Mokra czy sucha karma dla kota – którą wybrać dla swojego pupila?

W ostatnim czasie zostałeś właścicielem mruczka? Jednym z wyzwań, przed jakim stoisz, jest zadbanie o odpowiednią dietę Twojego nowego pupila. Do wyboru masz karmę suchą oraz mokrą. Która z nich będzie lepsza? A może warto zastosować jadłospis mieszany? Już teraz sprawdź najważniejsze informacje na temat wskazanych rozwiązań. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie Ci podjąć decyzję najlepszą dla kota, którym się opiekujesz.

Mokra karma dla kota – co przemawia za jej wyborem?

Mokrą karmę dla kotów można kupować w pojedynczych saszetkach, jak i w większych puszkach, występuje tam ona w postaci niewielkich kawałków otoczonych sosem lub galaretką oraz w formie musu albo pasztetu. Taka delikatna konsystencja, mnogość smaków oraz apetyczny zapach są istotnymi zaletami tego typu pokarmu. Większa wilgotność tej karmy sprawia, że o wiele łatwiej jest zadbać o prawidłowe nawodnienie kociego organizmu.

W sklepach dostępne są różne warianty mokrej karmy – przeznaczone dla kociąt, jak i dorosłych osobników, dlatego warto zwracać uwagę na ten aspekt podczas dokonywania zakupów. Zaleca się podawać ją zwłaszcza zwierzętom borykającym się z chorobami dolnych dróg moczowych oraz tym ze skłonnościami do nagłego przybierania na wadze.

Czy karma sucha dla kota to dobry pomysł?

Suche karmy dla kotów to mniejsze i większe wielokształtne, chrupiące granulki. Za sprawą takiej formy często stosuje się je również wtedy, gdy pożywienie podaje się z wykorzystaniem przyciągających uwagę mruczka zabawek interaktywnych. Gryzienie chrupków pozwala zadbać o prawidłowy stan kociej jamy ustnej (zapobiega tworzeniu się kamienia), jednak zwierzęta z brakami w uzębieniu mogą mieć problem z ich przyjmowaniem.

Karmy suche dla miauczących czworonogów są o wiele bardziej kaloryczne (przez co nie można podawać ich za dużo), jednocześnie mają mniejszą wilgotność, dlatego należy pilnować, aby kot wypijał wtedy więcej wody, aby nie doszło do odwodnienia. Z punktu widzenia opiekunów, wykorzystywanie suchej karmy jest wygodniejsze oraz tańsze.

Bez względu na zastosowany model żywienia oraz rodzaj karmy, którą ostatecznie się wybierze, zawsze należy regularnie karmić mruczka, podając odpowiedniej wielkości porcje i stawiając na wysokiej jakości produkty. Muszą one cechować się kompletnym składem i dostarczać organizmowi kota wszystkich niezbędnych witamin oraz składników odżywczych i mineralnych.

Jaki typ karmy jest lepszy dla kota? Podsumowanie

Z faktu posiadania kota wynika wiele pozytywnych doznań, które przynosi chociażby zabawa z pupilem, czy możliwość przytulenia się do takiej miękkiej kuleczki. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że opieka nad mruczkiem to również szereg obowiązków ciążących na barkach jego właściciela.

Kluczową kwestią, o którą należy zadbać, jest oczywiście dieta kota, gwarantująca jego prawidłowy rozwój. Optymalnym i najczęściej stosowanym w tym względzie rozwiązaniem okazuje się stosowanie tak zwanego karmienia mieszanego. Jak łatwo się domyślić, polega ono na wymiennym podawaniu karmy suchej oraz mokrej. W efekcie można równocześnie czerpać z korzyści typowych zarówno dla jednej, jak i drugiej opcji. Warto podkreślić, że jest to propozycja atrakcyjna dla miauczącego czworonoga, ponieważ zwierzęta te cenią sobie różnorodność. Pamiętaj jednak, aby zawsze komponować jadłospis pupila zgodnie z jego indywidualnym zapotrzebowaniem – obserwuj go uważnie i dopasowuj do tego podejmowane działania.

źródło zdjęć: freepik.com

Shopping Cart