Aby utrzymać się w dobrej formie, powinniśmy trenować. Dotyczy to jednak nie tylko sprawności fizycznej, ale również umysłowej. Tak, mózg też potrzebuje ćwiczeń, a jego sprawność można poprawiać.
Od sprawności mózgu zależy nasza zdolność do biologicznego funkcjonowania (ruch, mowa, działanie zmysłów, itd), a także to, jak koegzystujemy z innymi ludźmi i radzimy sobie w codziennym życiu. Dbałość o ten narząd i umysł korzystnie wpływa chociażby na naszą koncentrację, pamięć i zdolności kognitywne. Może też zapobiegać wielu poważnym chorobom, zwłaszcza neurologicznym.
Skuteczny trening pamięci
Podobnie jak siłę mięśni, możemy trenować naszą pamięć. Trening ten powinien oczywiście być regularny. Jego efekty docenimy w codziennym życiu, kiedy nie będziemy mieli większych problemów z przypomnieniem sobie mniej lub bardziej istotnej rzeczy, albo gdy uprawiamy zawód, w którym zdolności do dokładnego zapamiętywania są niezbędne, np. aktorstwo. Co ważne, trenowanie pamięci pozytywnie przekłada się na stan zdrowia. Osobom z predyspozycjami do rozwoju chorób endogennych lub po prostu mających kłopoty z pamięcią, zaleca się czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek bądź zagadek logicznych oraz naukę języków obcych. Są to wspaniałe formy trenowania pamięci i ogólnie rozwijania intelektu. Taka aktywność korzystnie wpływa na pracę mózgu.
Jak trenować skupienie?
Naszą zdolność do koncentracji (skupienia) też należy trenować. W tym zakresie bardzo dobrze sprawdzają się chociażby:
– wizualizacja – tworzenie i podtrzymywanie przez krótki czas obrazów w umyśle;
– pisanie streszczeń;
– układanie puzzli;
– rozpoznawanie;
– rysowanie, najlepiej oburącz;
– wymyślanie historii;
– czytanie bajek.
Jednakże innym elementem wspaniale służącym poprawie pamięci i koncentracji uwagi jest dieta.
Zadbaj o właściwą dietę!
Tak, składniki odżywcze, które przyswajamy wraz z jedzeniem, mają ogromne znaczenie dla pracy naszego mózgu i sprawności umysłu, pamięci oraz koncentracji. Istnieje nawet specjalna dieta dla mózgu, nazywana MIND. Została ona tak skomponowana, by dostarczać wszystkich składników odżywczych, niezbędnych do wydajnej pracy mózgu. Stosując ją, nasz umysł będzie funkcjonował jak u osoby młodszej o około 7,5 roku!
Jednym z jej głównych elementów są nienasycone tłuszcze obecne w olejach roślinnych, rybach czy owocach morza, jak również orzechach i nasionach (niesmażonych i niesolonych!). Nie tylko poprawiają one pracę mózgu, mają działania neuroprotekcyjne i antyoksydacyjne, ale też zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych oraz schorzeń układu krążenia.
Równie istotne w diecie MIND są węglowodany, zwłaszcza złożone. Znajdziemy je w produktach zbożowych pełnoziarnistych i nasionach roślin strączkowych (soja, groch, fasola, soczewica, ciecierzyca) – dlatego warto sięgać po menu śródziemnomorskie. Obfite w węglowodany są też warzywa, zwłaszcza zielone liściaste, takie jak: sałata, szpinak i jarmuż.
Korzystnie działać na mózg mogą również cukry proste. Są szybko trawione i podnosząc poziom glukozy we krwi, poprawiają koncentrację. Działa to jednak raczej na krótką metę. Powinny one też być pozyskiwane z naturalnych źródeł, do których zaliczają się przede wszystkim owoce, w tym jagodowe.
Podsumowanie
Ogólnie rzecz biorąc, dieta MIND jest wyjątkowo korzystna dla naszego umysłu, pracy i koncentracji, a także zdrowia fizycznego. Żeby była w pełni skuteczna, powinna bazować na:
– warzywach, zwłaszcza zielonych liściastych, jak również na owocach – szczególnie jagodach;
– produktach zbożowych pełnoziarnistych, np. razowym pieczywie, tłuszczach roślinnych;
– orzechach i nasionach.
Smacznego!