Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Przydatne porady dla wynajmujących własne lokum.

Czerpanie zysku z wynajmu mieszkania wbrew pozorom nie jest wcale oczywiste. Trzeba zadawać sobie sprawę, że najtrudniejsze jest znalezienie uczciwego najemcy. Choć wiele osób chce wynająć mieszkanie, to jednak właściciel powinien te osoby bardzo dobrze sprawdzić. Warto dowiedzieć się więcej na temat obowiązków wynajmującego mieszkanie, a także tego jak znaleźć uczciwego najemcę.

Jak znaleźć uczciwego najemcę?

Chcąc znaleźć uczciwego najemcę, trzeba pamiętać o tym, by gruntownie sprawdzić historię jego wynajmu i wypłacalność. Na tej podstawie będziecie mogli zmniejszyć ryzyko potencjalnych problemów. Oczywiście może być to bardzo czasochłonne, dlatego możecie wynająć firmę zewnętrzną, która na początek przygotuje ogłoszenie, a następnie zajmie się weryfikacją potencjalnych najemców. Jednocześnie warto wybrać firmę, która dodatkowo dysponuje aplikacją do zarządzania najmem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Warto wiedzieć, że za jej pomocą najemca może opłacać czynsz, zarówno ten płacony właścicielowi mieszkania, jak i administracyjny. Właściciel mieszkania ma wgląd we wszystkie uiszczane opłaty i ich terminowość. Dodatkowo platforma daje możliwość zgłaszania awarii, które muszą być usunięte przez właściciela, ale i takich, które powinny być rozwiązane przez najmującego na podstawie zawartej umowy. Pieczę nad najmem ma opiekun najmu, który na zlecenie właściciela może np. zlecić danej firmie wykonanie niezbędnych napraw. Dzięki aplikacji i kontaktowi z opiekunem najmu właściciel mieszkania nie musi być fizycznie obecny i może zarządzać najmem na odległość. Obowiązki wynajmującego mieszkanie to między innymi usunięcie wszystkich usterek, które zostały zauważone przez najmującego.

Zawarcie odpowiedniej umowy najmu jest niezbędne

Istotne znaczenie ma zawarcie odpowiedniej umowy, tak by nie doszło do dewastacji mieszkania. Firma pośrednicząca może przygotować umowę, która będzie zobowiązywała najemcę do wykupienia ubezpieczenia OC. W umowie może też znaleźć się klauzula dotycząca lokalu zastępczego, do którego najemca się przeprowadzi, jeśli naruszy warunki najmu i umowa zostanie przez to wypowiedziana przez właściciela. Każda umowa najmu musi być notarialnie potwierdzona. Obie strony powinny zapoznać się z jej warunkami. Dzięki firmie pośredniczącej można ograniczyć kontakt z najemcą do minimum, czyli stawienia się na podpisanie umowy. To naprawdę wygodne rozwiązanie, z którego warto skorzystać.                    

Shopping Cart