Jak działają aparaty USG?

Dzięki ultrasonografom w prosty sposób udaje się zdiagnozować wiele dolegliwości. Badanie aparatem USG to bardzo często początek dłuższej drogi do uzyskania diagnozy. Dlatego aparaty USG są urządzeniami, bez których ciężko wyobrazić sobie współczesną medycynę. Jak działają ultrasonografy i na czym polega badanie USG?

 

Badania ultrasonograficzne nazywane są skrótowo USG. Z całą pewnością należą do najpopularniejszych badań diagnostyki obrazowej. Nawet jeśli nigdy nie mieliśmy styczności z aparatami USG, to z pewnością wyobrażamy sobie, jak może ono wyglądać. Nie zawsze jednak mamy świadomość jak dokładnie przebiega ta procedura. W tym artykule postaramy się wyjaśnić te kwestie. Wskażemy także najpopularniejsze badania wykonywane ultrasonografami.

Co to jest badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne należy do całkowicie nieinwazyjnych metod diagnostycznych, które polegają na obrazowaniu badanej okolicy. Najczęściej są one wykonywane w celu postawienia diagnozy, która pozwala rozpocząć właściwą terapię. Metody te wykorzystuje się głównie w przypadku schorzeń tkanek miękkich, czyli narządów wewnętrznych, a także mięśni. Powszechnie znanym powodem przeprowadzania badań tymi urządzeniami jest także ciąża. To właśnie aparaty USG umożliwiają między innymi ocenę etapu rozwoju płodu.

Na czym polega działanie aparatów USG?

USG to urządzenia stacjonarne, ale także ultrasonografy przenośne. Wykorzystują tak zwane zjawisko rozchodzenia się, a następnie rozpraszania i odbijania fal dźwiękowych. Fale te charakteryzują się częstotliwością około 2-50 MHz. Opisywane urządzenia są zbudowane z głowicy, która to dotyka bezpośrednio badanej okolicy. Głowica ma za zadanie nadawać i zarazem odbierać fale ultradźwiękowe. Na monitorze zaś widzimy obraz badanej tkanki czy też warstwy narządu. Proces ten jest możliwy dzięki zmianie fali ultradźwiękowej na impuls elektryczny.

Ludzkie tkanki mają zdolność do odbijania, a także pochłaniania fal w zróżnicowanym stopniu. Komputery będące elementem aparatów USG mają za zadanie odbierać dane i wprowadzać skalę szarości. Efektem tego jest obraz widziany na monitorze. Obraz ten specjalista przeprowadzający badanie obserwuje w czasie rzeczywistym. Ma on także możliwość zatrzymania go w dowolnym momencie, a nawet przeprowadzenia pomiarów. Dane te mogą być także zapisane, a następnie wydrukowane lub przeniesione na dowolny nośnik elektroniczny.

Jakie są rodzaje badań ultrasonograficznych?

Badania USG dzielimy ze względu na sposób badania, a także obszar ciała poddany obrazowaniu. Dlatego też możemy mieć do czynienia z ultrasonografią, która wykonywana jest poprzez daną powłokę ciała i tak zwanym badaniem endosonograficznym.

Badanie jamy brzusznej zaliczane jest do tych przez powłoki ciała. Przykładowo może być ono wykonywane w celu obrazowania wątroby lub nerek. Do czynienia z badaniem endosonogrficznym mamy np. w przypadku obrazowania transwaginalnego, stosowanego w gabinecie ginekologicznym.

Dodatkowo badania aparatami USG wykonuje się w celu diagnostyki oraz na różnych etapach leczenia. W związku z tym można rozróżnić także USG zabiegowe lub śródoperacyjne. Często spotkać można się z pojęciem pourazowego badania USG np. w przypadku uszkodzenia kończyn. Warto również wspomnieć o bardzo popularnej grupie badań diagnostycznych. Należy do nich, chociażby USG piersi czy tarczycy.

Niewiele osób ma świadomość, że popularne echo serca również należy do badań ultrasonograficznych. Lekarz wykonuje je w celu oceny pracy tego narządu w tym jego przedsionków komór i zastawek. Osobną grupą są badania dopplerowskie. Te z kolej są wykonywane po to, by sprawdzić przepływ krwi oraz stan całego układu krwionośnego.

Jak wyglądają badania aparatami ultrasonograficznymi?

Ze względu na mnogość rodzajów badań ultrasonograficznych procesy te mogą się od siebie różnić. Niemniej jednak większość z nich przeprowadzana jest w podobny sposób, po doborze odpowiedniego sprzętu. Badanie USG lekarz przeprowadza w gabinecie, gdy pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Na początku specjalista nanosi na badaną okolicę specjalny żel. Procedura ta ma na celu wyeliminowanie zbędnych pęcherzyków powietrza, co pozwala poprawić jakość obrazu.

Obraz badanego narządu otrzymywany jest od razu. W tym czasie lekarz przygląda mu się dokładnie i bardzo często opisuje jego stan na bieżąco. Dlatego wynik uzyskujemy natychmiast po jego zakończeniu. Cała procedura trwa dość krótko.

Przeciwwskazania do badań USG

Przed badaniem ultrasonograficznym jamy brzusznej należy być na czczo przynajmniej przez 5 godzin przed badaniem. Przed USG narządów miednicy mniejszej konieczne jest wypełnienie pęcherza moczowego płynem, najlepiej wodą. Przed każdym badaniem trzeba dokładnie zapoznać się z zaleceniami, dzięki którym lekarz dokładnie przyjrzy się badanemu obszarowi.

Ze względu na to, że badania aparatami USG należą do całkowicie bezpiecznych metod diagnostycznych, przeciwwskazań jest niewiele. Do jednego z nich należy obecność ran otwartych lub innych urazów znajdujących się w obrębie części ciała poddawanej diagnostyce.

Shopping Cart