Galanteria nagrobna – sposób na zmianę wizerunku nagrobka

Godne miejsce pochówku bliskiej nam osoby to kwestia, na której zależy w zasadzie każdemu. Nagrobek i jego otoczenie powinien wyglądać schludnie i elegancko. Decydując się na dobór galanterii nagrobnej, możemy podkreślić walory estetyczne pomnika. Przyjrzyjmy się bliżej akcesoriom nagrobnym.

Czym jest galanteria nagrobna?

Galanteria nagrobna to różnego rodzaju elementy dekoracyjne montowane nagrobkach bądź w ich otoczeniu. Często mają dodatkowo upamiętnić zmarłą osobę bądź pełnią funkcje praktyczne. Do akcesoriów nagrobnych zaliczamy m.in. misy i wazony, krzyże, lampiony, rzeźby i płaskorzeźby, zdjęcia nagrobkowe, podstawki pod znicze, a nawet ławki cmentarne.

W dużej mierze galanteria ma charakter symboliczny, a jej zadaniem jest wyrażenie szacunku i pamięci wobec zmarłego. Dobór akcesoriów będzie się różnił w zależności od preferencji zamawiającego.

Dlaczego akcesoria nagrobne są nam potrzebne?

Różne mogą być powody zmian w wyglądzie nagrobka. Cena renowacji całego pomnika jest duża, natomiast dobór eleganckich dodatków pozwoli nieco odświeżyć wizerunek nagrobka przy stosunkowo niewielkim koszcie. Niektóre pomniki wymagają wprowadzenia zmian, bo np. dotychczasowy wazon pękł bądź w ogóle go nie było, a uważamy, że będzie przydatny. Częstym problemem są też mało estetyczne ślady po zniczach, czego trudno się pozbyć.

Inną sytuacją jest ta, gdy dochodzi do dochówku kolejnej osoby i potrzebujemy “dopisać” ją do nagrobka. Jeśli na płycie nagrobnej brakuje miejsca, możemy zakupić płytę, w której wyryjemy dane zmarłego, dodamy zdjęcie nagrobne bądź inskrypcje. Wygląd i rozmiar tego elementu będą uzależnione od naszego gustu i stylu istniejącego pomnika. Prostsza i skromniejsza opcja to poduszka napisowa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić płytę w postaci otwartej księgi.

Zmiana wizerunku nagrobka

Niektórzy decydują się na stosowanie prostych, minimalistycznych elementów, podczas gdy inni preferują bardziej ozdobne i rozbudowane aranżacje obejmujące chociażby rzeźby i płaskorzeźby. Materiały, z których wykonuje się akcesoria nagrobkowe to głównie metal, kamień, ceramika, szkło, drewno i tworzywa sztuczne.

Odpowiednio dobrana i umieszczona na grobie galanteria może stworzyć miejsce, które zachęca do refleksji i zadumy. Ważne jest również regularne utrzymanie i konserwacja galanterii nagrobnej, aby zapewnić jej trwałość i estetyczny wygląd przez długie lata.

Co ma wpływ na dobór galanterii nagrobnej?

Pewne zmiany w wizerunku nagrobka można wprowadzić bez problemu, bez większego nakładu czasu i środków. Wiele zależne jest od preferencji i możliwości finansowych – ceny akcesoriów nie są tak proste do podania. Dlaczego? Dobieramy je do wyglądu nagrobka, uwzględniając styl czy surowiec. Spory wpływ na cenę ma rodzaj dobranego kamienia, z którego wykonamy np. księgę nagrobną. Wszystkie elementy mogą mieć bardziej luksusową bądź nisko kosztową wersję.

Pamiętajmy jednak, że każdy cmentarz posiada swój regulamin i określone zwyczaje. Dla przykładu – obecnie na wielu komunalnych cmentarzach nie wolno stawiać ławek. Dlatego zanim zamówimy akcesoria, dowiedzmy się w zarządzie cmentarza, co i na jakich zasadach możemy zamontować.

Shopping Cart