oświetlenie i kwiaty do łazienki

Jakie oświetlenie i kwiaty do łazienki wybrać? Podpowiadamy!

Łazienka to pomieszczenie, z którego często korzystają nie tylko domownicy, ale również goście. Dlatego istotne jest, by w jej ramach zastosować rozwiązania, które poprawią komfort użytkowania i będą stanowiły atrakcyjną dekorację. Sprawdź, jakie oświetlenie do łazienki wybrać, a także na jakie zdecydować się rośliny, by wnętrze nabrało wyrazistego i przytulnego charakteru.

Jak wybrać oświetlenie do łazienki? Podstawowe zasady

Oświetlenie do łazienki odgrywa zasadniczą rolę głównie z tego powodu, że często jest jedynym źródłem światła w tym pomieszczeniu. By zapewnić odpowiednie warunki, w tym podczas porannego makijażu, męskiej toalety czy dłuższej kąpieli, należy zastosować kilka punktów świetlnych – poza głównym warto zamontować lampy nad umywalką oraz wanną bądź prysznicem. Istotne znaczenie ma również oświetlenie dekoracyjne.

Należy pamiętać o tym, by:

  • stosować energooszczędne żarówki – najlepszym rozwiązaniem są LEDy, które wyróżniają się trwałością (nawet 50 tysięcy godzin) i zróżnicowanymi barwami światła,
  • dobrać liczbę punktów oświetleniowych do metrażu – dla powierzchni około 5-6 m² wymagana jest co najmniej jedna lampa o mocy 75 W, z kolei w przypadku metrażu powyżej 10 m² trzeba zastosować kilka żarówek o mocy około 50 W,
  • dla każdego obwodu stworzyć oddzielną instalację – umożliwi to komfortowe sterowanie oświetleniem,
  • obudowa lamp była wodoszczelna (optymalny stopień ochrony to IP44 bądź wyższy, a dla oświetlenia pod prysznicem lub w wannie – co najmniej IPX7) i łatwa do czyszczenia.

Ważne jest, by oświetlenie do łazienki dopasować do aranżacji zastosowanej w pomieszczeniu, aby razem z płytkami ceramicznymi czy innymi elementami ozdobnymi tworzyło spójną kompozycję. Na przykład w minimalistycznym wnętrzu sprawdzą się lampy mające prostą formę. Z kolei w przypadku stylu klasycznego pożądane są wszelkiego typu zdobienia, w tym dekoracyjne żyrandole.

Istotne jest również dobranie barwy światła do warunków panujących w pomieszczeniu. Dla oświetlenia górnego w łazience, w której dominuje biel, warto zdecydować się na barwę neutralną (3300 – 4000 K). Ciepła (2700 – 3500 K) jest zalecana do ciemnego wnętrza, natomiast chłodna (około 5500K) do stref, w których wykonuje się czynności pielęgnacyjne.

 

oświetlenie do łazienki

Rodzaje oświetlenia do łazienki

W przypadku poszczególnych stref funkcyjnych można zdecydować się na różne rozwiązania. Należy przy tym unikać montażu zwykłych świetlówek, które nie oddają koloru cery, co negatywnie wpływa na zabiegi typu robienie makijażu.

Na oświetlenie do łazienki górne (sufitowe) warto wybrać:

  • plafon – sprawdzi się we wnętrzu urządzonym w stylu klasycznym,
  • halogeny,
  • reflektory – rozjaśnią ciemne wnętrze,
  • dekoracyjne lampy wiszące.

Lustro i znajdującą się pod nim umywalkę można doświetlić kinkietami. Źródła światła powinny znajdować się na wysokości twarzy i być rozmieszczone symetrycznie, po obu stronach. Muszą być również rozproszone, aby nie raziły domowników – w tym celu można zdecydować się na oprawę ze szkła lub tworzywa sztucznego czy wbudowane listwy LED.

Jeśli chodzi o oświetlenie dekoracyjne, polecane są następujące rozwiązania:

  • oprawy do zabudowy LED nad wanną bądź kabiną prysznicową,
  • plafony ze światłami kierunkowymi,
  • paski LED – zastosowanie sterowania RGB umożliwia regulację natężenia oraz koloru światła.

Zastanawiając się, jakie oświetlenie do łazienki można dodatkowo wykorzystać, ciekawą propozycją jest podświetlenie wybranych elementów wyposażenia, które pozwoli wyeksponować ich walory dekoracyjne. W tym wypadku sprawdzi się stojąca lampa nad wanną czy taśma LED znajdująca się w zabudowie sufitu podwieszanego. Interesujący efekt mogą wywołać również świece zapachowe czy podświetlane grafiki na ścianie.

Zobacz także: Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

W jakim celu kupuje się rośliny do łazienki?

Kwiaty do łazienki pełnią funkcje dekoracyjne. Stanowią interesujące upiększenie aranżacji i pozwalają na jej wzbogacenie oraz urozmaicenie. Są naturalną ozdobą – ich zastosowanie w łazience może zaskoczyć niejednego gościa.

Rośliny do łazienki pozwolą szybciej się zrelaksować i zregenerować siły, na przykład po trudnym dniu. Widok różnych gatunków podczas porannej toalety czy wieczornej kąpieli może zadziałać kojąco, a nawet antydepresyjnie.

Ważną funkcją jest również oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji. W łazience mogą występować różnego rodzaju toksyczne związki, w tym benzen, etylen, formaldehyd oraz ksylen, które pochodzą z mebli czy materiałów budowlanych. Mogą one wywoływać liczne schorzenia i choroby, w tym zawroty i bóle głowy, nudności, alergie czy trudności z oddychaniem. Rośliny pozwalają na neutralizację zagrożeń z tym związanych.

 

rośliny w łazience

Jakie kwiaty do łazienki wybrać?

Można zdecydować się na rośliny sztuczne. Wprawdzie nie wymagają pielęgnacji, jednak zwykle nie wyglądają tak okazale, jak żywe gatunki, ponadto nie poprawiają jakości powietrza.

W każdym przypadku roślinność należy dobrać do wielkości łazienki – w małym pomieszczeniu najlepiej ustawić małe, wolno rosnące rośliny, natomiast w dużym można zdecydować się na wiele doniczek oraz rozłożyste egzemplarze. Wszystkie gatunki powinny być przystosowane do rozwoju w wilgotnym środowisku, dlatego często są stosowane okazy spotykane w tropikalnych dżunglach.

Zastanawiając się, jakie doniczkowe kwiaty do łazienki będą najlepsze, pod uwagę należy wziąć to, czy ma ona dostęp do naturalnego światła. Jeśli tak, polecane są gatunki typu storczyk, kroton, kalatea, fitonia, aglonema, zanokcica czy alokazja. Takie kwiaty powinno się ustawić bądź powiesić możliwie najbliżej okna.

ciemnym pomieszczeniu mogą rozwijać się następujące gatunki:

  • zielistka,
  • monstera,
  • paprotka,
  • zamiokulkas,
  • skrzydłokwiat.

Ciekawie wygląda również bluszcz, który pnie się po ścianie bądź oplata inne elementy ozdobne. Za jego pomocą można na przykład stworzyć naturalną przesłonę oddzielającą przestrzeń. Roślinom cieniolubnym, oprócz podlewania, należy zapewnić regularne nawożenie.

Alternatywnie można zastosować:

  • cięte kwiaty do łazienki, które zostaną ustawione w wazonach – gatunek nie ma znaczenia, gdyż atrakcyjnie będą wyglądały róże, tulipany, żonkile; taką dekorację można często zmieniać,
  • las lub ogród w słoiku – nie wymaga pielęgnacji,
  • bukiet z zasuszonych roślin – lawenda, szałwia bądź rozmaryn roztoczą przyjemną woń.

Sprawdź również: Jakie rośliny można wstawić do łazienki?

Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia i roślin do łazienki pozwoli na stworzenie we wnętrzu wyjątkowej dekoracji oraz przyjaznego dla zdrowia domowników klimatu. Każde rozwiązanie warto dopasować do aranżacji, aby idealnie się z nią komponowało i tworzyło oryginalny nastrój.

Shopping Cart