Firany bez prasowania rozsuwane przez kobietę

Firany bez prasowania? Zobacz jakich firanek nie trzeba prasować!

Czy mogę zawiesić firany bez prasowania? – to pytanie pojawia się bardzo często. Nic w tym dziwnego w końcu prasowanie, jest czasochłonną czynnością, która wymaga również dużo cierpliwości. W tym artykule dowiesz się, jakiego typu firanki warto wybierać, aby nie tracić czasu na ich prasowanie. Poznasz również kilka zasad prania, dzięki którym zawiesisz firany bez prasowania zaraz po ich pielęgnacji!

Dlaczego rezygnujemy z firanek?

 Roleta zamiast firan bez prasowania

Nie da się ukryć, że firanki, pięknie prezentują się w oknach, niestety, jak większość rzeczy posiadają także swoje wady. Jedną z nich jest fakt, że osadza się na nich kurz, który negatywnie wpływa na samopoczucie osób cierpiących na alergię. W związku z czym, alergicy muszą stosunkowo częściej prać firany. Drugi argument jest taki, że prasowanie jest dla niektórych osób zajęciem żmudnym i irytującym. Na szczęście istnieją firany, których nie trzeba prasować – poniżej prezentujemy tkaniny, które nie wymagają specjalnych zabiegów, aby prezentować się świetnie!

Czy warto wybrać firany, które nie wymagają prasowania?

Firany, których nie trzeba prasować są tworzone w taki sposób, aby ich struktura podczas składania nie załamywała się, a przy tym nie zostawiała nieestetycznie wymiętych miejsc. Producenci tkanin uzyskują efekt wyprasowanych firan na różne sposoby. Jedną z najbardziej popularnych metod jest dobór odpowiedniego splotu, czyli połączonych ze sobą grubych oraz luźno splecionych nici (najczęściej można spotkać ten typ splotu w tkaninach lnianych). Z pewnością wybór takich firan zaoszczędzi Twój czas, który trzeba by było przeznaczyć na czasochłonne prasowanie. Warto podkreślić, że ten typ materiału dodaje wnętrzom uroku, a także sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne i przyjemne.

Rodzaje firan, których nie trzeba prasować!

Firany bez prasowania - etap przygotowywania do pielęgnacji

Dekoracje okien w salonie, kuchni czy też sypialni, w postaci firan z pewnością dodają wnętrzu charakteru. Dzięki nim domownicy mogą czuć się swobodniej, ponieważ nie są obserwowani przez przechodzących blisko domu, czy mieszkania ludzi. Poniżej znajdziesz rodzaje materiałów, których nie trzeba prasować, a także dowiesz się jak prać firany, by po praniu nie wymagały prasowania.

Firany żakardowe

Najpopularniejszymi materiałami, których nie trzeba prasować, są firany żakardowe. Ich struktura w większości przypadków jest gruba, dzięki czemu pod własnym ciężarem prasują się „samoistnie”. Zaletą firan żakardowych jest ich różnorodność, można przebierać wśród przepięknych wzorów, a także splotów.

Jak prać firany żakardowe?

Do uzyskania efektu idealnie rozprasowanych firan, należy odpowiednio ustawić funkcję pralki. Przede wszystkim wybierz opcję, jak najniższych obrotów. Dzięki temu na tkaninach będzie mniej zagnieceń, a także zmniejszy to ryzyko rozerwania włókien. Warto również pamiętać, że 30 stopni Celsjusza, to temperatura, która w zupełności wystarczy, aby wyprać żakardowe firany.

Jeśli firany są już wyprane w odpowiedni sposób, można je zawiesić bezpośrednio na karniszach. Pod wpływem własnego ciężaru, zagniecenia, które powstały podczas prania “samoistnie” się rozprasują.

Uwaga! Jeśli Twoje karnisze są słabe, należy powiesić lekko wilgotne firanki, aby nie uszkodzić konstrukcji.

Firany kreszowane

Firany z woalu kreszowanego, to nieszablonowy i rzadko spotykany rodzaj materiału. Jego charakterystyczną cechą są fabrycznie utworzone zagniecenia, których nie trzeba, a nawet nie należy prasować. Te specyficzne firany posiadają setki małych i ostrych zagięć, dzięki którym po wyciągnięciu ich z pralki nie widać zagnieceń tych powstałych na skutek prania.

Jak prać firany kreszowane?

Do prania woalu kreszowanego wybierz odpowiednią funkcję pralki. Zwykle nazywa się ona – pranie ręczne, jeśli jednak nie posiadasz tej opcji, wybierz ten program, którego nazwa wskazuje na delikatne pranie. Po pielęgnacji zawieś firany bezpośrednio na karniszu.

Firany sznurkowe

Firany sznurkowe składają się z dziesiątek sztuk mimowolnie opadających frędzli. Można spotkać je również pod nazwą “makarony”. Firanki te, w kwestii pielęgnacji zostały okrzyknięte mianem najmniej wymagających. Makarony są różnego rodzaju, grubości, a także długości. Dodatkowo takie firany bardzo często są zdobione koralikami i taśmami ozdobnymi. Przeróżne wzory oraz sploty frędzli potrafią naprawdę “zachwycić oko”.

Jak prać firany sznurkowe?

Firany sznurkowe mogą się wydawać wymagające pod względem prania, jednak to nic trudnego. Ich specyfika polega na tym, że rzucone luźno do pralki splątują się, tworząc kołtun. Aby tego uniknąć zapoznaj się ze sprawdzonymi trikami prania makaronów.

  • Poszewka na poduszkę – włóż firankę do poszewki. Wybierz taką, która zasuwa się na zamek, ponieważ wybierając poszewkę z guzikami, ryzykujesz, że pasma splatają się wokół nich.
  • Warkocze – ten sposób polega na podzieleniu pasm na kilka części po czym związaniu ich w kilku miejscach gumką.

Trik na pominięcie prasowania

Doskonałym pomysłem, który rozwiąże problem pomiętych firan, jest marszczenie! Na czym ono polega? To bardzo proste, w dolnej części firany przyszyta zostaje taśma, dzięki której można uzyskać efekt falowania firan. Dodatkowym atutem jest fakt, że obciążają firankę, dzięki czemu po krótkim czasie zagięcia na niej znikają.

Pranie firan w pigułce

  1. Ustaw pralkę na najniższe obroty, lub całkiem zrezygnuj z wirowania.
  2. Pierz firany w temperaturze 30 stopni Celsjusza.
  3. Stosuj preparaty przeznaczone do firan, które zmiękczają tkaniny.
  4. Wybieraj środki piorące dedykowane firankom.
  5. Po wyjęciu z pralki, firany zawieś bezpośrednio na karniszu (pamiętaj, aby dostosować karnisz do ciężkości ciężkości materiału, jeśli jest zbyt ciężki należy go przesuszyć, a następnie powiesić).

Jak poznać, że firany będą dobrze wyglądać bez prasowania?

Wybierając firany, można samemu ocenić czy dany materiał, będzie wyglądał na wyprasowany bez wykonywania tej czynności domowej. Podczas zakupu zwróć uwagę na:

  • splot – wybieraj materiał, który ma możliwe najluźniejszy splot – im jest on luźniejszy tym lepiej,
  • wzory – im gęstszy wzór na firance tym większe prawdopodobieństwo, że nie będzie na niej widocznych niepożądanych zagnieceń,
  • materiał – najlepiej wybrać: woual kreszowany, żakardy, siatki, bukle lub tiule.

Podsumowanie

Firany bez prasowania w sypialni

Firany bez prasowania, to niewątpliwie dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na długie prasowanie, lub zwyczajnie dla tych, którzy nie lubią wykonywać tej czynności. Coraz więcej osób rezygnuje całkowicie z firan, pozostawiając same rolety. Jednak wnętrza, w którym firany są obecne, wydają się przytulniejsze.

Zatem! Firany bez prasowania istnieją i nie jest to okrojona wersja kilku materiałów, przeciwnie – można przebierać w wielu przepięknych wzorach, splotach, dodatkach. Nawet, jeśli prasowanie sprawia Ci przyjemność, warto wyposażyć się w firany, których nie trzeba prasować. Nikt nie wie, kiedy braknie czasu na dokładną i czasochłonną pielęgnację firan!

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − = 8

Shopping Cart