Obwisłe pośladki to częsty problem, szczególnie po 35. roku życia. Obniżeniu ich jędrności i objętości sprzyjają, chociażby siedzący tryb życia czy niezdrowa dieta. Kompleksu można się pozbyć, decydując się na implanty pośladków lub modelowanie własnym tłuszczem. Obydwie te metody oferuje warszawska klinika OtCo, ale na którą z nich lepiej się zdecydować?
Dlaczego pośladki tracą jędrność?
Z wiekiem zmniejsza się produkcja kolagenu, dlatego spada jędrność – nie tylko twarzy, ale też ciała. Jeżeli dołożymy do tego brak aktywności fizycznej oraz dietę, w której dominują tłuszcze nasycone i cukry proste, mamy przepis na płaskie, pozbawione jędrności pośladki. Częstą przyczyną opadania pośladków są też wahania wagi – jeśli ich objętość szybko rośnie i spada, z czasem stają się obwisłe. Niektórzy z natury mają niewielkie pośladki np. z powodu słabo rozwiniętych mięśni pośladkowych czy wyjątkowo wąskiej miednicy. Może to być powodem do kompleksów, szczególnie u kobiet, dla których krągłe kształty mają duże znaczenie.
Jeżeli ćwiczenia i zdrowsza dieta nie przynoszą pożądanych efektów, mamy do wyboru dwie metody powiększania pośladków: implanty lub powiększanie własnym tłuszczem, czyli tzw. brazylijski lifting. Każda z nich ma plusy i minusy, które warto wziąć pod uwagę przed dokonaniem wyboru.
BBL – brazylijski lifting pośladków
Jak sama nazwa wskazuje, ta metoda wywodzi się z Ameryki Południowej, gdzie piękne, krągłe pośladki zdecydowanie są w cenie. Polega po prostu na przeszczepieniu własnej tkanki tłuszczowej z innej okolicy w pośladki. To dodatkowy plus, ponieważ na początek wykonuje się liposukcję – zabieg modelujący sylwetkę. Tłuszcz do powiększania pośladków pobiera się z brzucha, ud lub nawet pleców. Plusem jest bezpieczeństwo metody, ponieważ własny tłuszcz jest dobrze tolerowany i nie powoduje reakcji alergicznych. Pobraną tkankę tłuszczową przed wszczepieniem przygotowuje się w wirówce oraz dodaje się do niej osocze bogatopłytkowe. Zabieg jest krótki – trwa od 1 do 2 godzin i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Tkankę tłuszczową podaje się w lekkim nadmiarze, ponieważ jej część jest wchłaniana przez organizm. Pomimo tego, efekty zabiegu są trwałe – utrzymują się dłużej niż np. po powiększaniu z użyciem kwasu hialuronowego.
Brazylijski lifting jest przeznaczony nie tylko dla osób, które mają problem z małymi, obwisłymi pośladkami. Pozwala też wyrównać wrodzoną asymetrię pośladków czy skorygować ubytki tkanek (np. po operacji lub urazie). Finalnego rezultatu nie można oceniać od razu po zabiegu – trzeba poczekać ok. 3 tygodni. Po latach, kiedy efekty przestaną być satysfakcjonujące, zabieg można bez problemu powtórzyć. Plus jest taki, że blizny po zabiegu są minimalne – tkankę tłuszczową podaje się bardzo cienką igłą.
Alternatywa dla modelowania tłuszczem – implanty pośladków
Jeżeli ćwiczenia i dieta nie poprawiają wyglądu pośladków, można zdecydować się też na implanty. W przeciwieństwie do tkanki tłuszczowej materiał, z którego są wykonane, nie jest wchłaniany przez organizm, dlatego efekt jest widoczny na stałe. Jeśli kiedyś zechcesz cofnąć powiększenie pośladków, zawsze możesz zdecydować się na usunięcie implantów.
Implanty pozwalają raz na zawsze wyeliminować problem asymetrii lub płaskich i opadających pośladków. Implanty mogą mieć płaską lub teksturowaną powierzchnię, ale co najważniejsze – nie są wyczuwalne przez skórę. Różnią się też kształtem – okrągłe dają bardziej spektakularne efekty, a owalne są przeznaczone dla osób, którym zależy przede wszystkim na naturalności. Pacjenci często decydują się na implanty, a nie brazylijski lifting pośladków, ponieważ oczekują bardziej radykalnego powiększenia. Ze względu na częściowe wchłanianie tkanki tłuszczowej, modelowanie w taki sposób pozwala bardziej na zaokrąglenie, niż całkowitą zmianę wielkości pośladków. Warto jednak pamiętać, że dobry chirurg plastyczny tak dobierze objętość implantu, żeby sylwetka wyglądała proporcjonalnie, a efekt nie był karykaturalny.
Klinika OtCo to jedno z miejsc, w których pacjenci pozbywają się kompleksów, często towarzyszących im przez większość życia. Moda na krągłą sylwetkę sprawia, że powiększanie pośladków staje się coraz popularniejsze, a pacjenci mają do wyboru różne metody.