Spis treści: Najpierw sprawdź, czy pompa swobodnie mieści się w studni, Przymocuj kabel zasilający do rury tłocznej, Przymocuj linkę zabezpieczającą, Ostrożnie opuszczaj pompę w kierunku dna, Zachowaj minimalny odstęp od dna odwiertu, Sprawdź, czy pompa jest całkowicie zanurzona w wodzie.
Montaż pompy głębinowej w studni wierconej wydaje się być bardzo prostym zadaniem. Jeśli masz podstawową wiedzę z zakresu hydrauliki, to powinieneś sobie z tym poradzić bez pomocy fachowca. Nie spiesz się jednak, ponieważ montaż musi zostać przeprowadzony zgodnie z podstawowymi zasadami. Jak zawiesić pompę głębinową w studni? Wykorzystaj nasze porady.
Najpierw sprawdź, czy pompa swobodnie mieści się w studni
W tym celu po prostu zmierz średnicę rury osłonowej (bez kołnierza!). Jeśli wynosi ona 110 mm, to możesz umieścić w niej pompę w rozmiarze 3 lub 3,5 cala. Uważalibyśmy natomiast z pompą czterocalową. Teoretycznie powinna się zmieścić, natomiast zapas będzie minimalny.
Pamiętaj, że pompa musi wejść swobodnie w rurę osłonową, bez ocierania się o jej ścianki. Groziłoby to zaklinowaniem pompy w odwiercie.
Uwaga!
Jak podają źródła: “W Polsce standardowa średnica otworu studziennego wynosi 160 mm, jednak wciąż zdarzają się znacznie węższe studnie, nawet o średnicy poniżej 100 mm. Aby czerpać wodę z takiego źródła należy zainwestować w pompę głębinową do wąskiej studni.”. Źródło: TOP 5 modeli pomp głębinowych do wąskiej studni
Przymocuj kabel zasilający do rury tłocznej
Po uzbrojeniu pompy w całą armaturę hydrauliczną i podłączeniu rury tłocznej PE, nie zapomnij o przymocowaniu kabla zasilającego. Musi on mieć taką długość, aby możliwe było podłączenie pompy do gniazdka elektrycznego (za pośrednictwem wyłącznika ciśnieniowego).
Kabel mocujemy do rury tłocznej przy pomocy opasek zaciskowych, popularnych trytytek. Dzięki temu eliminujemy ryzyko uszkodzenia izolacji podczas opuszczania pompy w studni.
Przymocuj linkę zabezpieczającą
Linka zabezpieczająca, nazywana też linką podwieszającą, ma za zadanie wyeliminować ryzyko upadku pompy na dno odwiertu. Wielu instalatorów z niej rezygnuje, poprzestając na jednym punkcie podparcia, czyli rurze tłocznej. To nie jest dobry pomysł!
Linkę – najlepiej stalową – mocujemy za ucho w pompie, a następnie przywiązujemy do głowicy studziennej.
Ostrożnie opuszczaj pompę w kierunku dna
Pompę najlepiej jest opuszczać w dwie osoby (urządzenie waży kilkanaście do kilkudziesięciu kilogramów), dbając o to, aby nie ocierała się o ścianki rury osłonowej i znalazła się w odwiercie idealnie w pozycji pionowej. Robimy to ostrożnie, podtrzymując pompę za linkę, a nie za rurę tłoczną.
Zachowaj minimalny odstęp od dna odwiertu
To, na jakiej wysokości od dna powinna być zawieszona pompa, określa producent urządzenia. Dobra praktyka instalacyjna nakazuje jednak, aby zachować odstęp minimum 30 centymetrów. Pompa nigdy nie może dotykać samego dna studni, ponieważ groziłoby to zasysaniem piasku i w konsekwencji nawet zablokowaniem wirnika czy uszkodzeniem elementów hydraulicznych i uszczelnień.
Sprawdź, czy pompa jest całkowicie zanurzona w wodzie
Tutaj ważna wskazówka: taką kontrolę należy przeprowadzić w trakcie pracy pompy, aby upewnić się, że lustro dynamiczne wody nie opada poniżej króćca tłocznego. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi wtedy, gdy wydajność pompy znacznie przekracza wydajność studni.
Aby uniknąć ryzyka tzw. suchobiegu, należy zawiesić pompę na takiej wysokości, aby statyczne lustro wody znajdowało się około dwa metry nad króćcem tłocznym (o ile jest to oczywiście możliwe – patrz głębokość studni). Dodatkowo należy zastosować zabezpieczenie pompy głębinowej przed suchobiegiem. O odpowiednie rozwiązanie zapytaj sprzedawcę pompy.
Uwaga!
Specjaliści informują: “Praca pompy na sucho jest bardzo groźna dla urządzenia i stanowi jedną z najczęstszych przyczyn awarii. W grę może wchodzić nawet spalenie się silnika, któremu nie zapewniamy odpowiedniego chłodzenia.” Źródło: Praca pompy głębinowej na sucho – czym to grozi?
Tak przeprowadzony montaż pompy głębinowej w studni daje pewność, że urządzenie będzie pracować w optymalnych warunkach i nie ulegnie awarii spowodowanej zaniedbaniem instalatora.
Jeśli natomiast nie czujesz się na siłach, aby przeprowadzić montaż samodzielnie, to skorzystaj z usługi hydraulika, za którą zapłacisz około 250-300 złotych.