Zarówno okna dachowe, jak i elewacyjne po pewnym czasie użytkowania wymagają wymiany. Niekiedy okna wymienić trzeba nie tylko dlatego, że wraz z upływem czasu straciły swoje funkcje, ale zostały źle zamontowane czy odbiegają swoimi parametrami od nowoczesnych dźwiękoszczelnych i energooszczędnych okien, jakie są dziś dostępne w ofercie dobrych producentów. Podpowiadamy, kiedy najlepiej wymienić okna, jakie sygnały świadczą o tym, że okno wymaga wymiany i ile trwa wymiana okien. Z artykułu dowiesz się też, ile kosztuje wymiana okna i jak się do niej przygotować.
Kiedy najlepiej wymienić okna?
Zdaniem ekspertów nie da się jednoznacznie określić, co ile wymiana okien jest koniecznością. Przyjmuje się, że powinno to nastapić w przedziale czasu 20-25 lat. Okna wymagają bowiem wymiany z różnych powodów i nie zawsze określony przez producenta okres żywotności okna będzie miał decydujące znaczenie. Chociaż dobrej jakości okno dachowe czy elewacyjne może dobrze sprawować się nawet 25 lat, wymiana okna może być wymagana, gdy okno jest nieszczelne, zostało źle zamontowane, zostało uszkodzone albo nie spełnia oczekiwań – estetycznych, a częściej technicznych. Nowoczesne okna diametralnie różnią się od okien produkowanych jeszcze kilka lat temu. Jak istotne są to różnice, dowodzą innowacyjne rozwiązania oferowane przez firmę Dakea (https://dakea.pl/), renomowanego producenta okien dachowych różnych typów. Okna dachowe Dakea są energooszczędne, dźwiękoszczelne, wyjątkowo trwałe i odporne na różne warunki atmosferyczne, a do tego wyposażone w pakiety szybowe z powłokami niskoemisyjnymi i samoczyszczącymi ze wzmocnionego hartowanego szkła. Okna dachowe tego typu gwarantują zdecydowanie wyższy komfort termiczny i akustyczny w domu, wysokie bezpieczeństwo użytkowania, bezproblemową eksploatację, a do tego pozwalają płacić niższe rachunki za ogrzewanie i klimatyzację. Niezależnie od standardu każde okno może wymagać pilnej wymiany, kiedy dojdzie do jego uszkodzenia lub okno straci szczelność. Jeśli okno było zamontowane i użytkowane niezgodnie z zaleceniami producenta i normami użytkowania pomieszczeń np. w pomieszczeniach o znacznie podwyższonej wilgotności, czy braku wydajnej wentylacji wówczas mogą pojawić się przebarwienia elementów drewnianych, a nawet pleśń. Jest to wówczas sygnał świadczący o tym, że wymiana okna jest konieczna. Czasami warto wymienić nawet dobrze wyglądające okno dachowe na nowe ze względu na zdecydowanie lepsze parametry techniczne, choćby takie jak nieporównywalnie lepszy współczynnik przenikania ciepła, którym charakteryzują się obecnie produkowane, nowoczesne okna dachowe. Jeśli natomiast chodzi o dobry moment na wymianę okien to bez wątpienia najlepiej ją przeprowadzić w trakcie dni bezdeszczowych, o temperaturze powyżej 5°C.
Wymiana okien – koszt i reguły, o których warto pamiętać
Na to, ile kosztuje wymiana okna, wpływa przede wszystkim cena okna oraz koszt montażu okien. Ze względu na poziom skomplikowania prac, a także fakt, że nieprawidłowy montaż okna może skutkować poważnymi kłopotami, a w konsekwencji wzrostem ostatecznych kosztów remontu, warto prace instalatorskie powierzyć fachowcom. Sprawna i doświadczona ekipa specjalistów, np. dekarzy nie tylko poprawnie zamontuje okna, ale też zrobi to szybko (w 1 czy 2 dni). Średnio skomplikowana technicznie wymiana okna to koszt zbliżony do ceny podstawowej wersji trzyszybowego okna dachowego. Z pomocy dekarza można oczywiście zrezygnować, o ile wiemy, jak wymienić okno i wykonywaliśmy wcześniej prace tego rodzaju. Nim jednak rozpocznie się wymiana, warto dobrze ją zaplanować. Jeśli wymiana okien jest związana z generalnym remontem domu, okna powinno się osadzić przed ociepleniem elewacji, by w czasie montażu okien uniknąć ryzyka jej uszkodzenia. Wymiana okien od momentu ich zamówienia do zakończenia montażu może potrwać nawet kilka tygodni, dlatego warto zacząć planować remont odpowiednio wcześnie. Przy montażu nowych okien należy zawsze postępować zgodnie z instrukcją montażu opracowaną przez producenta okna – od zabezpieczenia dachu i ramy okiennej, po mocowanie skrzydła i kołnierza montażowego czy uszczelniającego w przypadku okien połaciowych.