Czyszczenie filtrów DPF

Czyszczenie filtrów DPF – na czym polega i dlaczego jest to tak ważne?

Nie tak dawno temu jazda ze zużytym filtrem cząstek stałych (DPF) lub brak tego urządzenia był normą na polskich drogach. Czasy się jednak zmieniły i dziś za zlekceważenie problemu mogą grozić poważne konsekwencje. Porozmawiajmy o tym przez chwilę.

Dlaczego filtr cząstek stałych wymaga regeneracji?

Diesel Particulate Filter to urządzenie będące istotną częścią pojazdu silnikowego. Dzięki niemu w znaczny sposób redukuje się emisję spalin. W związku z tym regularne czyszczenie filtrów dpf jest bardzo ważne. Bez tego każde auto z dieslem będzie wypuszczać z siebie zbyt duże ilości trujących substancji. Cząstki stałe to bowiem mikroskopijne zanieczyszczenia złożone głównie z sadzy, która z kolei przenosi inne związki chemiczne powstałe w wyniku działania wysokiej temperatury pod maską. Są niebezpieczne dla środowiska oraz zdrowia nas samych. Filtr DPF po pewnym czasie może się nimi zapchać i przez to stracić swoją funkcjonalność. Kiedy to się stanie, należy przeprowadzić regenerację urządzenia, a w ekstremalnych przypadkach wymienić je na nowe.

Czyszczenie DPF w praktyce

Czyszczenie filtra cząstek stałych odbywa się metodą hydrodynamiczną, która skutkuje najlepszym rezultatem. Proces jednak nie wygląda tak samo dla wszystkich pojazdów. Auta ciężarowe i mocniejsze terenówki siłą rzeczy wytwarzają więcej spalin, dlatego takie maszyny mają zamontowane mocniejsze filtry DPF. Procedura czyszczenia filtra w takim wypadku trwa dłużej i kosztuje nieco więcej. Jeśli w grę wchodzi natomiast regeneracja DPF ze zwykłej osobówki, wysiłek będzie znacznie mniejszy. W każdym razie zawsze warto zlecić to zadanie fachowcom. Czyszczenie filtrów cząstek stałych wydaje się proste tylko z pozoru. Źle przeprowadzona procedura poskutkuje słabszym efektem. To z kolei przyczyni się do tego, że za chwilę znów trzeba będzie dokonać regeneracji, a nawet gorzej…

Konsekwencje nieprawidłowego czyszczenia DPF

Oprócz pogorszenia ogólnego stanu powietrza, słabsza funkcjonalność filtra DPF może doprowadzić do mandatu. Policjanci z drogówki są wyposażeni w specjalne urządzenie do badania spalin. Jeśli zostaną przekroczone dopuszczalne normy, można dostać nawet kilka tysięcy złotych kary i stracić dowód rejestracyjny (zwłaszcza jeśli podróżujemy po Europie Zachodniej). Poza tym czyszczenie filtrów dpf jest niezbędne, aby zaliczyć obowiązkowy przegląd w stacji kontroli pojazdów. Źle zregenerowane urządzenie dosłownie wyłącza pojazd z użytku.

Shopping Cart