W przypadku utrzymywania się symptomów przez dłuższy czas, skontaktuj się z lekarzem.

Ból menstruacyjny – jak mu zaradzić?

Ból towarzyszący miesiączce odczuwany jest jako skurcze zlokalizowane w podbrzuszu. Często ich intensywność znacząco wpływa na komfort kobiety, zwłaszcza w pierwszych dniach okresu. Bolesne skurcze mięśni macicy pomagają usunąć złuszczoną śluzówkę, czyli endometrium. Sprawdzają się wtedy przeciwskurczowe tabletki na ból brzucha, np. popularna i skuteczna No-Spa. Dobrze skutkuje też rozgrzanie obolałego miejsca za pomocą ciepłego termoforu lub zwiniętego koca. Podczas miesiączki unikaj ciężkostrawnych dań i pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Jeśli czujesz się dobrze, nie rezygnuj z aktywności fizycznej i korzystaj ze spacerów na świeżym powietrzu. Spokojny ruch pomoże ukoić ból i dotlenia organizm.

Co robić, gdy brzuch boli ze stresu?

Tępy ból brzucha pojawiający się w stresujących sytuacjach może świadczyć o nerwowym podłożu dolegliwości. Aby uspokoić układ pokarmowy, warto wtedy sięgnąć po lekką i łatwostrawną przekąskę. Gdy ból przybiera na intensywności, a Ty musisz szybko wrócić do formy, można wesprzeć się lekami przeciwbólowymi – paracetamolem lub ibuprofenem. Jednak ten sposób zachowaj na wyjątkowe okoliczności. Na co dzień walcz z objawami stresu za pomocą technik oddechowych i relaksacyjnych. Staraj się oswoić z sytuacjami wywołującymi objawy somatyczne wynikające z odczuwanego napięcia.

Ból brzucha to powszechnie występująca dolegliwość. Czasami towarzyszy niegroźnym schorzeniom, skurczom związanym z miesiączką lub zatruciem, ale może być także jednym z symptomów poważnych chorób. Leczenie objawowe polega na przyjmowaniu leków o działaniu rozkurczowym lub przeciwbólowym. Pamiętaj o tym, aby zgłosić się do lekarza, gdy leki bez recepty nie pomagają lub ból jest bardzo intensywny.

Artykuł powstał przy współpracy merytorycznej z Allecco.pl – https://www.allecco.pl/

Shopping Cart