Jak pokonać strach przed dentystą?
Jeśli myśl o wizycie u dentysty wywołuje uczucie strachu, nie jesteś sam. Strach przed leczeniem stomatologicznym jest dość powszechny. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i wiedzy możesz zacząć bezpiecznie radzić sobie z lękiem, ostatecznie pozwalając sobie na skorzystanie z niezbędnej opieki stomatologicznej. Zacznij od zapoznania się z tym, co dzieje się w gabinecie; poznaj gabinet stomatologiczny, procedury i nowoczesne metody kontroli bólu, takie jak techniki relaksacyjne lub stomatologia sedacyjna. Następnie należy znaleźć specjalistę, który będzie w stanie rozwiać Twoje obawy, co jest niezbędne do pokonania strachu. Zapytaj o skierowania od rodziny i przyjaciół, a następnie przeprowadź wywiad z kilkoma dentystami, zanim wybierzesz tego, który rozumie Twoje potrzeby i szanuje Twoje uczucia lęku.
Znieczulenie miejscowe
Znieczulenie miejscowe jest niezwykle przydatnym narzędziem, które od bardzo dawna z powodzeniem wspomaga zarówno zabiegi medyczne, jak i stomatologiczne. Jego działanie polega na tymczasowym znieczuleniu określonego obszaru ciała, praktycznie bez ryzyka dla pacjenta. Pomaga zmniejszyć dyskomfort podczas leczenia, ponieważ zastrzyk może być nieco nieprzyjemny, choć nie trwa to długo.
Znieczulenie gazem rozweselającym
Gaz rozweselający jest skutecznym i bezpiecznym sposobem łagodzenia bólu podczas drobnych zabiegów chirurgicznych, szczególnie u dzieci. Gaz rozweselający, czyli podtlenek azotu, jest stosowany jako forma znieczulenia od prawie 200 lat. To metoda, która pozwala pacjentom zminimalizować stres związany z wizytą u stomatologa. Pacjent przed zabiegiem wdycha podtlenek azotu przez maseczkę, co prowadzi do rozluźnienia. Gaz rozweselający jest całkowicie bezpieczny w przypadku stosowania go u dzieci. Podczas leczenia gazem rozweselającym pacjenci są stale monitorowani przez lekarzy. Podtlenek azotu nie powoduje całkowitej niewrażliwości na ból, ale zmniejsza stres związany z wizytą u dentysty.
Znieczulenie komputerowe The Wand
Ta podstawowa technologia służy do bezbolesnego i bezpiecznego podawania znieczulenia podczas zabiegu. Po ustąpieniu skutków tego znieczulenia pacjent może normalnie mówić i jeść. The Wand to bezbolesny, niechirurgiczny zabieg, który przeprowadzany jest za pomocą sterowania komputerowego. Lekarz podczas podawania zabiegu aplikuje znieczulenie za pomocą specjalnych podkładek. Technika rotacyjna jest łagodną formą znieczulenia, w której środek znieczulający wprowadzany jest do tkanek powoli i delikatnie. Podczas wprowadzania, a przed wejściem końcówki do ciała, automatycznie podawany jest płyn znieczulający, który tworzy powłokę ochronną. Sprawia, że pacjenci nie czują wprowadzania i podawania znieczulenia, dzięki czemu zabieg jest znacznie bardziej komfortowy.
Znieczulenie ogólne, narkoza
Znieczulenie ogólne to metoda, która pozwala pacjentom na całkowite znieczulenie podczas leczenia zębów. Pacjent nie czuje bólu ani nie odczuwa dyskomfortu podczas zabiegu. Znieczulenie ogólne jest szczególnie przydatne w przypadku skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. Pacjent podczas zabiegu jest pod kontrolą anestezjologa, który monitoruje jego stan zdrowia. Znieczulenie ogólne jest metodą bezpieczną, jednak wymaga specjalistycznego sprzętu i odpowiedniego przygotowania pacjenta.