Meble ogrodowe DIY: czy to się opłaca? Sprawdzamy!

Chcesz zaoszczędzić na zakupie mebli ogrodowych i planujesz samodzielnie zrobić stolik, sofę czy fotele na taras? W takim razie pamiętaj, że twoje oszczędności mogą być tylko pozorne. Meble ogrodowe DIY to wybór nie dla wszystkich właścicieli ogrodów. Oto dlaczego nie zawsze opłaca się samemu wchodzić w rolę majsterkowicza i stolarza!

Samemu=taniej? Niekoniecznie!

Meble ogrodowe DIY są bardzo popularne. Ma na to wpływ moda na zero waste oraz trendy aranżacyjne. Takie własnoręcznie wykonywane wyposażenie powstaje z drewna, tkanin, a niekiedy także z gumy.

Pamiętaj jednak, że nawet jeśli masz smykałkę do majsterkowania, niekoniecznie zaoszczędzisz na meblach DIY. Może być to trudne, gdyż:

  • materiały, które są potrzebne do wykonania stolików, foteli, sof, także kosztują

Planujesz zrobić narożnik lub stół ogrodowy z popularnych europalet? Takie meble są modne, ale nawet jeśli wykonasz je sam, musisz liczyć się pewnymi kosztami. Jeśli nie masz dostępu do europalet, nie leżą one nieużywane na twoim strychu lub w piwnicy, będziesz musiał je kupić. Oznacza to, że za jedną z nich zapłacisz ok. 30 zł. Po policzeniu ile palet jest ci potrzebnych, może okazać się, że na stworzenie kompletu mebli wydasz kilkaset złotych.

Musisz doliczyć do tego także koszty wkrętów. Dodatkowy wydatek czeka cię, jeśli nie masz odpowiednich narzędzi – np. dobrej wkrętarki, która poradzi sobie z grubym drewnem;

  • zapłacisz za materiały do wykończenia mebli

Pamiętaj, że jeśli do wykonania mebli wybierzesz drewno, będzie musiało ono zostać zabezpieczone przed szkodnikami i wilgocią. W tym celu musisz je pokryć je impregnatem. Natomiast jeśli zdecydujesz się na stoliki czy siedziska z opon, warto, abyś pomalował je na przyjemny kolor. Zakup impregnatu i kolorowych farb to kolejny wydatek;

  • niemało wydasz na dekoracje i praktyczne dodatki do mebli

Aby fotel czy sofa ogrodowa były rzeczywiście wygodne, powinny znaleźć się na nich poduchy. Warto, by były one łatwe w utrzymaniu w czystości i odpowiednio miękkie. Zestaw dobrych poduszek do dużego zestawu wypoczynkowego może kosztować kilkaset złotych. Nawet jeśli postanowisz uszyć je sam, zapłacisz za tkaninę i wypełnienie.

Jak kupić tanie i dobre meble do ogrodu?

Wysokiej klasy meble ogrodowe mogą nieco kosztować. Jeśli jednak szukasz wyposażenia na długie lata, nie daj się nabrać na zbyt niskie ceny – może to świadczyć o jego przeciętnej jakości. Raczej zrezygnuj też z samodzielnego wykonania mebli. Jest to czasochłonne zajęcie, a koszt własnoręcznie zrobionego stolika, krzeseł, kanapy może być dość wysoki.

Dlatego warto poczekać na koniec sezonu letniego. Ceny mebli ogrodowych znacznie wtedy spadają. W związku z tym pod koniec lata i jesienią uważnie przyjrzyj się sklepowej ofercie. Nie wydając wiele, możesz stać się właścicielem prawdziwych meblowych perełek.

Shopping Cart