Rozwód i eksmisja – co musisz wiedzieć?
Najważniejsza informacja jest taka, że w trakcie sprawy rozwodowej sąd zajmuje się także kwestią wspólnego mieszkania. Z reguły sąd orzeka, jak będzie wyglądało dalsze korzystanie ze wspólnego mieszkania przez osoby, które się rozwodzą. Dzięki temu byli małżonkowie wiedzą, co robić i nie muszą martwić się ewentualnymi kłótniami o nieruchomość. Oczywiście dotyczy to przypadków, w których mieszkanie jest wspólną własnością. Jeżeli mieszkanie jest własnością tylko jednego z małżonków, z reguły kwestia mieszkania nie budzi wątpliwości – zostaje w nim ta osoba, do której nieruchomość należy.
O wiele więcej wątpliwości budzi kwestia rozwodu i eksmisji. Zdarza się, że jeden z małżonków chce, aby druga osoba jak najszybciej opuściła mieszkanie – na przykład wtedy, gdy relacje pomiędzy nimi wyglądają szczególnie źle. W większości przypadków sąd w wyroku rozwodowym nie orzeka o eksmisji jednego z małżonków – chyba że zachodzą szczególne okoliczności. W takim przypadku w wyroku mogą znaleźć się informacje na temat ewentualnej eksmisji jednego z małżonków.
Alkoholizm i przemoc a eksmisja małżonka
Eksmisja i rozwód to temat, który często pojawia się z kontekście takich problemów, jak przemoc domowa czy alkoholizm. Co istotne, eksmisja jednego z małżonków może zostać orzeczona przez sąd między innymi w sytuacji, gdy jeden z małżonków rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. Chodzi tu między innymi o przemoc czy nadużywanie alkoholu. Eksmisja może zostać nakazana na życzenie drugiego małżonka. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mieszkanie należy wyłącznie do małżonka, który ma zostać eksmitowany, czyli nie należy do majątku wspólnego.
Więcej na ten temat dowiesz się tutaj: https://slupinska.eu/blog/eksmisja-po-rozwodzie-eksmisja-malzonka/
Eksmisja małżonka po ustaniu wspólnoty majątkowej
Po orzeczeniu przez sąd rozwodu pomiędzy małżonkami ustaje wspólnota majątkowa. Na życzenie małżonka, któremu sąd przyznał prawo do nieruchomości, sąd może orzec eksmisję drugiego małżonka. Należy jednak mieć na względzie to, że sprawy takie są bardzo skomplikowane i mogą wymagać wsparcia doświadczonego prawnika.
Eksmisja przed rozwodem – czy to możliwe?
Nieco inaczej wygląda to w sytuacji, gdy do eksmisji dochodzi już w trakcie postępowania rozwodowego, a nie dopiero po ogłoszeniu wyroku przez sąd. Żądanie eksmisji małżonka przed uprawomocnieniem wyroku jest jak najbardziej możliwe wyłącznie wtedy, gdy małżonkowie wynajmują mieszkanie. Niezbędne jest jednak wytoczenie odrębnego powództwa o eksmisję. Aby sąd orzekł eksmisję małżonka, musi zostać spełniony następujący warunek – osoba ta rażąco nagannym zachowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkanie.
Rozwód i eksmisja – podsumowanie
Kwestia rozwodu i eksmisji budzi mnóstwo emocji. Często zdarza się bowiem, że żadna z osób nie chce opuścić mieszkania. Przesłanką do orzeczenia przez sąd eksmisji jednego z małżonków może być alkoholizm, przemoc czy inne zachowania, które uniemożliwiają wspólne zamieszkanie. Z reguły jednak w wyroku rozwodowym sąd nie orzeka o eksmisji żadnego z małżonków.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj tutaj: https://slupinska.eu/rozwody/