koszt odtrucia alkoholowego

Jaki jest koszt odtrucia alkoholowego – co zawiera cena leczenia?

Kompleksowa terapia alkoholowa to jedyny pewny sposób leczenia choroby alkoholowej. Dziś wiemy o uzależnieniach na tyle dużo, że potrafimy pomagać alkoholikom czy narkomanom zarówno w powrocie do równowagi psychicznej, jak i w regeneracji ciała, które nadwerężone spożywaniem substancji psychoaktywnych często znajduje się na granicy swojej wydolności. Uzależnienie od alkoholu oraz narkotyków, jeszcze do niedawna uznawane za objaw barku silnej woli, dziś jednoznacznie klasyfikowane jest jako choroba. Jaka jest cena leczenia alkoholizmu?

Co to jest detoks?

Pierwszym etapem terapii alkoholowej jest detoks, czyli detoksykacja alkoholowa. To odpowiednio zaprojektowana przez lekarza procedura usuwania toksyn z organizmu pacjenta. Odbywa się ona w kontrolowany i bezpieczny sposób, choć bywa dla osoby uzależnionej bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem. W czasie detoksykacji należy liczyć się z podawaniem wybranych leków, witamin i minerałów dopasowanych do indywidualnych potrzeb i stanu pacjenta oraz z nawadnianiem organizmu.

Kiedy organizm jest wolny od alkoholu oraz przywrócona mu została równowaga wodno-elektrolitowa i witaminowo-mineralna, następuje wejście w stan abstynencji, które umożliwia świadome podjęcie terapii psychologicznej.

 

Ile kosztuje detoks alkoholowy

Na ogół detoks alkoholowy trwa 5 dni, ale jego długość i przebieg zawsze uzależniony jest od stanu pacjenta. Jak wspomniano, procedura odbywa się pod ścisłym nadzorem medycznym, a wykorzystuje się w niej starannie dobrane leki i suplementy. Cena detoksu obejmuje:

  • wywiad pielęgniarski,
  • badanie psychiatryczne przy przyjęciu,
  • badania laboratoryjne (morfologia, badanie ogólne moczu, AlAT, AspAT, GGT, elektrolity i inne),
  • leki (np. przeciwpadaczkowe, uspokajające, przeciwdepresyjne, nasenne i inne) i kroplówki z glukozy, soli fizjologicznej czy witamin,
  • całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską.

Jeśli zdecydujesz się na kompleksową terapię alkoholową w ośrodku WANT i wybierzesz pobyt w pokoju dwuosobowym, cena detoksu wyniesie 2500 PLN. W przypadku pobytu w pokoju jednoosobowym zapłacisz 3000 PLN. Turnusy terapeutyczne trwają od 2 do 6 tygodni.

Odwyk alkoholowy po detoksie — co mnie czeka?

Po skutecznie przeprowadzonym detoksie trafiasz z zaprzyjaźnionej z nami kliniki do ośrodka WANT. Możesz tu liczyć na terapię indywidualną i grupową. Zajęcia z wykwalifikowanymi terapeutami oraz praca w grupach zadaniowych, wiążąca się z wymianą i analizą doświadczeń i refleksją nad własnym życiem, prowadzi do zrozumienia, czym jest alkoholizm i umiejętności rozpoznawania u siebie jego objawów.

Filmoterapia, arteterapia, trening asertywności i umiejętności społecznych oraz zajęcia sportowe pomagają dodatkowo w uzyskaniu prawidłowego obrazu własnej osoby i ułatwiają podjęcie trzeźwego życia poza ośrodkiem.

Pacjentów, którzy przejdą kompleksową terapię alkoholową, zachęcamy do tego, aby nadal uczestniczyli w spotkaniach grup wsparcia. W klinice WANT funkcjonuje grupa, na której mitingi uczęszczają nie tylko osoby mające terapię alkoholową już za sobą, ale także te, które właśnie są w jej trakcie. Dla tych drugich to niesamowita motywacja i możliwość utwierdzenia się w przekonaniu, że można wyjść z nałogu.

Ile kosztuje odwyk alkoholowy — całkowita cena kompleksowej terapii alkoholowej

Całkowita cena kompleksowej terapii alkoholowej zależy od długości pobytu w ośrodku.

Czy warto decydować się na najkrótszy możliwy pobyt? Po pierwsze, musimy mieć na uwadze fakt, że pełny odwyk alkoholowy i trwała zmiana sposobu myślenia, przeżywania i zachowania wymaga od osoby uzależnionej sporo czasu i często musi być poprzedzona profesjonalnym detoksem alkoholowym. Po drugie, im obszerniejszą ofertę wybierzesz, tym mniejsza będzie opłata za jeden tydzień terapii.

W ośrodku WANT w cenie kompleksowej terapii alkoholowej otrzymujesz przeprowadzenie programu terapii zgodnie z planem dnia oraz:

  • zakwaterowanie w pokojach z łazienkami, TV oraz WiFi,
  • całodniowe wyżywienie (śniadanie, dwudaniowy obiad, kolacja),
  • kawę rozpuszczalną i sypaną, herbatę i cukier (bez ograniczeń),
  • możliwość korzystania z pralki, żelazka, lodówki i mikrofalówki,
  • dostęp do sali gimnastycznej, siłowni oraz innych urządzeń sportowych.

Pamiętaj, że w cenie pobytu w WANT zawierają się nie tylko spotkania indywidualne i grupowe ze specjalistą terapii uzależnień, ale również uczestnictwo w wykładach terapeutycznych, filmoterapii, treningach asertywności czy arteterapii.

Im szybciej podejmiesz decyzję o leczeniu choroby alkoholowej, tym mniejsze ryzyko, że poczyni ona spustoszenia w Twoim organizmie. Tak, możesz czekać na termin terapii z NFZ, ale pamiętaj: czas oczekiwania jest długi, a wraz z jego upływem motywacja do leczenia odwykowego spada i może się zdarzyć, że zrezygnujesz z terapii, zanim doczekasz się swojego terminu.

W przygotowaniu artykułu pomógł mgr Waldemar Wantoch-Rekowski, psycholog i specjalista od uzależnień z prywatnego ośrodka WANT. Jeśli potrzebujesz odwyku alkoholowego, skontaktuj się z ośrodkiem, od razu po lekturze tego artykułu. Czekamy na Twój znak!

Shopping Cart