Obecnie zakupy w sieci cenione są nie tylko przez osoby młode, ale i starsze. W Internecie można kupić wiele, w tym również leki. Apteki internetowe nie należą już do rzadkości, a ich oferty niejednokrotnie są znacznie atrakcyjniejsze niż w aptekach stacjonarnych. Popularność tego rozwiązania pozostawia jednak też wiele możliwości dla szarej strefy. Jak zatem nie dać się oszukać i kupować leki przez Internet bezpiecznie? Jaka powinna być wiarygodna apteka online i co powinno wzbudzić nasze wątpliwości?
Zakupy leków online – zalety i wady
Zalet zakupów w sieci można wymieniać wiele, również jeśli chodzi o farmaceutyki. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest chociażby cena – medykamenty w aptekach internetowych bardzo często są znacznie tańsze niż te sprzedawane stacjonarnie. Zaletą zakupów przez Internet jest również wygoda – potrzebne preparaty można kupić bez konieczności wychodzenia z domu i stania w kolejkach z osobami potencjalnie zarażającymi. Decydując się na zakupy w sieci, medykamenty można również wcześniej porównać między sobą, sprawdzając ich składy, działanie i cenę, by dopiero potem wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Dostawa leków realizowana może być na różne sposoby, w tym kurierem do domu lub do paczkomatu, ewentualnie z odbiorem w aptece stacjonarnej (np. leki na receptę).
Wymienić można też wady aptek internetowych. Podstawową wadą może być czas dostawy. Zazwyczaj co prawda dostawy medykamentów zakupionych w sieci realizowane są szybko, jednak potrzebując preparatu „od ręki”, lepiej skorzystać z apteki stacjonarnej, która mda go na stanie. Inną wadą dla niektórych może być brak bezpośredniego kontaktu z farmaceutą. Apteki online oferują co prawda możliwość kontaktu mailowego lub telefonicznego z dyżurującym farmaceutą, jednak są osoby, które w aptece stacjonarnej cenią rozmowę „twarzą w twarz”.
Legalna apteka internetowa, czyli jaka?
Apteki internetowe działają nieco inaczej niż zwykłe sklepy online. Nie każdy może założyć aptekę online i sprzedawać przez Internet medykamenty. Zakup farmaceutyków z niepewnego źródła może być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia, dlatego bardzo ważne, aby decydować się na preparaty pochodzące wyłącznie z aptek internetowych działających legalnie, których strony internetowe nie budzą żadnych wątpliwości.
Wysyłkowa sprzedaż farmaceutyków wymaga przestrzegania ściśle określonych przepisów. Przepisy prawa jednoznacznie regulują możliwości sprzedaży leków stacjonarnie i na odległość. W sieci leki OTC mogą być sprzedawane legalnie wyłącznie przez apteki i punkty apteczne, które są zarejestrowane i mają zezwolenie otrzymane od Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. Szczegółowe informacje dotyczące obowiązków, które spełniać musi apteka, w tym apteka internetowa, regulują przepisy Prawa Farmaceutycznego. Informacje te uzupełniają również dodatkowo rozporządzenia Ministra Zdrowia.
Jak rozpoznać aptekę wysyłkową działającą legalnie?
Działająca zgodnie z prawem apteka wysyłkowa musi mieć swój odpowiednik stacjonarny, co oznacza, że musi działać w oparciu o aptekę stacjonarną. Na swojej stronie powinna podawać do ogólnego wglądu swoje dane kontaktowe. Warto zwrócić też uwagę na udostępniane zezwolenia na prowadzenie działalności. Na stronie legalnej apteki znajdziemy też logotyp UE, który będzie odsyłać do Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, gdzie sprawdzić można wykaz aptek. Legalna apteka internetowa nie będzie ukrywać też informacji dotyczących Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego, który ją nadzoruje. Będzie ponadto mieć na stronie komunikat wysyłający pacjenta do BIP GIF.
Godna zaufania apteka online będzie mieć na swojej stronie szeroki wybór zróżnicowanego asortymentu. Nie będzie zatem ograniczać oferty wyłącznie do wybranych działów – np. produktów na potencję. Będzie udostępniać również różne możliwości kontaktu z farmaceutą, od którego zawsze można uzyskać profesjonalną poradę. Będzie też mieć różne możliwości dostawy farmaceutyków, dbając o to, by przesyłane medykamenty były prawidłowo na czas transportu zabezpieczone i przechowywane.
Bezpieczne zakupy leków online – co powinno wzbudzić Twoje wątpliwości?
Nie należy kupować farmaceutyków z niepewnego źródła, nawet jeśli ich cena wydaje się szczególnie atrakcyjna. Kupując medykamenty w przypadkowym miejscu, nie mamy pewności ich pochodzenia, zgodności składu z opisem, prawidłowości produkcji czy przechowywania. Taki preparat może być nie tylko nieskuteczny, ale też może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.
Wątpliwości szczególnie powinny wzbudzać strony internetowe, które oferują wyłącznie jeden typ medykamentów – chociażby wyłącznie suplementy na odchudzanie, sterydy anaboliczne czy preparaty na potencję. Nigdy nie kupujmy też w miejscach, które umożliwiają dostęp do leków wydawanych z przepisu lekarza bez okazania przez pacjenta recepty. Unikać lepiej również zakupów w miejscach, które nie podają podstawowych danych o swojej działalności na stronie, w tym adresu apteki stacjonarnej, informacji o zezwoleniach i podleganiu pod dany Inspektorat Farmaceutyczny.