Większości ludzi, którzy nigdy wcześniej nie zetknęli się z tematem wychodzenia z nałogu, kojarzy się ono z jednym: silną wolą. Jednak nawet najsilniejsza wola nie uleczy od razu braku chemicznego balansu, którego doświadcza nasz mózg i nie złagodzi głodu nałogowego. Czy istnieją zatem skuteczne strategie, które mogłyby nas wspomóc w wytrwaniu w swoim postanowieniu?
Samodyscyplina to nie wszystko – zwróć uwagę na to, czym się otaczasz
Kluczem do pokonania uzależnienia jest zrozumienie jego mechanizmu działania. Mówimy o nim, kiedy przyjmowanie jakiejś substancji lub wykonywanie czynności wiąże się dla naszego mózgu z zastrzykiem dopaminy.
Organ ten stale nastawiony jest na poszukiwanie przyjemności, więc nawet wbrew naszej woli będzie dążył do uzyskiwania takiej nagrody. Z czasem wyrobimy sobie tolerancję na mniejsze porcje uzależniającej substancji i będziemy potrzebować coraz silniejszych bodźców, a od tego punktu uzależnienie przybierze formę równi pochyłej.
Jeżeli nawet uda się nam przerwać przyjmowanie środka odurzającego, nasz mózg nie przestanie pamiętać o tym, jak dużą ilością dopaminy był za nie wynagradzany. Skojarzy z tym uczuciem miejsca, osoby i sytuacje. Dlatego w zetknięciu z określonymi bodźcami będziemy doświadczać głodu nałogowego, czyli nieodpartego przymusu uczynienia zadość swojemu uzależnieniu.
Mając tę wiedzę, łatwo wywnioskować podstawową zasadę wychodzenia z nałogu: musimy unikać wspomnianych miejsc, osób i sytuacji, które przypomną nam o potrzebie zażycia uzależniającego nas środka. Nie uczestniczyć w imprezach, na których zazwyczaj lał się alkohol, omijać szerokim łukiem osiedlowy bar lub sklepik, w którym zawsze kupowaliśmy papierosy.
Warto przede wszystkim zadbać o to, by nasz dom stanowił bezpieczną przestrzeń. Co to oznacza? Należy opróżnić barek, apteczkę i wszelkie inne kryjówki z zapasów uzależniającej substancji. Zablokować na komputerze dostęp do stron wciągających nas w świat hazardu. Co może okazać się wyjątkowo trudne, nauczyć się asertywnie i stanowczo odmawiać wszelkim szkodliwym dla nas propozycjom.
Sam meczu nie wygrasz – stwórz wokół siebie system wsparcia
Przyznanie się do nałogu to żaden wstyd. Na co dzień zmagają się z nim miliony osób a szczerość i dostrzeżenie własnej bezsilności to pierwszy krok do odzyskania kontroli nad swoim życiem. O uzależnieniu warto porozmawiać z zaufaną, bliską osobą. Rodzina i przyjaciele mogą spojrzeć na nas obiektywnie i poinformować o zauważalnych objawach głodu nałogowego. Będą stanowić również niezbędne wsparcie w sytuacjach podwyższonego stresu i braku motywacji do walki.
Lekarz i terapeuta – niezbędni sojusznicy w Twoich zmaganiach
Czy wymienione powyżej porady wystarczą, by skutecznie wyleczyć się z nałogu? Choć są kluczowe dla powrotu do normalności, nie przesądzają jednak o sukcesie naszych zmagań. Sama decyzja o abstynencji i aktywizacja najbliższych nie są w stanie przeprogramować zachowań osoby uzależnionej. Przeświadczenie o tym, że nie potrzebujemy profesjonalnej pomocy często wiąże się ze złudzeniem kontroli nad własnym nałogiem, które tylko napędza błędne koło uzależnienia.
Uzyskanie skierowania na terapię uzależnień wymaga jedynie opowiedzenia o swoim problemie lekarzowi pierwszego kontaktu lub psychiatrze. Wystawienia skierowania nie powinien odmówić także internista. Należy tutaj przypomnieć, że jeżeli zmagasz się z alkoholizmem, w rzeczywistości walczysz ze sklasyfikowaną jednostką chorobową, która wymaga leczenia. Sprostanie tak groźnemu przeciwnikowi nie będzie możliwe bez wsparcia specjalistów.
Co zyskasz poprzez udanie się do ośrodka terapii uzależnień? Przede wszystkim wiedzę o źródłach Twojego uzależnienia, mechanizmach jego działania i zwiastunach nadchodzących kryzysów. Wykwalifikowany terapeuta pomoże Ci odnaleźć w sobie zagubiony potencjał i poczucie sensu, a także nauczyć się konfrontować z problemami bez impulsu sięgania po środek odurzający. Wartościowym doświadczeniem może okazać się także terapia grupowa, dzięki której poczujesz się mniej samotny w swojej sytuacji. Więcej o zaletach skorzystania z takiego sposobu rozwiązania problemu dowiesz się tutaj: https://www.freedom-24.pl/oferta/leczenie-uzaleznien
Niekiedy dopiero spokój i odpowiednie warunki ośrodka leczenia uzależnień pozwalają pacjentom wyciszyć się na tyle, by naprawdę skorzystać na spotkaniach terapeutycznych, zrewidować życiowe plany i pracować nad sobą w sprzyjającym środowisku. Nie warto opierać się szansy sięgnięcia po nowe życie bez nałogu.