fotowoltanika

Fotowoltanika – jak nie oddawać energii z fotowoltaiki do sieci

Instalacja fotowoltaiczna przerabia energię promieniowania słonecznego na prąd. W przypadku wytworzenia nadmiaru energii elektrycznej jest ona odsyłana do sieci. Dzięki specjalnym urządzeniom nie musimy jednak korzystać z takiego rozwiązania. I wynika z tego wiele korzyści.

Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej to rozwiązanie nie tylko ekologiczne (podobnie jak z innych źródeł odnawialnej energii), ale i ekonomiczne. Dlatego też liczba instalacji fotowoltaicznych rośnie nie tylko na świecie, ale i w Polsce. W miarę upływu czasu pojawiają się dodatkowe rozwiązania, które sprawiają, że instalację fotowoltaiczną jeszcze bardziej opłaca się mieć i w nią zainwestować. Jednym z takich rozwiązań jest specjalny sterownik, który pozwala na to, by nie oddawać całej nadwyżki energii do sieci. Taki patent to nie tylko optymalizacja wykorzystania energii, ale także większa niezależność od sieci energetycznej.

Fotowoltaika – korzyści

Odnawialne źródła energii zaczęły być profesjonalnie wykorzystywane przez ludzkość głównie z powodów szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska. Dlatego też wielu ludzi decydując się na panele fotowoltaiczne, także docenia tę wartość. Jednak równie ważną korzyścią wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego jest po prostu dbałość o stan swoich finansów. Dzięki instalacji fotowoltaicznej pobiera się mniej energii z sieci, a tym samym – płaci się mniejsze rachunki. Poza tym dochodzi tu większa niezależność od sieci energetycznej – na przykład w przypadku jej awarii. Ta niezależność jest większa w dobie nowoczesnych rozwiązań, którymi są sterowniki do zarządzania energią wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne (o czym później). A to podbija opłacalność fotowoltaiki. Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, jesteśmy też bardziej spokojni w temacie częstszych podwyżek cen prądu.

Co można zrobić z energią z instalacji fotowoltaicznej

W pierwszej kolejności energię elektryczną pozyskaną dzięki fotowoltaice wykorzystują urządzenia domowe. Gdy powstaje nadmiar energii wytwarzanej przez instalacje fotowoltaiczne, to jest ona przekazywana do sieci. W związku z tym jesteśmy potem rozliczani z tego przez dostawcę energii. Działa to tak, że naszą nadwyżkę energii zużywa ktoś inny, a my np. zimą musimy korzystać z prądu wytwarzanego przez sieć i za nią płacić. Rozwiązaniem, które jest stosowane, by uniknąć oddawania nadwyżek prądu do sieci, jest np. gromadzenie energii dzięki instalacji off-grid (wyspowa instalacja fotowoltaiczna). W tego typu instalacji nadwyżki energii są gromadzone w specjalnych magazynach (akumulatorach). Możemy je więc wykorzystać, kiedy zajdzie taka potrzeba. Nadwyżki energii nie są przesyłane do sieci. Niestety jest to rozwiązanie drogie. Znacznie lepszym pomysłem jest inteligentny sterownik.

Instalacja fotowoltaiczna – sposoby na nieoddawanie nadmiaru energii do sieci

Jak już wcześniej wspomniano, inteligentny sterownik pozwala zoptymalizować przepływ prądu wytwarzanego przez fotowoltaikę i ulepszyć jego zużycie. Tak by zminimalizować ilość energii dodawanej do sieci zewnętrznej. Takie urządzenie na podstawie pomiarów mocy wylicza ilość energii oraz kierunek jej przepływu. Mając dane o bieżącej produkcji energii, którą daje fotowoltaika, inteligentny sterownik odpowiednio uruchamia urządzenia domowe korzystające z prądu. W ten sposób optymalnie wykorzystujemy wytwarzaną energię. Jeśli chcemy kompletnie zablokować energię oddawaną do sieci, wtedy to na podstawie informacji z inwertera, które sterownik zbiera, zarządza on odpowiednio energią, by uzyskać taki efekt.

Fotowoltaika od Sunday to szereg rozwiązań, które przyczyniają się do tego, że montaż instalacji fotowoltaicznej jest jeszcze bardziej opłacalny. Nowoczesne technologie w takim wydaniu pozwoliły choćby na wyprodukowanie wyżej opisanego urządzenia, które sprawi, iż nie będziemy zmuszeni oddawać nadwyżek energii do sieci.

Shopping Cart