czytanie książek przez dzieci

Dlaczego warto zachęcać dziecko do czytania książek?

Dzieci w dzisiejszych czasach mają coraz mniejszy kontakt z literaturą i książkami. Większość swojego wolnego czasu spędzają przed ekranami urządzeń elektronicznych, grając w gry, oglądając filmiki i komunikując się ze znajomymi. Wiele z nich czytanie traktuje z kolei jako przykry obowiązek i sięga jedynie po lektury szkolne, które musi przeczytać. Jak bowiem powszechnie wiadomo, czytanie jest bardzo ważnym elementem rozwoju dziecięcej psychiki, wyobraźni i emocjonalności – zdecydowanie warto więc zachęcać dziecko do czytania i to już od najmłodszych lat. Dlaczego warto to robić?

Rola czytania w rozwoju dziecka

Czytanie książek ma ogromny wpływ na rozwój dziecięcej psychiki i umiejętności komunikacyjno-społecznych. Pozwala szybciej opanować mowę, wzbogacić słownictwo, a także rozwijać dziecięcą wyobraźnię, uczy także nazywania emocji oraz ich wyrażania w odpowiedni, godny z zasadami społecznymi sposób. Czytanie jest także fantastycznym zajęciem, któremu możemy oddać się całkowicie, zapominając o całym świecie i przenosząc się w świat wyobraźni, gdzie wszystko jest możliwe.

Zamiłowanie do czytania warto rozwijać w dziecku od najmłodszych lat, sięgając po książki do czytania dla dzieci. Już małym dzieciom, które nie umieją jeszcze czytać, warto regularnie czytać krótkie, bogato ilustrowane książeczki. Dzięki temu dziecko zapozna się z brzmieniem języka polskiego oraz szybciej nauczy się mówić. Czytanie posiada także udowodnione naukowo działanie uspokajające, które warto wykorzystać podczas usypiania dziecka wieczorem. Zapewnia także bliskość i czas tylko dla siebie pomiędzy dzieckiem a rodzicem lub opiekunem, co z kolei sprzyja utrwalaniu rodzinnych więzi.

[obraz_1]

Jak zachęcać dziecko do czytania?

Dzieci w dzisiejszych czasach niestety coraz rzadziej sięgają po książki. Ich czytanie widzą jako nudną i mniej interesującą czynność niż chociażby spędzanie czasu na zabawach czy z telefonem. To duży błąd, gdyż czytanie może być fascynującą czynnością, pod warunkiem jednak, że zapoznamy z nim dziecko odpowiednio wcześnie i będziemy nieustannie zachęcali do kontynuowania przygody z czytaniem w wolnym czasie. W przypadku małych dzieci warto regularnie czytać im książki, a starsze zachęcać już do samodzielnych działań w tym zakresie, wręczając im książki do czytania dla dzieci. Aby osiągnąć sukces, warto wybierać pozycje dostosowane do poziomu czytelniczych umiejętności dziecka oraz tematycznie związane z jego zainteresowaniami.

Samo zachęcanie do czytania zazwyczaj nie wystarczy, aby dziecko doceniło tę formę spędzania wolnego czasu. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym nieustanie nas obserwują oraz robią dokładnie to, co my. Nic wiec dziwnego, że jeśli maluch widzi nas ze smartfonem, on także będzie chętnie z niego korzystał. Zamiast tego, jeśli sami lubimy czytać, zacznijmy robić to regularnie. Dziecko widząc nas z książką w dłoni, samo chętnie będzie sięgało po książki do czytania dla dzieci, w które wyposażyliśmy jego biblioteczkę. A stąd już prosta droga do czytelniczej pasji, która będzie miała szansę rozwinąć się w kolejnych latach!

Shopping Cart