Jak wyleczyć trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej spotyka się go w wieku nastoletnim, gdy hormony zaczynają „buzować” w organizmie. Jednak to problem, z którego wiele osób nie wyrasta. Trądzik hormonalny pojawić się może nawet w wieku 50 lat, np. w okresie menopauzy. Dowiedz się, skąd bierze się trądzik hormonalny oraz jak z nim walczyć. Opisaliśmy podstawowe sposoby leczenia oraz badania, które musisz zrobić przed zażyciem pierwszych leków.

Skąd bierze się trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny nie jest problemem, który spotyka wyłącznie osoby w wieku nastoletnim. Pojawić się może podczas całego życia, niezależnie od płci. Jednak znacznie częściej u osób dorosłych spotykany jest u kobiet – z kolei w wieku nastoletnim, częściej występuje u młodych mężczyzn. Trądzik hormonalny wywoływany jest zaburzeniami gospodarki hormonalnej oraz zmianami w stężeniu niektórych hormonów płciowych. Najczęściej pojawia się, gdy występuje wzmożona produkcja testosteronu lub estrogenu. Zaburzają równowagę hormonów w organizmie, zwiększają produkcję sebum skórnego oraz rozrost flory bakteryjnej. W ten sposób przyczyniają się bezpośrednio do powstania zmian trądzikowych, które szybko się rozrastają.

Jakie badania wykonać na początku leczenia?

Trądzik hormonalny jest bardzo trudny do wyleczenia. Jego przyczyna leży w organizmie i zmianach, które w nim występują. Właśnie dlatego, aby pozbyć się trądziku, należy zacząć od regulacji hormonów. W tym celu trzeba udać się do lekarzy specjalistów. Powinni oni wykonać badania, pozwalające na ocenę stanu pacjenta. Pod uwagę powinno wziąć się insulinę, testosteron całkowity, testosteron wolny, DHEA, LH, FSH, prolaktynę i hormon tarczycy. Warto pamiętać, że w przypadku kobiet istotny jest dzień cyklu miesiączkowego, w którym wykonywane są badania. W zależności od niego mogą powstać inne wyniki, dlatego należy zawsze brać to pod uwagę, a pobieranie krwi najlepiej wykonywać na początku cyklu miesiączkowego, w 3-5 dniu.

Jak leczyć trądzik hormonalny?

Po wykonaniu badań lekarz powinien dobrać odpowiednie leki. Najczęściej jest to terapia hormonalna, dobrana do danego pacjenta. W przypadku kobiet często oferuje się przyjmowanie doustne leków antykoncepcyjnych, które w swoim składzie zawierają estrogen oraz progesteron. Mają one na celu blokowanie działania androgenów w ciele kobiety. Pozwala to nie tylko na zmniejszenie ryzyka zajścia w ciąże, lecz także na złagodzenie objawów miesiączki oraz powstawania trądziku.

W przypadku młodych mężczyzn, którzy w okresie dojrzewania zmagają się z trądzikiem, stawia się na hormony oraz często na antybiotykoterapię. Dobrze dobrane leki wpływają na prawidłowy proces keratynizacji skóry. Dodatkowo zapobiegają powstawaniu zaskórników i stanów zapalnych. W ten sposób hamują powstawanie trądziku i jego rozrastanie się na skórze. Ważne jest jednak to, że wszystkie leki muszą być dobrane przez lekarza, a ich wpływ na organizm powinien być kontrolowany wykonywanymi regularnie badaniami. Warto pamiętać, że hormony nie tylko wpływają na trądzik, lecz także na stan całego organizmu.

Shopping Cart