Marzy ci się uśmiech rodem z Hollywood, ale musiałabyś wymienić zęby by osiągnąć zamierzony efekt. Idealnie równe zęby o idealnym kolorze szkliwa są trudne do osiągnięcia w sposób naturalny. Musisz wiedzieć, że większość gwiazd Hollywood swój uśmiech zawdzięcza dentystom. Na szczęście, osiągnięcie podobnych efektów jest możliwe dzięki instalacji licówek. Czym są licówki i jak wygląda proces ich aplikacji?
Licówki
Licówki to porcelanowe lub kompozytowe płatki, które nakłada się na zęby by poprawić ich kształt i wygląd, pozbyć się przebarwień, nierówności, uszczerbków i wyrównać kształt łuku zębowego. Licówki to bardzo szybki sposób na śnieżnobiały uśmiech bliski ideałowi, a przy tym nie jest to zabieg drogi jak na standardy stomatologii estetycznej, czyli np. implanty zębów.
Licówki porcelanowe
Istnieją dwa rodzaje licówek. Licówki porcelanowe i kompozytowe. Licówki porcelanowe to cienkie płatki porcelany, wypalane w laboratorium protetycznym. Nakłada się je na przednią cześć korony zęba, stąd też pochodzi ich nazwa, od słowa „lico”. Kolor i kształt licówek można dobrać pod indywidualne upodobania i potrzeby pacjenta. Pokrycie zęba licówką daje natychmiastowy efekt, pięknego szkliwa i idealnego kształtu korony zęba. Licówka doskonale imituje naturalny ząb, to też osobom trzecim bardzo trudno będzie wykryć że na naszych zębach zainstalowane są licówki.
Licówka kompozytowa
Drugim rodzajem licówek są licówki kompozytowe. Do ich uformowania używa się żywicy kompozytowej, jest to specjalnie opracowany na te potrzeby materiał. Licówki kompozytowe są tańsze od porcelanowych, ale mają mniejszą trwałość. To też wybór między typem licówek zawsze pozostawia się woli pacjenta.
Szlifowanie
Licówki by mogły przylegać do zębów na jak największej płaszczyźnie potrzebują równej powierzchni zęba. Stąd też przyjęło się, że zabieg nałożenia licówek poprzedza szlifowanie zębów. Oszlifowane zęby poprawiają estetykę licówek. Przejście między szkliwem naturalnym a licówką jest mniej widoczne, szlif umożliwia też nałożenie nieco grubszej licówki, a przez to uwydatnia jej kolor i kształt. Niestety, wadą szlifowania jest fakt, że jest to zabieg nieodwracalny, który ingeruje w strukturę zęba.
Jak przebiega zabieg?
Zabieg instalacji licówek podzielić można zwykle na 4 wizyty.
Wizyta pierwsza, to zwykle konsultacja stomatologiczna. Na wizycie specjalista omawia krok po kroku zabieg, w odniesieniu do planowanych u danego pacjenta prac. Wybierany jest rodzaj licówek. W trakcie pierwszej wizyty wykonuje się często także cyfrowy projekt nowego uśmiechu.
Wizyta druga. W ramach tej wizyty pacjent może przymierzyć tzw. tymczasowe licówki, co poprzedzać będzie szlifowanie zębów. W trakcie wizyty wykonywany jest wycisk zębów, niezbędny do przygotowania ostatecznych wersji licówek.
Wizyta trzecia. Pacjent przymierza gotowe finalne licówki (często bez glazury / połysku), które zostały wypalone. To ostatni moment na ewentualne poprawki, korektę kształtu lub koloru.
Wizyta czwarta. Zęby i licówki wytrawiane są kwasem, przygotowuje on powierzchnię zęba do naklejenia licówek, usuwa zanieczyszczenia. Następnie dzięki specjalnemu klejowi światłoutwardzalnemu licówki przyklejane są na zębach.