Jak dobrać kolor fugi do zielonych płytek?

Jak dobrać kolor fugi do zielonych płytek?

Planując aranżację z płytkami ceramicznymi, to właśnie na nich skupiamy się najbardziej. Zastanawiamy się nad wzorem, kolorem, wielkością. Jednak jest coś jeszcze, o czym pomyśleć musimy – o fugach. Załóżmy, że interesują nas zielone płytki – jaka fuga będzie odpowiednia?

Zieleń kojarzy się z naturą. Wprowadza do domu pewną harmonię i spokój, sprawia, że chcemy w nim zostać na dłużej. Nic dziwnego, że jest jednym z modniejszych kolorów we wnętrzach. Zielone płytki dobrze wyglądają na przykład w kuchni i łazience. Przeglądając dostępne odcienie, na przykład te, jakie proponuje Raw Decor: https://www.rawdecor.pl/zielone-plytki.html, pamiętajmy także o fugach. Jak dobrać kolor fugi do zielonych płytek?

Kolorów fug zatrzęsienie

Jeżeli mieliśmy nadzieję, że najtrudniejszy wybór za nami, bo wybraliśmy już płytki, to będziemy zaskoczeni, z czym będziemy musieli zmierzyć się przy fugach. Dostępne są w wielu kolorach, a coraz częściej są też propozycje zapewniające „efekty specjalne”. Możemy znaleźć fugi brokatowe, które będą mienić się pięknymi drobinkami. A jeszcze bardziej oryginalną propozycją są fugi z efektem iluminacji w świetle UV.

Zielone płytki i zielone fugi

Podczas doboru fugi do płytek stosuje się różne podejścia. Jeśli chcemy cieszyć się gładkim kolorem ściany, a tym samym ukryć połączenia, jakie powstają między płytkami, to fuga powinna mieć odcień maksymalnie zbliżony do koloru płytek. Tak jak zielone płytki podłogowe i ścienne są w wielu barwach od seledynowej po głęboką butelkową zieleń, tak wiele jest kolorów fug, więc z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego.

Stawiamy na kontrasty

Drugie podejście mówi, że fuga ma być w kontrastującym kolorze. Ta opcja jest warta uwagi, kiedy zielone płytki mają być przyciągającą uwagę ozdobą wnętrza. Warto o tym pomyśleć, kiedy są w nietuzinkowym kształcie. Zielone płytki podłogowe, między którymi będzie kontrastująca z nimi fuga, rzucą się w oczy już od progu, a my możemy uczynić ozdobę z powierzchni, która do tej pory była pod tym względem pomijana. Poprzez wyróżniający się kolor fugi możemy wydzielić pewną część pomieszczenia. Przykładowo podczas dzielenia łazienki na strefy, zielone płytki i kontrastujące fugi mogą być w okolicy prysznica.

Jak jeszcze można dopasować kolor fugi?

A jak dobrać kolor fugi do zielonych płytek, kiedy interesuje nas coś pośredniego? Wtedy postawmy na fugi w tej samej tonacji co płytki. Różnica kolorystyczna między płytkami i fugami jest znacznie wyraźniejsza aniżeli w pierwszym przypadku. Chcąc podążać w tę stronę, wybierajmy fugi o kilka tonów jaśniejsze lub ciemniejsze niż płytki. Przykładowo, jeśli interesują nas jasne zielone płytki podłogowe, to fuga ciemnozielona będzie idealna.

Ważna spójność z całym wnętrzem

Wydaje się, że fuga jest niewielka, a jak się przekonaliśmy wcześniej, czasem niewidoczna. Mimo to musi dobrze współgrać nie tylko z samymi płytkami, ale też pozostałymi kolorami wnętrza. Tak pozornie małe detale wpływają na klimat i odbiór całej aranżacji.

Shopping Cart