Coaching personalny to zyskująca na popularności metoda rozwoju osobistego, która polega na wyznaczaniu sobie realnych celów życiowych i dążeniu do osiągnięcia szeroko pojętej satysfakcji – z pracy, związku, relacji towarzyskich. Pomaga w tym profesjonalny coach, czyli specjalista mający wysokie kompetencje interpersonalne i terapeutyczne. Z coachingu korzysta coraz więcej osób, co jest znakiem czasów i powszechnego zjawiska zagubienia, zniechęcenia, poczucia rozczarowania. Kiedy szczególnie warto spróbować coachingu personalnego? Kilka typowych sytuacji omawiamy w naszym artykule.
Coraz częstsze konfliktowanie się z bliskimi
Konflikty są czymś normalnym i w codziennym życiu trudno jest ich uniknąć – nawet w świetnym związku, w fajnym zespole w pracy czy w relacjach z dziećmi. Jeśli jednak konflikt jest notoryczny, a jego podłoże nie do końca jasne, to może to być znak, że warto skorzystać z coachingu personalnego.
Źródłem konfliktów może być ogólne rozdrażnienie i irytacja brakiem sukcesów życiowych czy zawodowych. Wiele osób nie potrafi o tym rozmawiać i nie chce tego dostrzec, przelewając swoją złość na innych.
Niski poziom satysfakcji życiowej
Nie ma przypadku w tym, że z coachingu personalnego korzystają głównie osoby wieku 30-40 lat. To pokolenie ludzi, którzy mają wszelkie narzędzia, aby osiągnąć życiowy sukces. Mitem jest natomiast twierdzenie, że każdy może zgromadzić bogactwo, mieć fantastycznego partnera, pracować tylko wtedy, gdy ma na to ochotę i cieszyć się znakomitym zdrowiem. Życie ma mnóstwo odcieni szarości, co nie wszyscy potrafią zaakceptować.
Brak satysfakcji życiowej może mieć związek zarówno z nierealnymi oczekiwaniami, jak i strachem przed zmianą. Jeśli notorycznie narzekasz na pracę, zarobki, nudę i brak perspektyw, to zastanów się, czy robisz cokolwiek, aby zmienić ten stan rzeczy? Nie? W takim razie spróbuj coachingu personalnego.
Z pomocą coacha możesz ośmielić się do zrobienia czegoś, co będzie dla Ciebie życiowym punktem zwrotnym – może to być chociażby zmiana pracy czy wyrwanie się z towarzystwa, które ciągnie Cię w dół.
Brak pasji, popadnięcie w życiową rutynę
Pasja jest tym, co napędza do działania i daje powód, aby codziennie wstawać z łóżka. Nie musi to być wcale coś wymyślnego. Pasją może być praca zawodowa, rodzina, ale też zupełnie pospolite hobby. Wiele osób tego nie dostrzega i żyje jedynie w trybie zadaniowym.
W takiej sytuacji warto skorzystać z coachingu personalnego, w ramach którego coach pomoże Ci znaleźć swoją pasję lub dostrzec tę, która jest tuż obok Ciebie. Dzięki temu szybko przekonasz się, że nawet zupełnie zwykłe życie może być ekscytujące i satysfakcjonujące.
Brak życiowych celów lub posiadanie zbyt wygórowanych oczekiwań
Tutaj mamy do czynienia z dwoma przeciwstawnymi problemami. Są osoby, które w ogóle nie wyznaczają sobie celów, żyją z dnia na dzień i wyznają zasadę, że „jakoś to będzie”. Teoretycznie takie podejście jest zdrowe, ale w praktyce może łatwo doprowadzić do ogólnego zniechęcenia i popadnięcia w marazm.
Na drugiej szali są natomiast osoby, które wyznaczają sobie przesadnie ambitne, trudne lub wręcz niemożliwe do zrealizowania cele – na przykład chcą zostać rentierami w wieku 30 lat, a obecnie pracują na szeregowym stanowisku i żyją ze skromnej pensji. To budzi w nich frustrację.
Coach ułatwi zarówno zrewidowanie oczekiwań, jak i wyznaczenie sobie sensownych, wartościowych celów, do których warto dążyć. Pokaże również drogi dojścia do nich.
Gdzie możesz skorzystać z coachingu personalnego?
Coaching personalny nie jest jeszcze masowo rozpowszechniony, dlatego wyraźnie brakuje profesjonalnych coachów specjalizujących się w tej metodzie rozwoju osobistego. Mimo to można znaleźć prawdziwych specjalistów, cieszących się dobrą opinią dotychczasowych klientów.
Z coachingu personalnego możesz skorzystać np. w Tychach, gdzie realizowany jest projekt „Rozmowy z AHA”. Umów się na pierwszą, bezpłatną i niezobowiązującą konsultację, również online. Szczegóły znajdziesz na stronie https://rozmowy-z-aha.com/.