Dlaczego warto szczepić nasiona?

W uprawie roślin istnieją pewne gatunki, których nasiona warto szczepić, a czasem jest to nawet koniecznością. Dlaczego należy to robić? Jakie zalety płyną z procesu szczepienia roślin? Wszystkiego dowiesz się z artykułu!

Na czym polega szczepienie nasion?

Szczepienie bakteryjne to proces, który wymaga odpowiednich szczepów przeznaczonych do danej rośliny, dostępu do składników odżywczych oraz energii. Technika szczepienia opiera się na równomiernym i trwałym pokryciu nasion zawiesiną bakterii w pożywce. W nowoczesnym ogrodnictwie coraz częściej wykorzystywane są formuły szczepionek, których skład wpływa m.in. na zwiększoną przyczepność mikroorganizmów do nasion czy zwiększoną wydajność wiązania azotu atmosferycznego. Proces szczepienia nasion umożliwia efektywne tworzenie się brodawek w systemie korzeniowym rośliny, nawet w niesprzyjających warunkach klimatyczno-glebowych.

Jak przeprowadzić szczepienie nasion bakteriami brodawkowymi?

Szczepionki bakteryjne powinny być stosowane w zacienionym miejscu, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych cenne bakterie mogą zginąć. Proces powinien odbyć się do dwóch dni przed zaplanowanym siewem. Aby go odpowiednio przeprowadzić, najpierw należy zapoznać się z dokładną metodą stosowania szczepionki, którą podaje dany producent. Warto też mieć na uwadze to, że szczepionka bakteryjna nie może być łączna z fungicydem.

Szczepienie nasion – dlaczego warto to robić?

Szczepienie nasion bakteriami brodawkowymi na wczesnym etapie rozwoju rośliny zaprocentuje w późniejszym zbiorze plonów.

Jakie korzyści płyną z wykonania tego procesu?

  • minimalizuje ryzyko zachorowania roślin na choroby;
  • zmniejsza wigor chwastów, które rosną w pobliżu zaszczepionej rośliny;
  • zapewnia odporność na bakterie w okresie wzrostu plonów.

Szczepienie bakteryjne roślin niesie za sobą także korzyści ekonomiczne. Gdy roślina jest uodporniona na wiele szkodliwych czynników w okresie wzrostu, stosowanie dużej ilości nawozów w naszej uprawie nie jest koniecznością. W ten sposób możemy zminimalizować również poziom zanieczyszczenia terenu i wód gruntowych.

Szczepionka bakteryjna – dla których roślin konieczne jest jej zastosowanie?

Istnieją gatunki roślin, dla których zastosowanie szczepionki bakteryjnej jest wymagane – jeszcze przed etapem wysiewu. Takim gatunkiem jest m.in. soja. Wpływa na to fakt, że roślina jest szczególnie podatna na zakażenia w okresie wzrostu. W naszych glebach nie występują również bakterie brodawkowe, które umożliwiają soi wiązanie wolnego azotu z powietrza. Szczepionki bakteryjne tworzą symbiozę z rośliną, uodparniając ją na wiele negatywnych czynników. Warto też szczepić wszystkie te gatunki, które nie występują naturalnie w przyrodzie na terenie naszego kraju. W ten sposób zapewnimy im lepsze środowisko do rozwoju i dodatkową ochronę.

Podsumowując, szczepionka bakteryjna uodparnia nasze rośliny na wiele czynników środowiskowych. Korzyści wynikające z tego procesu są olbrzymie i nieporównywalne do kosztów jej zakupu.

Shopping Cart