Nie wiadomo, ile ton śmieci zebrali na mistrzostwach Japończycy, ale nam – Polakom w ramach akcji „Czyste Lasy” (sprawdź) udało się posprzątać 3460 kilogramów odpadów!
Akcje Polaków i Japończyków łączy nie tylko typ aktywności, ale także rodzaj śmieci. Na trybunach katarskich stadionów, tak samo jak w polskich lasach, znaleźć można opakowania po napojach i jedzeniu. Najczęściej zostawiamy po sobie butelki, puszki oraz folie.
Są jednak i takie odpady, których Japończykom próżno szukać. Wielkogabarytowe śmieci to specjalność naszych, polskich lasów. Wolontariusze biorący udział w tegorocznej akcji odnaleźli m.in. deskę surfingową, porośniętą mchem kanapę, sporo opon oraz zużytych pieluch.
Niektórzy wciąż jeszcze traktują las jak darmowe wysypisko. Aby uniknąć opłat za wywóz śmieci, pozostawiają tam całe worki odpadów. Stąd właśnie nieustająca potrzeba organizowania akcji, takich jak „Czyste Tatry” (do tej pory odbyło się czternaście edycji) czy „Czysty Bałtyk” (za nami dwie edycje).
Czyste Lasy – od Bałtyku aż do Tatr
Teraz czas na „Czyste Lasy”. To nowy projekt Stowarzyszenia Czysta Polska, sfinansowany w ramach grantu Fundacji Coca-Cola. Zadebiutował jesienią 2022 roku. Jego celem jest zadbanie o środowisko wspólnie z lokalnymi społecznościami, a także działania edukacyjne w tym zakresie.
Pierwsza edycja objęła cztery akcje, w których wzięło udział 3197 uczestników. Oprócz wolontariuszy, w działania włączyły się również placówki szkolne z Giżycka, Lublina, Niepołomic i Wieliczki.
W projekt zaangażowało się też liczne grono ambasadorów oraz influencerów. Do niepozostawiania śmieci w lasach namawiali Robert Korzeniowski, Rafał Sonik, Mateusz Ligocki, Abstrachuje, Ola Kutz, Joanna Studnicka czy Marcin Urzędowski.
Akcja „Czyste Lasy” – ekoedukacja
Przy wsparciu lokalnych samorządów w czterech wspomnianych miejscowościach odbyły się pikniki edukacyjne. Swoją wiedzą na temat działań proekologicznych dzielili się eksperci z Lasów Państwowych, a także Rekopolu czy EkoMałopolski. Warsztaty, quizy i konkursy przyciągnęły dorosłych i dzieci.
Źródło: czystapolska.org.pl
– Najważniejsze jest to, że do naszego projektu włączyło się wiele osób, które razem z nami uczyły się jak dbać o środowisko naturalne. Kiedy organizowaliśmy pierwsze edycje „Czystych Tatr” wolontariuszy było mniej, za to śmieci na szlakach zdecydowanie więcej. Obecnie widzimy, że świadomość ekologiczna Polaków rośnie wprost proporcjonalnie do zaangażowania. Samo sprzątanie nie jest oczywiście najważniejsze, ale na pewno liczba zebranych śmieci jest jasnym sygnałem, że nasza misja wciąż się nie kończy. Budujący jest fakt, że nie brakuje ludzi o wielkich sercach, którzy chcą wspierać takie działania, a tzw. „kula śniegowa” dobrych, ekologicznych postaw nabiera coraz większych rozmiarów – uważa prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, Maciej Marculanis.
Wszyscy razem i każdy z osobna
Wiadomości o działaniach Japończyków w czasie mundialu w Katarze zyskały w rodzimych mediach sensacyjno-moralizatorski wydźwięk. Przedstawicieli Kraju Kwitnącej Wiśni uznano być może za nieco ekscentrycznych, ale jednak bohaterów, z których wszyscy powinniśmy brać przykład.
Tymczasem sami Japończycy, pytani o powody zaangażowania w sprzątanie stadionów, przyznawali, że takie zachowanie po prostu leży w ich kulturze. „Opuszczając miejsce, w którym przebywasz, pozostaw je czystszym niż zastałeś” – oto ich dewiza.
Oni rzeczywiście – i dosłownie – rozumieją to, że każdy z nas odpowiada na co dzień za stan planety. Przyswoili sobie to przekonanie na tyle głęboko, że zabierają je ze sobą gdziekolwiek się udają. Nawet na katarskie stadiony.
My jesteśmy jeszcze na początku tej ścieżki. Póki co sprzątamy lokalnie, „u siebie”. Udział w akcjach takich jak „Czyste Lasy” to krok w dobrym kierunku. Coraz więcej osób rozumie już, że aby ochronić środowisko naturalne i nie pozwolić na jego dalszą degradację w skali makro, potrzebne jest zaangażowanie w skali mikro. Wszystkich razem i każdego z osobna.
Źródło: czystapolska.org.pl
Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sprzątali lasy zupełnie spontanicznie, np. przy okazji rodzinnych wypadów. Tak jak japońscy kibice, zabierajmy nasze śmieci ze sobą.
Druga Japonia
Organizatorzy oraz uczestnicy akcji „Czyste Lasy” zostawili dobry ślad, łącząc siły i udowadniając, że razem można osiągnąć naprawdę dużo.
Uczniowie z Małopolski jeszcze raz, przed zimą, posprzątają okoliczne lasy. Stowarzyszenie Czysta Polska przekazało im ponad 2000 pakietów dla wolontariuszy, wyposażonych w worki i rękawiczki. W ten sposób młodzi ludzie dadzą przykład odpowiedzialności za środowisko naturalne. Uwolnią lasy od śmieci i zasieją ziarno edukacji ekologicznej. To jednak dopiero początek procesu.
Czekamy na kolejne edycje akcji „Czyste Lasy”, abyśmy kiedyś wreszcie stali się drugą Japonią.