Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze

 

Nauka oszczędzania – co zrobić, aby była skuteczna?

 

Oszczędzanie pieniędzy to tak naprawdę jedna z najważniejszych umiejętności w dorosłym życiu. Dzięki niej jest możliwe odłożenie na wymarzone wakacje, zbudowania poduszki bezpieczeństwa czy nawet budowa własnego domu. Oszczędzania najlepiej uczyć się od dziecka, bowiem wynika ono z budowania nawyków. Jednak nawet dotąd rozrzutny dorosły jest w stanie opanować tę sztukę i odłożyć na upragniony cel. Jak nauczyć się oszczędzać?

Nauka oszczędzania od podstaw

Jeszcze przed nauką samego oszczędzania należy wyrobić sobie nawyk prowadzenia dzienniczka finansowego. Można go pisać ręcznie, jak i wykorzystać dedykowane do tego aplikacje. Główne cele takiego dzienniczka to przede wszystkim nauka uważnej obserwacji swoich finansów, kontrola wydatków i sprawdzenie, gdzie niepotrzebnie przepada najwięcej pieniędzy. To również dobry sposób na zorientowanie się w bilansie miesięcznym – należy dążyć do tego, by był dodatni, czyli by dochody były większe od wydatków.

Po około dwóch lub trzech miesiącach prowadzenia dzienniczka finansowego można wyciągnąć z niego odpowiednie wnioski. Warto zwrócić uwagę na koszty nieobowiązkowe – jedzenie na mieście, kosmetyki z tzw. kolorówki czy różne rozrywki. Wówczas należy zastanowić się, z których wydatków można zrezygnować albo przynajmniej je ograniczyć. Może kupowanie kawy na mieście raz w tygodniu można zmniejszyć do jednego wyjścia na miesiąc? Albo zrezygnować z kolejnego tuszu do rzęs? Wszystko zależy od własnych preferencji i samodyscypliny.

Cel oszczędzania

Bez wyznaczonego celu chęć oszczędzenia pieniędzy może szybko zniknąć. Dlatego warto ustalić go sobie już na początku swojej drogi. Nieważne, czy będzie to nowy telewizor, remont mieszkania, urlop nad morzem czy może coś mniejszego: zestaw książek, gitara czy wymiana garderoby na wiosnę. Ważne jest ustalenie nawet małego celu, by mieć do czego dążyć. Na początek lepiej nie wyznaczać sobie daty realizacji danego postanowienia – może się okazać, że spekulacje były zbyt śmiałe albo, że zbliżający się deadline jedynie wywołuje niechęć do oszczędzania.

Z czasem oszczędzanie bez konkretnego celu, np. po prostu na czarną godzinę stanie się zdecydowanie prostsze, jednak na samym początku lepiej kierować się zaliczaniem kolejnych etapów, niż nieokreślonym odkładaniem pieniędzy.

Narzędzia do oszczędzania

Narzędziem, które zna praktycznie każdy jest skarbonka – czy to świnka, czy metalowa puszka, czy jeszcze bardziej innowacyjna wersja. Skarbonka to dobre rozwiązanie do nauki oszczędzania dla dzieci lub nastolatków, którzy często nie mają jeszcze swoich kont bankowych albo dopiero co je założyli. Warto jednak inwestować w skarbonki, których nie można nieustannie otwierać – dzięki takiemu rozwiązaniu pieniądze nie będą wciąż znikać z puszki czy słoika.

Wśród klientów banków popularne są wszelkiego rodzaju konta oszczędnościowe. Stopa procentowa jest na nich zazwyczaj niewielka, jednak jest to pewien sposób na oszczędzenie pieniędzy. Względnie wysokie stopy można spotkać głównie przy lokatach, jednak należy tutaj wziąć pod uwagę różne zjawiska w gospodarce, m.in. inflację. Jeśli nie jest się w tym szczególnie obeznanym, można po prostu regularnie wpłacać na konto oszczędnościowe określoną sumę pieniędzy. Najlepiej ustalić sobie już na samym początku, ile minimalnie należy wpłacić każdego miesiąca. Banki często umożliwiają automatyczne pobieranie środków z konta, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób zapominalskich lub niechętnych do oszczędzania.

Ostatnim już narzędziem, które zostanie tutaj omówione, jest motywator. Nie jest to coś, co można kupić, ale co trzeba samodzielnie przygotować. Czasem wystarczy zmienić sposób myślenia, innym razem należy przygotować sobie np. plakat motywujący czy przypominajki w telefonie. Najważniejszy jest tutaj jednak sposób myślenia o pieniądzach i oszczędzaniu. Warto skupiać się nie na chwili obecnej, w której pojawiła się chęć kupienia nowej sukienki czy butów, ale zastanowienie nad przyszłością. Jeśli ktoś marzy o wybudowaniu domu, zdecydowanie szczęśliwszy będzie, gdy go postawi, niż gdy kupi kolejną parę spodni. Warto mieć taką myśl z tyłu głowy. Jeśli to nie wystarcza, można stworzyć specjalny plakat ze zdjęciami np. wymarzonego domu lub fragmentami projektu i motywującymi cytatami. Powieszenie go w widocznym miejscu powinno ułatwić oszczędzanie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 5 = 7

Shopping Cart