Broń palna w filmach – w jakich gatunkach filmowych możemy ją znaleźć?

Sceny z użyciem broni palnej lub pneumatycznej już na stałe zapisały się w historii światowego i polskiego kina. Nie ma w tym nic dziwnego. Filmy pełne dynamicznych walk, wybuchów i strzelanin potrafią wzbudzić w widzach emocje, których nie jest w stanie wywołać żaden inny gatunek filmowy. Z tego względu od lat cieszą się one ogromnym uznaniem wśród publiczności.

 

Z tego względu produkcje aspirujące do bycia prawdziwymi hitami muszą zadbać o to, by na ekranie znalazła się wystarczająca ilość broni palnej. Reżyserzy z Hollywood doskonale zdają sobie z tego sprawę, dzięki czemu współcześnie produkowane filmy pełne są scen z użyciem broni. W jakich gatunkach możemy to zobaczyć?

Filmy akcji

Osobom chociaż w minimalnym stopniu zaznajomionym z historią kina z pewnością na myśl przyszły od razu filmy akcji. Słusznie. Filmy akcji są jednym z najpopularniejszych gatunków filmowych. Tam użycie broni palnej jest niemalże standardem. Najpopularniejsze filmy akcji nie tylko obrazują broń, ale też często mają ją w swojej nazwie (za przykład może tu posłużyć chociażby słynna Zabójcza Broń z Melem Gibsonem w roli głównej). Filmy sensacyjne wręcz słyną z tego, że pełno w nich strzelanin i pościgów. Seans takich filmów jak Szklana Pułapka czy Mission Imposibble to gwarancja emocji na najwyższym poziomie.

Westerny

Filmy akcji to nie jedyny gatunek filmowy, który wykorzystuje w swoich produkcjach broń palną. Pod tym względem dużo do zaoferowania swoim widzom mają także słynne westerny. Ten wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych gatunek wręcz słynie z zapierających dech w piersiach scenach ukazujących strzelaniny. Rozmaite broń palna doskonale oddaje klimat Dzikiego Zachodu w XX wieku, który obfitował w tego typu sytuacje.

 

W westernach najczęściej używanym typem broni są oczywiście rewolwery, będące nieodłączną częścią wyposażenia każdego kowboja. W najbardziej znanych westernowych ekranizacjach możemy zobaczyć także strzelby. Filmy te do tej pory cieszą się ogromną popularnością, mimo że największe hity tego gatunku powstały ponad pięćdziesiąt lat temu. Dzięki najlepszym westernom klasyka światowego kina może stać się czymś niezwykle interesującym także dla miłośnikom broni.

 

Sprawdź również: Ustawa o broni i amunicji – co możemy w niej znaleźć?

Filmy wojenne

Broń palna jest nieodłączną częścią każdego konfliktu zbrojnego. Nie powinien dziwić więc fakt, że filmy te są pełne wizerunków broni. Sceny pokazujące najważniejsze bitwy w historii świata nie mogą się bez nich obejść.

 

Jeśli filmy ilustrujące dane konflikty pozostają wierne realiom, wówczas takie filmy mają ogromną wartość historyczną i mogą pełnić funkcję edukacyjną. Z dobrych filmów wojennych możemy się dowiedzieć na przykład, przy użyciu jakich broni walczyli nasi przodkowie w czasach I i II wojny światowej. Dzięki temu możemy na ekranie zobaczyć na przykład takie bronie jak Mauser 98 czy pistolet maszynowy Typ 100. Filmy wojenne to prawdziwa gratka dla fanów militariów.

 

Współcześnie sami możemy też poczuć się jak na ekranie, ponieważ broń używana niegdyś w konfliktach jest współcześnie odsprzedawana cywilom jako demobil. Warto jednak pamiętać o tym, że broń taka służyć już może wyłącznie celom kolekcjonerskim. Jest to zatem opcja dla tych, którzy pasje do broni palnej łączą z zamiłowaniem do historii.

Polska broń w filmach

Nie można zapominać o tym, że Polska słynęła niegdyś z produkcji wysokojakościowej broni palnej. Ma to swoje odzwierciedlenie na ekranach kin. Produkowana w Polsce broń znajdowała się nie tylko w rodzimych produkcjach, ale także w filmach zagranicznych. W dziełach światowego kina możemy zobaczyć na przykład polskie pistolety samopowtarzalne Vis wz. 35. (w filmie Złoto dla zuchwałych) albo pistolet maszynowy PM-63 RAK (używany w słynnym filmie Rambo III). Robi to wrażenie! Jest to bez wątpienia powód do dumy dla polskiego widza. To oczywiście nie wszystkie filmy, w jakich pojawia się polska broń. Czujny widz może samodzielnie wypatrywać broni polskiego pochodzenia na ekranach kin czy telewizora.

Shopping Cart