Jak zainteresować dzieci przyrodą?

Wiele się mówi o zainteresowaniach dziecka nowymi rzeczami, rozwijaniu pasji. Służą temu między innymi zajęcia pozalekcyjne. Jednak od lat eksperci zajmujący się nauką alarmują, że dzieci mało interesują się naukami przyrodniczymi. Jak zainteresować dzieci tą dziedziną nauki? Na co zwrócić uwagę? Jak pokazać, że ta wiedza jest łatwo dostępna i gdzie jej szukać?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jakie są sposoby na rozwijanie pasji u dziecka
  • gdzie dziecko może szukać ciekawych informacji ze świata przyrody

Popularne zajęcia pozalekcyjne pozwalają dzieciom rozwijać różne pasje oraz zainteresowania. Jednak to bardzo kosztowna inwestycja w rozwój dziecka. Nie każdego zawsze stać na takie zajęcia, dlatego warto poszukać tańszych czy alternatywnych sposobów na rozwijanie pasji dziecka. Z pomocą przyjść morze między innymi Internet lub coraz lepiej zaopatrzone biblioteki publiczne.

Największy pająk na świecie i największe ssaki żyjące na świecie – pozwól dziecku poznać najciekawsze fakty nauk przyrodniczych

Jeśli nie zawsze stać nas na zajęcia pozalekcyjne lub chcemy, żeby dziecko po prostu zdobyło wiedzę ogólną np. z nauk przyrodniczych możemy oprzeć się między innymi na Internecie oraz książkach popularnonaukowych. Internet to prawdziwe bogactwo informacji, np. o tym jak wygląda największy pająk na świecie czy gdzie są najwyższe góry na świecie. Dzięki dostępowi do wiedzy w sieci dziecko razem z nami i pod naszą opieką może nauczyć się odpowiedniego surfowania po Internecie oraz poszukiwania informacji, wyciągania wniosków, poszukiwania ciekawych zdjęć oraz dochodzenia do coraz to nowych szczegółów. Faktów, które pozwolą rozwinąć mu pasję, a może i zdobyć podwaliny pod przyszły zawód w przyszłości. Jak wiemy świat nieustannie się zmienia. Dlatego warto dzieci uczyć interdyscyplinarności i zdobywania wiedzy, by w przyszłości lepiej radziły sobie w szkole i w pracy.

Największe pająki świata i inne tajemnice przyrody można podziwiać też pożyczając książki z biblioteki

Internet to tylko jedna z form poszukiwania nowych informacji i rozwijania pasji u dziecka pod kontrolą rodziców. Podobnie może być z książkami z biblioteki publicznej. Są one coraz lepiej zaopatrzone i możemy znaleźć w nich szereg ciekawych propozycji z nauk przyrodniczych i z każdej innej dziedziny nauki. Dzięki temu dzieci mogą mieć dostęp do pięknych, kolorowych książek przy których rozwiną swoje pasje i poszerzą wiedzę.  Jeśli nie wiemy czy konkretna książka jest dobrze dopasowana do wieku dziecka możemy poprosić o pomoc pracujące w bibliotece osoby. One najlepiej znają się na posiadanych zasobach.

Połączenie nowoczesności Internetu oraz książek może pokazać dziecku, że są różne drogi poszukiwania informacji o świecie. Ponadto możemy uzupełnić to wybierając się z dzieckiem na wystawy pająków i gadów czy targi terrarystyczne. Wszystko zależy od tego czy takie imprezy odbywają się w sąsiedztwie naszego miejsca zamieszkania. To także ciekawy sposób na pokazywanie dziecku świata i rozszerzenie jego wiedzy. Warto więc z tych wszystkich możliwości korzystać, a przy okazji samemu się czegoś nauczyć.

Jaki jest największy pająk na świecie – Ptasznik Goliat, Ptasznik Olbrzymi, czy Pająk Myśliwski?

Skoro już poruszyliśmy tą tematykę, warto odpowiedzieć sobie na pytanie jaki jest największy pająk na świecie? Jak podają naukowe opracowania jest to Ptasznik Goliat – Theraphosa blondi. Jego długość i rozpiętość odnóży robi wrażenie. Dorosłe osobniki mogą osiągać nawet 30,5 cm długości i ważyć ok. 175 g. Ten król największych pająków jest rodzajem tarantuli. Jego jad porównywalny jest z jadem osy, a kolczaste włosy mogą powodować kilkudniowe swędzenie i podrażnienie skóry. Ten pająk w naturze występuje w norach w rejonie lasów deszczowych i bagien północnej części Ameryki Południowej. Jego dieta składa się głównie z dużych stawonogów, owadów i płazów, ale jego pożywieniem bywają również gryzonie i małe gady, płazy i ptaki.

Shopping Cart