To oczywiście jest zawsze subiektywne, bo to ważne co kto lubi i jaką ma wizję siebie. Dla mnie przed, w czasie i po studiach wybór będzie ten sam – architektura i to w szczególności – na politechnice, bo jak iść na studia to na dobre.
Jak wybrałem kurs na architekturę
Aby się dostać na takie studia (na sensownym poziomie) trzeba pójść na jakiś rysunkowy kurs na architekturę. Tylko jaki kurs rysunku wybrać? Tu z pomocą przyszła mi kiedyś moja kochana przyjaciółka Marta, która nomen omen ukończyła zupełnie inną szkołę rysunku, ale nie polecając mi jej wyraźnie dała do zrozumienia, że jak rysunkowy kurs na architekturę to Domin Studio.
Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej najlepszy w Polsce?
Architektura i Urbanistyka na wydziale Politechniki Warszawskiej to wspaniałe studia, przynajmniej jeśli chodzi o tematykę. Wydział ten ma swoje za uszami, bo student jak w PRL-u jest petentem, a nie dobrem uczelni. Nie uwierzycie jakie tam sobie robią prowadzący różne katedry świństwa, wykorzystując do tego studentów, więc nie opiszę, ale Panie w sekretariacie chyba chciały pracować gdzieś zupełnie indziej. Ja wiem, że młodzi zagubieni kandydaci i studenci czasem mogą wkurzać, bo głupota wkurza zawsze i wszędzie, ale odrobina matczynej lub chociażby ciotecznej opiekuńczości byłaby niczym woda dla spragnionego na tej pustyni toksyczności relacji społecznych. Na szczęście, to tyle, a że w życiu dobrze jest mieć twarda dupę, więc kto przejdzie ten temat z powodzeniem (płakać wolno) ten z resztą studiów i prac zawodowej sobie da radę. Teoretycznie.
Co jest w programie studiów architektonicznych?
Studia są wspaniałe bo są wszechstronne. Mimo, że na wydział trzeba zdać egzamin z rysunku ( co stanowczo ułatwi jakiś kurs na architekturę) to są zajęcia z rysunku, z rzeźby, fotografii i malarstwa. Oczywiście, są lektoraty z języków obcych, co ciekawe bardzo popularny jest na wydziale język Włoski. Z drugiej strony mamy matematykę i to już wyższą – macierze, rachunek różniczkowy oraz geometrię wykreślną. Do tego budownictwo, mechanikę konstrukcji, konstrukcje drewniane, żelbetowe, ale także konserwację zabytków i cały rozbudowany blok historyczny – od historii sztuki przez epoki w architekturze, do architektury polskiej, a nawet węższych gałęzi specjalizacji – np. architektura gotycka doby średniowiecza.
Projektowanie – wyzwolenie kreatywności od rzeczy najmniejszych po całe miasta
Podstawą edukacyjną są jednak zajęcia projektowe. Tu mamy również ogrom zróżnicowania bo projektujemy nie tylko mieszkania, domki, mała architekturę czy wieżowce, ale całe dzielnice, miasta, czy gminy – to duża skala urbanistyczna, lub też zmniejszając skalę – projekty oświetlania, lamp, butów, przedmiotów czy z kolei w stronę mniej materialną – projektowanie procesów, planowanie projektowe i to wszystko uzupełnione mnóstwem zajęć z wykorzystania najróżniejszych programów komputerowych i aplikacji mobilnych.
Tylko 20 % absolwentów architektury pracuje w zawodzie!!!
To co jest najwspanialsze na tych studiach nazwałbym nauką myślenia projektowego. Projektowanie to sposób myślenia w czasie i przestrzeni (czasem tylko wirtualnej), dlatego po architekturze można z powodzeniem robić bardzo różne rzeczy. Na początku nie rozumiałem tego, a już na pierwszym wykładzie ś.p. Profesor Stefan Kuryłowicz powiedział: „architektura to wspaniałe studia, ale wcale nie musicie być po nich architektami, mam kolegę, po tym wydziale, który jest świetnym barmanem”. Wtedy wydawało mi się, że nieco z nas kpi i mówi, że nie nadajemy się w większości na architektów. Nic podobnego. Architektura to szkoła myślenia, a to występuje PRZED jakąkolwiek materią. Ergo, nie trzeba pracować w architekturze, aby projektować, ale najlepiej projektuje się po Architekturze. Myślę, że to kwestia rozmachu z jakim można się zetknąć w tej dziedzinie.
Możemy patrzeć dalej ponieważ stoimy na ramionach naszych poprzedników
Kurs na architekturę jest punktem startowym w tej ścieżce rozwoju Twojej postaci. Rysunek odręczny, jest nieodzownym narzędziem w pracy projektowej, ponieważ jest to sposób na rozmawianie z samym sobą oraz całą resztą ludzi o projekcie. Projektowanie wymaga wielokrotnych przeróbek początkowych pomysłów, wielu iteracji i przetworzeń. To jest niezwykle trudne bez dużej pustej kartki papieru. Można powiedzieć, że rysunek jest pisemną formą wyrażania się. Aby wyrażać się czytelnie, syntetycznie (czyli dużo treści minimum formy) i zrozumiale trzeba nauczyć się dobrze „pisać”, a z tym pomoże rysunek odręczny. Nie wystarczy tylko dużo rysować, trzeba wiedzieć co i jak. Część tematów można nauczyć się rysować „z patrzenia”, ale np. zrozumienie perspektywy liniowej zajęło artystom kilkaset lat zanim określili podstawy perspektywy widzialnej i jak ją przekładać na rzeczywistość płaskiej kartki, czy płótna. Aby uniknąć tej „straty czasu” warto uczyć się pod okiem specjalisty i niejako z jego ramion patrzeć dalej.
Nie liczy się talent liczą się dupogodziny
Architektura i projektowanie, w ogóle wszelkie działanie kreatywne, wymyślanie, jest niezwykłą i trudną dziedziną i jako taka, wymaga nauki. To nie jest kwestia talentu, tylko wielu godzin ćwiczeń. Takich rzeczy w szczególności uczy kurs na architekturę np. https://domin.pl/kurs-na-architekture-2/ czy projektowanie, bo oprócz samego rysunku uczy poszerzania horyzontu postrzegania rzeczywistości oraz myślenia projektowego. W szkole rysunku będziesz rysować na dużych formatach papieru – 50x70cm – co też poszerza umiejętność widzenia. Kiedyś wydawał mi się taki format niemożliwie wielki, teraz z łatwością zapełniam go nawet cienkopisem czy piórkiem. To nie jest tak bardzo kwestia samych umiejętności rysunkowych, co pewnego „mindsetu” czyli przeformułowania głowy na szersze spojrzenie, pozwalające na dostrzeżenie odpowiednich ram i form do danego zadania projektowego. Takie studia zmieniają na zawsze sposób myślenia o wszystkim, nawet w codzienności. Pozwalają, nie przesadzę, na skuteczne projektowanie własnego życia.
Jeżeli chcesz zobaczyć jak kurs dla kandydatów na architekturę wygląda to możesz zrobić to tu:
https://domin-gdansk.pl/kursy-stacjonarne/kurs-rysunku-architektura
Jakie unikalne korzyści znajdziesz na kursach artystycznych w Dominie:
1. Dostajesz gratis kurs akwareli on-line – co kwartał jeden
2. Nasza siedziba jest w dogodnym miejscu – zawsze łatwo do nas dojechać
3. Zaufaj 1300 opiniom na 5.0 w Googlu – pomyśl tylko – tak wielu osobom chciało się coś napisać
4. Złota Dekada – przez 12 lat pod rząd najlepsza osoba na egzaminie na architekturę była z Domina
5. Program Architektura 200, System Igurra, WSMZ – to tylko niektóre unikalne składowe naszej oferty