Jak wybrać idealny materac do spania?

Zdrowy sen to jeden z najważniejszych elementów każdej doby naszego życia. Nie jest jednak możliwy do osiągnięcia, jeżeli nie mamy wygodnego materaca i pościeli. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Dlaczego dobór materaca jest ważny?

1. Dlaczego wybór materaca jest ważny?

2. Nie tylko wzrost ma znaczenie – jak dobrać twardość materaca?

3. Grubość materaca – czy jest istotna?

4. O czym jeszcze pamiętać przy zakupie materaca?

Dlaczego wybór materaca jest ważny?

Zdrowy i odpowiednio długi sen to bardzo ważny element naszej codziennej rutyny. W jego trakcie mózg pozbywa się zbędnych produktów przemiany oraz substancji niepożądanych, z których nie ma już pożytku. Jeżeli śpimy niedostatecznie lub w sposób przerywany, poważnie wpływa to zarówno na nasze tymczasowe samopoczucie, jak i długotrwale na nasze zdrowie fizyczne. Z tego powodu powinniśmy zadbać o to, aby nasz sen trwał odpowiednio długo i był dobrej jakości. Jednym z kluczy do uzyskania pożądanego stanu jest wybór odpowiedniego materaca oraz pościeli.

Nie tylko wzrost ma znaczenie – jak dobrać twardość materaca?

Pierwszą kwestią, z jaką zwykle stykamy się przy zakupie materaca, jest jego twardość. To ważne, ponieważ zbyt twardy materac uniemożliwi nam wypoczynek, a zbyt miękki nie będzie dobrym podparciem dla kręgosłupa. Z tego powodu materace dzieli się na kilka kategorii miękkości, które wybieramy na podstawie nie tylko naszego wzrostu, ale również wagi. Do dyspozycji mamy następujące opcje:

  • materac H1: najbardziej miękki, przeznaczony dla osób ważących do 60 kg;
  • materac H2: miękki, dla osób w przedziale 60 do 80 kg;
  • materac H3: średnio twardy i zdecydowanie najpopularniejszy, sprawdzi się dla osoby ważącej między 80 a 100 kg;
  • materac H4: wersja twarda, dla osób powyżej 100 kg.

Dodatkowo wiele firm posiada w ofercie także materace super twarde. Korzystanie z nich powinno jednak następować w momencie, gdy mamy do tego wskazania, na przykład ze względu na problemy z kręgosłupem.

Grubość materaca – czy jest istotna?

Drugą istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest grubość materaca. Co do zasady możemy podzielić je na te właściwe, które służą nam jako wypełnienie łóżka oraz materace toppery, często zwane także nawierzchniowymi. Są one wyraźnie cieńsze i delikatniejsze, ponieważ ich rolą jest wygładzenie powierzchni innego mebla, jak na przykład sofa. Jeżeli poszukujemy pełnoprawnego materaca, topper nie będzie dobrym wyborem.

Kolejną rzeczą, która wpływa na grubość jest sposób wypełnienia materaca. Najcieńsze są te modele, które wykonano wyłącznie z pianki z pamięcią kształtu. Grube materace zwykle posiadają w sobie sprężyny z dodatkowym wykończeniem, jak korek, pianka i inne. Często możemy spotkać się także z wypełnieniem naturalnym, na przykład z trawy morskiej lub innego ekologicznego materiału. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: slodkichsnow.com/materace-futon.

O czym jeszcze pamiętać przy zakupie materaca?

Wybierając materac musimy pamiętać, że powinno być to działanie pod konkretnego użytkownika. Najlepiej więc mieć możliwość przetestować konkretny model osobiście. Jeżeli nie mamy tej możliwości, powinniśmy kierować się tym, jaki materac mamy obecnie i czy jest on dla nas odpowiedni. Przykładowo, gdy śpimy obecnie na modelu o twardości H3 i nie czujemy się na nim wygodnie, może to oznaczać konieczność zamiany na H2 lub H4. Wypełnienie również wpływa na nasz odbiór materaca, o czym warto pamiętać w momencie podejmowania decyzji o zakupie. Jeżeli mamy problemy z zasypianiem, warto również rozważyć zakup kołdry obciążeniowej, która w połączeniu z właściwą twardością podłoża zdecydowanie ułatwi nam szybkie zaśnięcie.

Shopping Cart