Oświetlenie zewnętrzne posesji z jednej strony pozwala w sposób komfortowy korzystać z podjazdu, tarasu czy wejścia do domu po zapadnięciu zmierzchu, z drugiej – stanowi ozdobę i swego rodzaju dekorację domu. Jednak aby takie oświetlenie spełniało wszystkie swoje funkcje musi zostać wybrane w odpowiedni sposób. Na szczęście ten typ lamp jest bardzo popularny, a co za tym idzie – także szeroko dostępny i bardzo różnorodny. Duża popularnością cieszą się kinkiety, które są nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale też dobrze się prezentują. Co należy o nich wiedzieć? Oto kilka podstawowych kwestii.
Oświetlenie zewnętrzne – na co zwrócić uwagę?
Oświetlenie zewnętrzne – bez względu na to czy będzie to lampa sufitowa czy też kinkiet – musi charakteryzować się pewnymi parametrami. Poniżej prezentujemy kilka kluczowych czynników, którymi powinniśmy kierować się przy jego wyborze:
- klasa szczelności, która określa odporność na warunki atmosferyczne (absolutne minimum to IP44),
- moc światła, która powinna być uzależniona od lokalizacji i przeznaczenia lampy bądź kinkietu (do oświetlenia numeru domu wystarczy mała dioda, natomiast oświetlenie dojścia do budynku, bramy czy podjazdu powinno mieć dużo większą moc),
- fotokomórki, czyli czujniki ruchu (duże udogodnienie, które umożliwia automatyczne włączenie lampy po wykryciu ruchu),
- czujniki zmierzchu, które umożliwiają dostosowanie natężenia oświetlenia do pory doby.
Wymienione wyżej cechy są bardzo istotne, bo to one decydują o jakości i trwałości oświetlenia zewnętrznego. Z drugiej strony warto zwrócić też uwagę na wygląd i estetykę lamp bądź kinkietów, gdyż to one będą dopełniać aranżację budynku i jego otoczenia.
Kinkiety – podstawowe rodzaje
Kinkiet zewnętrzny – obok lampy sufitowej – należy do najpopularniejszych rodzajów oświetlenia zewnętrznego. Jego popularność wynika nie tylko z wysokiej użyteczności, ale też różnorodności. Kinkiety przeznaczone na zewnątrz są dostępne w wielu modelach, co pozwala ich dobranie do potrzeb i indywidualnych upodobań. Jakie są najbardziej popularne rodzaje kinkietów? Ze względu na technologię pracy ten rodzaj oświetlenia dostępny jest w trzech podstawowych konfiguracjach:
- kinkiety z żarówkami 230V (są to modele podłączone do instalacji elektrycznej, dlatego ich montaż trzeba zaplanować już na etapie budowy domu),
- kinkiety LED (ten rodzaj kinkietów też wymaga podpięcia do instalacji elektrycznej, jednak ich przewaga nad standardowymi modelami to energooszczędność, wieloletnie działanie oraz możliwość oświetlenia miejsc często niedostępnych dla standardowych kinkietów),
- kinkiety solarne (modele zasilane przez promieniowanie słoneczne, co wiąże się z energooszczędnością oraz możliwością zamontowania w dowolnym miejscu, bez konieczności podłączenia do instalacji elektrycznej).
Wszystkie te modele posiadają swoje plusy i minusy. Dlatego też w tym przypadku wybór konkretnych kinkietów powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb i upodobań oraz od możliwości technicznych.
Innym podziałem kinkietów montowanych na zewnątrz jest materiał, z którego są one wytwarzane. W tym przypadku wybór jest bardzo duży, a kinkiety mogą być wykonane z miedzi, brązu, aluminium lub ze stali szlachetnej. Ważny też jest ich styl. Osoba je montująca może zdecydować się na kinkiety nowoczesne, minimalistyczne, industrialne, retro lub w stylu vintage. W tym przypadku ważne jest to, aby takie oświetlenie współgrało z ogólną aranżacją i tworzyło spójną całość z drzwiami wejściowymi, elewacją i wyglądem domu. I co ważne – wszystkie kinkiety powinny być takie same lub podobne do siebie.
Mówiąc o kinkietach montowanych na zewnątrz warto też wspomnieć o miejscach, w których powinny się one znajdować. Te najbardziej oczywiste to drzwi wejściowe, podjazd czy brama. Jednak miejsca montażu mogą być bardzo różne i uzależnione od tego, jaki efekt chce się osiągnąć. Jedno jest pewne – w tym przypadku warto połączyć funkcjonalność z estetycznym wyglądem.