profil okapowy

Dlaczego odpadają płytki na tarasie? Jak temu zaradzić?

Jednym z najczęściej pojawiających się problemów na tarasach oraz balkonach są pękające, a także odpadające płytki. Usterki te wpływają nie tylko na estetykę konstrukcji, ale również bezpieczeństwo jej użytkowania. Jeśli więc zastanawiasz się, dlaczego odpadają płytki na tarasie lub balkonie i jak skutecznie zapobiec temu zjawisku, odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Jakie są przyczyny odpadających płytek na tarasie lub balkonie?

Odpowiedzi na pytanie: dlaczego odpadają płytki na tarasie lub balkonie, może być kilka. Wszystkie z nich związane są jednak z błędami popełnionymi na etapie wykonania tych konstrukcji. Po pierwsze może być to spowodowane nieodpowiednio dobranym klejem do płytek, który w wyniku działania wilgoci i zmiennych temperatur traci swoje właściwości. Zbyt szerokie lub niepoprawnie wykonane spoiny między płytkami również przyczyniają się do ich pękania, a następnie odpadania.

Najczęściej odpadające płytki na balkonie lub tarasie są jednak wynikiem nieszczelnej izolacji podpłytkowej. Hydroizolacja balkonu pod płytki ma bowiem za zadanie odprowadzać wodę opadową poza jego konstrukcje. Jeśli jest więc źle wykonana, doprowadza to do zalegania wilgoci pod płytkami, a w efekcie ich pękania i odspajania się od płyty tarasowej. Konsekwencje niepoprawnej hydroizolacji tarasu lub balkonu są szczególnie widoczne zwłaszcza po okresie zimowym, gdy zalegająca na konstrukcji woda ulega zamarzaniu, tym samym zwiększa swoją objętość i doprowadza do odpadania płytek.

Jak poprawnie wykończyć taras lub balkon, aby nie odpadały z niego płytki?

W przypadku wykonywania konstrukcji zewnętrznych, aby za jakiś czas nie zastanawiać się, czym przykleić odpadające płytki na tarasie lub balkonie, należy przede wszystkim zadbać o ich poprawne ułożenie już za pierwszym razem. Najważniejszy jest dobór odpowiednich materiałów. W związku z tym same płytki powinny cechować się mrozoodpornością, a także niską nasiąkliwością. Z kolei wybierając klej do ich mocowania, należy postawić na produkt odporny na działanie zmiennych temperatur, wilgoci oraz wyróżniający się odpowiednią odkształcalnością. Przy wyborze materiałów do wykończenia tarasu lub balkonu nie można zapomnieć także o jego hydroizolacji. Powinna się ona składać z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest warstwa izolacji przeciwwodnej wykonana za pomocą specjalnej masy uszczelniającej, która będzie oddzielać płytki od płyty balkonowej lub tarasowej i zapobiegać wnikaniu w nią wilgoci. Drugi z elementów to natomiast prawidłowo wykończona strefa okapowa. Należy ją wykonać, stosując w tym celu odporne na korozję i odpowiednio wyprofilowane okapniki balkonowe, takie jak te dostępne w sklepie internetowym Balkony-Tarasy24 (https://balkony-tarasy24.pl/39-okapniki-balkonowe-dla-posadzek-ceramicznych), w którym znaleźć można także w atrakcyjnych cenach inne materiały renomowanej marki Renoplast niezbędne do poprawnego wykończenia balkonów i tarasów. Sam dobór odpowiednich materiałów to jednak nie wszystko. Dodatkowo istotne jest również poprawne wykonanie wszelkich prac związanych zarówno z hydroizolacją pod płytkami, jak i samym ich układaniem.

Układanie płytek i wykonanie hydroizolacji balkonu lub tarasu

Przed rozpoczęciem układania płytek na tarasie lub balkonie należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie przygotowanie powierzchni. Powinna być ona oczyszczona z kurzu i innych zabrudzeń, równa, a także posiadać około 2% spadek na całej swojej szerokości w kierunku strefy okapowej. Po jej przygotowaniu można należy natomiast najpierw zamontować okapniki balkonowe, zaczynając te prace od narożników, a następnie przechodząc do profili płaskich. Dodatkowo należy także pamiętać w tym przypadku, że każdy okapnik balkonowy lub tarasowy musi mieć zachowaną między sobą około 2-milimetrową przerwę dylatacyjną. Po zamontowaniu okapników pora na wykonanie hydroizolacji balkonu pod płytkami z zastosowaniem masy uszczelniającej. Należy dokładnie rozprowadzić ją cienką warstwą na całej powierzchni płyty, a także pokryć nią okapniki tarasowe czy balkonowe w miejscach, w których stykają się one z podłożem. Dzięki temu powstanie szczelna powłoka, ułatwiająca odprowadzanie wody poza konstrukcję.

Po wykonaniu hydroizolacji balkonu lub tarasu można natomiast przejść do montażu płytek. Najlepiej rozpocząć go od wybranego narożnika i, stosując między nimi odpowiednie, około 5-milimetrowe przerwy na fugę, która będzie kompensować naprężenia termiczne, kierować się do przeciwległej strony balkonu lub tarasu.

Podsumowując, jedną z najczęstszych przyczyn tego, dlaczego odpadają płytki na balkonie, jest brak zastosowania na nim hydroizolacji pod płytkami, co doprowadza do zalegania pod nimi wilgoci. Dlatego też wykańczając tego typu konstrukcje, należy poświęcić szczególną uwagę właśnie temu elementowi. Dodatkowo istotne jest także dobranie odpowiedniego rodzaju kleju oraz samych płytek, które powinny być przystosowane do zastosowań zewnętrznych.

 

Shopping Cart