Zmiana pór roku nie tylko powoduje zmianę pogody, ale również wpływa na nasze ogólne samopoczucie. Gdy temperatura spada, nasze organizmy stają się dużo bardziej podatne na różne infekcje, w tym, w szczególności te ze strony układu oddechowego. Infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych zdarzają się niezwykle często, dlatego warto w porę im zapobiegać. Czasem jednak uniknięcie przeziębienia nie jest możliwe. Jak w takim razie radzić sobie z uporczywymi dolegliwościami? Pomocny może okazać się nebulizator kompresorowy.
Jesienna chandra i chore zatoki
Jesień to czas, kiedy dzień staje się krótszy, więcej czasu spędzamy w domu, a pogoda na zewnątrz sprawia, że zdecydowanie mniej się ruszamy. To właśnie wtedy pojawia się jesienna chandra, czyli choroba afektywna sezonowa (Seasonal Affective Disorder). Stajemy się wtedy znacznie bardziej rozdrażnieni, częściej mamy wahania nastroju, jesteśmy zmęczeni i mamy mniejszą koncentrację. Wszystko to sprawia, że nasz organizm staje się również podatny na infekcje wirusowe i bakteryjne, z którymi najlepiej radzi sobie właśnie nebulizator kompresorowy.
Przeziębienie, które nasila się jesienią, jest nazywane również zaziębieniem organizmu. Najpowszechniejszym objawem jest tutaj nieżyt nosa, który może skutecznie uprzykrzyć nam codzienne funkcjonowanie. Innymi równie uporczywymi objawami, są:
- podrażnienie i obrzęk błon śluzowych nosa i gardła;
- wzmożona produkcja wydzieliny;
- uczucie zatkanego nosa;
- uczucie swędzenia w nosie, częste kichanie;
- ból i drapanie w gardle;
- pobolewanie głowy w okolicach zatok;
- wodnisty wyciek z nosa.
Bardzo często występuje również stan podgorączkowy. Ten jednak ma dość spore znaczenie dla organizmu. Podwyższona temperatura oznacza, że organizm sam próbuje zwalczyć chorobę. Zwiększa się wtedy aktywność systemu odpornościowego, który produkuje więcej przeciwciał. Warto pamiętać jednak o tym, że długo utrzymująca się gorączka ma zły wpływ na organizm, dlatego powinna być niezwłocznie zwalczona.
Na infekcje układu dróg oddechowych najlepiej sprawdzi się nebulizator kompresorowy
Jesienna chandra nie jest przyjemna, jednak z czasem w końcu przeminie. Aby wspomóc swój organizm w walce z uporczywymi dolegliwościami, warto zastosować nebulizację. Nebulizator kompresorowy to jeden z trzech rodzajów urządzeń do wykonywania inhalacji wziewnych (oprócz niego są jeszcze nebulizatory membranowe i ultradźwiękowe). Za jego pomocą można podawać wszystkie leki przeznaczone do nebulizacji, w tym, w szczególności roztwór soli fizjologicznej. Szczególnie sprawdzi się u małych dzieci, jednak może z niego korzystać każdy – nie ma tu rozgraniczenia wiekowego.
Nebulizacja działa szybko i przynosi wyraźną ulgę w dolegliwościach. Bardzo dobrze rozrzedza gęstą wydzielinę, nawilża przesuszone drogi oddechowe i działa łagodząco na wszelkie podrażnienia. Co więcej, skutecznie dotlenia krew i poprawia krążenie żylne w drogach oddechowych. Bardzo dobrą cechą dzisiejszych nebulizatorów kompresorowych jest to, że można bez problemu zabierać je w podróż. Należy przy tym pamiętać, aby regularnie go czyścić – wtedy dłużej zachowa żywotność i sprawność.