Kim jest fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Dysfunkcje układu moczowego i płciowego to wstydliwy problem, dotykający zarówno kobiet, jak i mężczyzn, z którymi pacjenci najczęściej zgłaszają się do urologa lub ginekologa.

Niewielu z nich trafia do fizjoterapeuty, tymczasem to właśnie pomoc tego specjalisty okazuje się najlepszym remedium na tego rodzaju schorzenia.

Czym się zajmuje fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Fizjoterapeuta uroginekologiczny to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń występujących w obszarze układu miednicy mniejszej. Potrafi on przynieść ulgę pacjentom odczuwającym nieprzyjemne dolegliwości związane chociażby z nadmiernie bolesnym miesiączkowaniem, przerostem prostaty czy utrudnionym współżyciem. Pomaga także uporać się z powszechnymi wśród kobiet konsekwencjami porodu siłami natury: obniżeniem narządów rodnych, wysiłkowym nietrzymaniem moczu i rozstępami mięśnia prostego brzucha. Poza tym można się do niego zgłosić również z zaburzeniami defekacyjnymi, takimi jak zaparcia i hemoroidy. Warto pamiętać, że fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się też profilaktyką, co oznacza, że terapia u takiego specjalisty nie tylko leczy, ale i zapobiega wielu problemom zdrowotnym – może na przykład przygotować ciężarną pacjentkę na zbliżający się poród, co pozwoli jej łatwiej przez niego przejść i szybciej zakończyć połóg.

Jak wygląda fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna opiera się na praktycznym wykorzystaniu wiedzy z zakresu urologii, ginekologii i osteopatii. Jej głównym zadaniem jest pobudzenie organizmu do samoregeneracji i nauka świadomości własnego ciała, co można osiągnąć poprzez zastosowanie szerokiego spektrum technik manualnych mobilizujących chore tkanki oraz edukację ukierunkowaną na wyrabianie właściwych nawyków i wzorców ruchowych. W rezultacie pacjenci odczuwają ulgę w doskwierających im dolegliwościach oraz nabywają praktyczną umiejętność prawidłowego wzmacniania i koordynowania mięśni dna miednicy. Daje to nie tylko szybkie, ale i długotrwałe efekty. Z tego powodu fizjoterapia uroginekologiczna uważana jest dziś za najbardziej efektywną metodę radzenia sobie z  dysfunkcjami układu moczowo–płciowego.

Dowiedz się więcej na Osteoklinika.pl.

Shopping Cart