co musi znaleźć się na wyposażeniu kuchni

Garnki, patelnie i akcesoria kuchenne czyli co musi znaleźć się na wyposażeniu kuchni?

Przeprowadzka do własnego domu lub mieszkania to nie tylko radość i poczucie bycia na swoim, ale też konieczność wyposażenia go w odpowiednie meble, urządzenia i akcesoria. Dotyczy to każdego pomieszczenia – od salonu, poprzez sypialnię, aż po kuchnię. Zwłaszcza ta ostatnia wymaga szczególnej uwagi, gdyż jest to miejsce, gdzie spędzamy naprawdę sporo czasu.

Kuchnia to nie tylko miejsce przyrządzania i spożywania posiłków, ale także miejsce spotkań i pogaduszek. Zatem podsumowując można powiedzieć, iż jest to miejsce wyjątkowe. I jako takie musi być dobrze urządzone – praktycznie, funkcjonalnie i po prostu ładnie. Co powinno znaleźć się na wyposażeniu każdej kuchni? Oto lista podstawowych przedmiotów.

 

Meble i sprzęt AGD

 

Nie ulega wątpliwości, iż podstawowe wyposażenie kuchni stanowią meble i sprzęty AGD. Te pierwsze powinny być funkcjonalne, pojemne, użytkowe, trwałe i estetyczne. Natomiast zakres sprzętu AGD jest bardzo szeroki – od dużego (lodówka, zmywarka, piecyk), poprzez mniejsze, ale również bardzo przydatne (robot kuchenny, czajnik elektryczny, mikser, okap), aż po takie, które w bardzo dużym stopniu ułatwiają codzienne gotowanie (ekspres do kawy, frytkownica, toster, opiekacz, wyciskacz do cytrusów czy spieniacz do mleka). Dodatkowym wyposażeniem może być radio lub mały telewizor, czyli sprzęty, które dodatkowo umilają czas spędzony w tym pomieszczeniu.

 

Akcesoria do przygotowywania posiłków

 

Kuchnia to przede wszystkim miejsce, w którym przygotowuje się posiłki. Dlatego też nie może zabraknąć w niej niezbędnych akcesoriów, bez których trudno wyobrazić sobie przygotowanie jakiegokolwiek dania. W tym przypadku na wyposażeniu kuchni powinny znaleźć się:

 

  • garnki (na przykład w zestawie)
  • patelnie (o różnej wielkości i różnym przeznaczeniu)
  • noże do krojenia (na przykład do mięsa, warzyw, sera, pieczywa, do filetowania ryb czy do obierania)
  • naczynia do zapiekania
  • foremki do ciast
  • tortownice
  • deski do krojenia

 

Z tej listy nie można pominąć niczego, gdyż wszystkie wymienione wyżej akcesoria do gotowania są po prostu niezbędne. Natomiast sam wybór konkretnych garnków, patelni, noży czy desek to sprawa bardzo indywidualna.

 

Naczynia do serwowania potraw

 

Przygotowywanie potraw to zaledwie część prac wykonywanych w kuchni. Kolejna to ich serwowanie, do czego niezbędny jest komplet naczyń. Wśród tych podstawowych trzeba wymienić talerze (białe lub nieco bardziej ekstrawaganckie talerze kolorowe), kubki, szklanki lub filiżanki, sztućce (najlepiej w komplecie). To jest absolutne minimum. Dodatkowo dobrze mieć na wyposażeniu miski do sałatek, dzbanki na napoje lub wodę, patery (na przykład do wędlin lub do ciast), tace (przydatne na różnego rodzaju przyjęciach), wazę do zupy, chochle, maselniczkę, kieliszki (do różnych rodzajów alkoholu), karafki (do wina lub oliwy) czy pojemniczki na przyprawy. Uzupełnieniem naczyń służących do serwowania dań są różnego rodzaju podkładki pod naczynia (zarówno te większe pod talerze, jak i mniejsze przydające się pod kubki).

 

Dodatkowe akcesoria kuchenne

 

Każda kuchnia – niezależnie od umiejętności i preferencji kulinarnych właściciela – powinna zostać wyposażona w szereg akcesoriów dodatkowych, które są nie tylko bardzo przydatne, ale czasami wręcz niezbędne. W tym przypadku sporo zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Jednak warto tu wymienić kilka takich akcesoriów, które przydadzą się każdemu. Czego zatem nie powinno zabraknąć? Te najbardziej przydatne i praktyczne akcesoria to: wałek do ciasta, tarka, sitka, durszlaki i ociekacze, łyżka cedzakowa, korkociąg, wyciskacz do czosnku, otwieracz do konserw i słoików, lejek, siekacz do ziół, podkładki pod garnki, szpatułki, trzepaczka i wiele innych. Przy okazji warto tu też wymienić stojak na ręczniki papierowe, chlebak, pojemnik na odpady, myjki, ściereczki fartuszek kuchenny. Tak naprawdę taka lista akcesoriów może nie mieć końca, bo każdy potrzebuje coś innego.

 

Kuchnia to niezwykle ważne pomieszczenie w domu, w którym toczy się spora część życia rodzinnego. Dlatego warto zadbać o jej odpowiednie wyposażenie, aby proces gotowania i jedzenia był nie tylko praktyczny, ale też bardzo przyjemny.

Shopping Cart