Jak pomóc osobie z depresją?

Czy masz przyjaciela, który cierpi na depresję? Nie jesteś sam. Niemniej nie każdy doświadcza depresji w ten sam sposób, a objawy mogą się różnić. Dlatego dziś przedstawiliśmy uogólnione wskazówki, jak pomóc osobie z depresją i to niezależnie od stadium choroby.

Zamień się w słuch

Niech twój przyjaciel wie, że jesteś dla niego. Możesz rozpocząć rozmowę, dzieląc się swoimi obawami i zadając konkretne pytanie. Na przykład możesz spytać: „Wygląda na to, że ostatnio przeżywasz trudności. Coś się stało?”

Pamiętaj, że taka osoba może chcieć porozmawiać o tym, co czuje, ale może nie chcieć porady. Zadawaj otwarte pytania (bez bycia nachalnym) i wyrażaj swoje obawy. W miarę możliwości staraj się prowadzić rozmowy osobiście. Jeśli mieszkacie w różnych rejonach, zawsze pozostaje opcja chatu online.

Pomóż znaleźć specjalistyczne wsparcie

Twój przyjaciel może nie być świadomy, że ma do czynienia z depresją lub może nie być pewien, jak sięgnąć po wsparcie. Idąc dalej, nawet wiedząc o pozytywnych skutkach terapii, szukanie terapeuty i umówienie się na wizytę może być zniechęcające.

 

Wsparcie psychologiczne online, kiedy tego potrzebujesz – aplikacja Helping Hand

 

Jeśli twój przyjaciel wydaje się zainteresowany poradnictwem, zaproponuj mu pomoc w przejrzeniu potencjalnych terapeutów. Możesz pomóc swojemu przyjacielowi sporządzić listę rzeczy, o które zapyta potencjalnych terapeutów i rzeczy, o których chce wspomnieć podczas pierwszej sesji. Zachęcanie i wspieranie takich osób w umawianiu się na pierwszą wizytę może być bardzo pomocne. Jednakże zawsze może dojść do sytuacji, w której nie będą one chciały opuścić domu. Wtedy najlepiej wykorzystać aplikacje umożliwiające przeprowadzenie rozmowy z psychoterapeutą czy psychologiem za pośrednictwem urządzenia mobilnego/komputera.

Wspieraj w kontynuowaniu terapii

W zły dzień osoba z depresją może nie mieć ochoty na rozmowę terapeutyczną. Depresja może zatrzymywać energię i zwiększać pragnienie samoizolacji. Jeśli powie coś w stylu: „Myślę, że odwołam wizytę terapeutyczną”, zachęć ją, by się powstrzymała. Możesz powiedzieć: „W zeszłym tygodniu powiedziałeś, że twoja sesja była naprawdę produktywna i poczułeś się po niej dużo lepiej. A jeśli dzisiejsza też pomoże?”

To samo dotyczy leków. Gdy zechce przestać brać leki z powodu nieprzyjemnych skutków ubocznych, okaż mu wsparcie, ale jednocześnie zachęć go do rozmowy ze swoim specjalistą o przejściu na inny lek przeciwdepresyjny lub całkowite ich odstawienie. Warto mieć na uwadze, że nagłe odstawienie medykamentów tego typu bez nadzoru lekarza może mieć poważne konsekwencje fizyczne i psychiczne.

Podsumowanie

Depresja jest poważną chorobą psychiczną. Szczęśliwie mimo szeregu negatywnych skutków z nią związanych nie oznacza to, że nie jest ona wyleczalna. Osoba na nią cierpiąca potrzebuje jednak wsparcia na każdym kroku, pomocy najbliższego grona i dostępu do specjalistycznej opieki medycznej, aby jej stan się polepszył. Zwalanie wszystko na „tymczasowy gorszy nastrój” jest zdecydowanie nieodpowiedzialnym pomysłem i trzeba zdawać sobie z tego sprawę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

85 + = 93

Shopping Cart