Hydroizolacja balkonu i tarasu

Prawidłowo wykonana hydroizolacja tarasu i balkonu pomaga zadbać o komfort i bezpieczeństwo domowników, a także zapewnia podłożu odporność m.in. na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o izolacji, aby zapewnić powierzchniom gwarancję wytrzymałości i trwałości.

Hydroizolacja tarasów i balkonów – istotne kwestie

Brak hydroizolacji może prowadzić do poważnych problemów konstrukcyjnych: pęknięć w strukturze, korozji metalowych elementów czy zniszczenia płytek ceramicznych lub betonu. Balkon i taras to miejsca stale narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz wilgoci. Hydroizolacja pozwala zapobiec przedostawaniu się wody przez szczeliny w płytkach, co zabezpiecza budynek przed powstawaniem wykwitów i powstawaniem szkód na powierzchni. Jej wykonanie zmniejsza również ryzyko występowania grzybów i pleśni.

Tarasy i balkony różnią się między sobą rozmiarem, kształtem i strukturą, co wpływa na sposób przeprowadzenia hydroizolacji. Aby skutecznie zabezpieczyć balkon, zaleca się wykonanie uszczelnienia podpłytkowego na płycie konstrukcyjnej. Trzeba pamiętać również o zabezpieczeniu wszystkich kluczowych obszarów tj. narożniki, aby zapobiec przenikaniu wody. Z kolei wykonując hydroizolację tarasu naziemnego, warto ułożyć pod płytami konstrukcyjnymi warstwę odcinającą.

Który produkt do hydroizolacji wybrać?

W ofercie producentów materiałów do hydroizolacji można znaleźć izolacje jedno- i dwukomponentowe. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na dwa ważne czynniki – łatwość aplikacji oraz zastosowanie preparatu. Izolacje jednoskładnikowe charakteryzują się dużą wygodą w przygotowaniu i zwykle są sprzedawane jako produkty gotowe do użycia. Wystarczy je jedynie wymieszać i nałożyć. Natomiast izolacje dwuskładnikowe posiadają lepsze parametry techniczne i są przeznaczone do szerszego zastosowania. Przykładowo można aplikować je na stare płytki ceramiczne bez zastosowania gruntów sczepnych i bez skuwania podłoża.

Jak zaizolować balkon?

Do wykonania hydroizolacji balkonu możemy wykorzystać zarówno produkty jedno-, jak i dwuskładnikowe. Pierwszym sprawdzonym sposobem jest użycie folii w płynie np. preparatu FOLMIX od marki JURGA. To produkt, który stosuje się pod płytki ceramiczne w miejscach narażonych na działanie wilgoci oraz wody. Dzięki właściwościom tiksotropowym zapewnia dużą szczelność i mostkuje wszelkie rysy zaraz po zakończeniu prac. Co więcej, folie w płynie są ekologiczne i bezpieczne dla użytkownika, ponieważ nie posiadają w składzie żadnych rozpuszczalników. Żeby wykonać hydroizolację z ich pomocą, trzeba wymieszać preparat i zaaplikować 2 warstwy na czystą, zagruntowaną powierzchnię. Powstała powłoka jest szczelna, elastyczna i mrozoodporna.

Drugim sposobem na wykonanie izolacji balkonu jest zastosowanie dwuskładnikowej masy uszczelniającej tj. IZOMASS 2K. Dzięki temu uzyskamy elastyczną i wodoodporną powłokę, która skutecznie ochroni powierzchnię przed wodą i promieniami UV. Produkt ma w swoim składzie żywice syntetyczne, cement oraz polimery. Przed zastosowaniem preparatu należy zmieszać składniki, a następnie nałożyć dwie warstwy na podłoże. Po kilku godzinach balkon będzie w pełni zabezpieczony przed wilgocią i zniszczeniami.

Hydroizolacja balkonu i tarasu może być przeprowadzona za pomocą różnych metod i materiałów. Najważniejsze jest to, aby zdecydować się na produkty, które dzięki swoim właściwościom będą w stanie zapewnić 100% ochronę przed wodą, wilgocią i uszkodzeniami strukturalnymi.

Shopping Cart