Profilaktyka przede wszystkim – odwiedź dermatologa i trychologa!
Jeśli zaobserwowaliśmy dolegliwości, które pojawiają się raz na jakiś czas na naszej głowie, to zdecydowanie warto udać się do specjalisty. Podczas wizyty zostanie przeprowadzony wywiad, zostanie obejrzany skalp oraz przeprowadzone będą ewentualne badania, które wykażą czy nam coś ewentualnie dolega. Dopiero po otrzymaniu wyników, które jednoznacznie powiedzą, jaki rodzaj kuracji można podjąć, pacjent będzie wiedział na czym stoi. Dodatkowymi badaniami, które można wykonać by zbadać stan naszego skalpu, to morfologia oraz rozszerzony jonogram – dzięki temu sprawdzimy, które parametry potrzebują głębszej analizy.
W aptekach są dostępne szampony na wrażliwą skórę głowy, które dostępne są zarówno bez recepty, jak i na receptę. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł zaopatrzyć się w doraźny środek, który przyniesie ulgę wrażliwemu skalpowi. Równie ważne jest też postępowanie zgodne z zasadami, wdrożone przez lekarza, jeśli zaszła taka konieczność. Regularność w stosowaniu odpowiednich specyfików i kosmetyków jest niezmiernie ważna, jeśli chcemy uzyskać pożądany efekt. Ulga dla swędzącej skóry – dermatologiczne sposoby na swędzenie skóry głowy, dłoni i nóg to jedna z metod, która pozwala na przywrócenie pełnego zdrowia naszego organizmu i nie powinniśmy jej wykluczać, jeśli jest potrzebna.
Pielęgnacyjna rutyna to podstawa!
Idealnym sposobem na uzyskanie ulgi jest również pielęgnacja naturalna. Początkowo może wydawać się, że to dość zaawansowany i skomplikowany sposób. Jednak po głębszym researchu oraz zapoznaniu się z podstawowymi zasadami olejowania lub metody „omo” przy wrażliwym skalpie, okazuje się, że nie jest to takie trudne. Wystarczy odpowiednio dobrać kosmetyki do pielęgnacji wrażliwej skóry głowy. Dzięki ich naturalnym składom oraz odpowiedniej kolejności nakładania włosy i skóra głowy odetchną, a skalp zostanie ukojony, jeśli występuje stan zapalny.
Pielęgnację naturalną warto zacząć od olejowania. Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to określić stopień porowatości włosów. Dzięki temu będziemy mogli dobrać odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, które nie zapchają skóry głowy oraz nie spowodują przesuszenia włosów. Substancję nawilżającą oraz olej nakłada się przed myciem i trzyma od 1 do 3-4 godzin. Pozwala to humektantom, czyli substancjom nawilżającym, dłużej pozostać na włosach. Po tym czasie możemy przystąpić do mycia włosów. Do zmycia oleju najlepiej posłuży odżywka emulgująca, a dopiero potem szampon. Możemy oczywiście swoją rutynę modyfikować zgodnie ze swoimi potrzebami. Nie jest nigdzie powiedziane, iż musimy ściśle trzymać się instrukcji włosomaniaków, którzy są uznawani za guru w swojej dziedzinie.
Nawet jeśli jesteśmy miłośnikami naturalnej pielęgnacji, to również w aptekach możemy rozejrzeć się za kosmetykami. W sytuacji, gdy zdrowie wymaga użycia środków medycznych, zdecydowanie nie powinniśmy oponować. Lekarz jeśli przepisze leki i środki na receptę, robi to przede wszystkim po to, by przynieść nam ulgę przy podrażnionym skalpie. Czasem zachodzi konieczność, by ustąpić naturalnej pielęgnacji i zadziałać bardziej radykalnie, co zazwyczaj przynosi ulgę już w niedługim czasie od zastosowania danego specyfiku czy kosmetyku dermatologicznego.