jak wybrać lodówkę

Jak wybrać lodówkę?

Wybór lodówki można rozpocząć od podjęcia decyzji, czy są to lodówki wolnostojące, czy może lodówka do zabudowy. Zmniejsza to nieco obszar wyszukiwania. Ci, których nie ogranicza mała kuchnia lub którzy np. tylko projektują wystrój, nie muszą wybierać lodówkę, kierując się głównie jej wielkością. Jeśli jednak ktoś ma bardzo ograniczone miejsce na lub wymianę sprzętu w już w pełni umeblowanym wnętrzu powinien zacząć od tego kryterium. Lodówka wolnostojąca umożliwia magazynowanie produktów wykorzystywanych na co dzień. Małe lodówki wolnostojące i zamrażarki wolnostojące są oczywiście tańsze, ale oferta jest znacznie uboższa. Znalezienie małych lub wąskich lodówek do przechowywania żywności nie jest dziś łatwe. Trend rynkowy wymusza na producentach oferowanie większych i nowocześniejszych modeli ze względu na sposób otwierania drzwi — dwudrzwiowa lodówka powoli staje się standardem i zajmuje wysokie miejsca w rankingu lodówek często poszukiwanych i chętnie kupowanych. Pojemność użytkowa takich większych modeli to zwykle ponad 300 litrów. Dla porównania – pojemność najmniejszych chłodziarek to mniej niż 50 litrów.

Położenie zamrażalnika

Jednym z kluczowych pytań przy zakupie lodówki jest również decyzja, czy jest to prosta lodówka, czy chłodziarko-zamrażarka. W pierwszym przypadku wybór sprawdza się, gdy w domu jest osobna zamrażarka, wtedy czasem dodatkowa zamrażarka w lodówce okazuje się zbędna. Natomiast druga opcja jest uniwersalna i najczęściej wybierana. Tutaj do wyboru — według indywidualnych preferencji można wybrać położenie chłodziarko – zamrażarki na dole, lodówka z zamrażarką na górze, z zamrażarką umieszczoną w komorze chłodniczej lub wersja obecnie w modzie, czyli chłodziarki side-by-side do chłodzenia napojów.
Każda z tych opcji ma swoje zalety.

Dodatkowe funkcje lodówek

Jakich przydatnych funkcji można oczekiwać od nowoczesnych lodówek? No frost. Lodówka bezszronowa została zaprojektowana w taki sposób, że nie wymaga rozmrażania, które jest opcjonalne i szybkie. Może obejmować całe wyposażenie, czyli komorę chłodziarki i zamrażarkę lub jedno z tych wnętrz. Wybierając sprzęt bez tej instalacji, wybierasz między lodówkami z automatycznym rozmrażaniem a tymi, które musisz zrobić ręcznie.
Popularne są również lodówki z kostkarką do lodu lub z dystrybutorem wody. Wiele modeli lodówek oferuje również — bardzo — tzw. komorę zerową, w której utrzymywana jest temperatura dokładnie zero stopni Celsjusza, zaprojektowaną specjalnie do optymalnego przechowywania warzyw i owoców, ale tylko oczywiście.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie lodówki?

Oprócz wymiarów, lokalizacji komory zamrażarki, funkcji lodówki, bardzo ważne są również specyfikacje techniczne. Najważniejszą kwestią jest klasa energetyczna, która określa koszty eksploatacji sprzętu. Jest oznaczony literami alfabetu. Klasa A oznacza najwyższą efektywność energetyczną.
Każda kolejna litera oznacza większe zużycie energii. Lodówki energooszczędne mają swoją cenę, ale ich eksploatacja jest droższa niż lodówek energooszczędnych. Odnośnie do parametrów technicznych należy zwrócić uwagę na poziom hałasu. Zbyt głośny sprzęt może być uciążliwy na dłuższą metę. Im mniej decybeli pojawia się w opisie technicznym, tym ciszej pracuje model.
Shopping Cart