Z powodu wzrostów stóp procentowych raty kredytów i pożyczek z oprocentowaniem zmiennym poszybowały w górę. Podwyżki boleśnie odczuły zwłaszcza osoby, które spłacają zobowiązania długoterminowe i te opiewające na spore kwoty. Jeśli Ty także z coraz większym trudem spłacasz raty kredytów i pożyczek, rozważ sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny.
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny (pożyczka konsolidacyjna) to kredyt na spłatę zobowiązań finansowych w innych bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Jeśli sięgniesz po konsolidację, kredytodawca spłaci Twoje kredyty i pożyczki, a zamiast kilku miesięcznych rat będziesz płacił jedną — niższą. Obniżenie kwoty miesięcznej raty odbywa się kosztem wydłużenia okresu finansowania. Choć dłuższy okres spłaty może (choć wcale nie musi) oznaczać dodatkowe koszty, nie powinny być one powodem do rezygnacji z konsolidacji. Bardzo napięty budżet i realne problemy z terminową spłatą zobowiązań mogą pociągnąć za sobą długofalowe i wyjątkowo nieprzyjemne konsekwencje — utratę płynności finansowej, zaległości płatnicze względem innych instytucji i usługodawców, pogorszenie historii kredytowej w BIK-u czy wreszcie ogromny stres. Kluczem do sukcesu i ograniczenia zbędnych kosztów jest znalezienie szytego na miarę finansowania. Jak to zrobić?
Jak znaleźć najlepszy kredyt konsolidacyjny?
Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, nie wybieraj pierwszego lepszego produktu. Zanim złożysz wniosek, dokładnie porównaj oferty poszczególnych instytucji, zwracając uwagę przede wszystkim na:
- maksymalną kwotę finansowania. Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli masz do spłaty zobowiązania o sporej wartości;
- Wbrew obiegowej opinii to nie oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest wyznacznikiem kosztu finansowania. Aby dowiedzieć się, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze, zwróć uwagę na wskaźnik RRSO — rzeczywistą roczną stopę oprocentowania finansowania. RRSO zawiera w sobie wszystkie opłaty towarzyszące zaciągnięciu kredytu i w praktyce ilustruje całkowity koszt;
- dodatkowe udogodnienia dla kredytobiorcó Możliwość złożenia wniosku przez internet, możliwość spłaty pierwszej raty za 60 dni czy możliwość wyliczenia kosztów finansowania przy pomocy dostępnego na stronie kalkulatora będą użytecznym dodatkiem do wysokiej kwoty finansowania i niskiego RRSO.
Jakie zobowiązania można skonsolidować?
Przedmiotem konsolidacji mogą być pożyczki i kredyty gotówkowe, samochodowe, ratalne, a nawet zadłużenie na kartach kredytowych i w liniach debetowych. Niektórzy kredytodawcy umożliwiają również skonsolidowanie pożyczek zaciągniętych w pozabankowych instytucjach finansowych.
Kto może sięgnąć po konsolidację?
Kredyt konsolidacyjny może otrzymać osoba pełnoletnia, z pełną zdolnością do czynności prawnych, dysponująca dowodem osobistym, numerem PESEL oraz wymaganą przez kredytodawcę zdolnością kredytową.
Zanim weźmiesz pożyczkę konsolidacyjną
Aby konsolidacja przyniosła Twojemu portfelowi zdecydowanie więcej korzyści niż szkody, zajrzyj do umów kredytowych i upewnij się, że wcześniejsza spłata nie wiąże się z koniecznością uiszczenia prowizji. Pamiętaj także, że najlepszym momentem na wzięcie kredytu konsolidacyjnego pozostaje ten, kiedy mimo bardzo napiętego budżetu wciąż spłacasz raty kredytów i pożyczek w terminie. Wszelkie opóźnienia odbiją się negatywnie na Twojej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. A kiepska historia kredytowa może znacząco utrudnić, a często wręcz uniemożliwić pozyskanie konsolidacji.
Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.
Źródło:
https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny