Po ekstrakcji zęba stomatolog zawsze zaleca jak najszybsze uzupełnienie ubytku, ponieważ powstała w ten sposób luka może doprowadzić do utraty stabilności i wypadnięcia sąsiadujących z nią zębów.
Do uzupełniania ubytków w łuku zębowym najczęściej stosuje się implanty (wszczepy), czyli trwałe imitacje prawdziwych zębów, nie różniące się od nich praktycznie niczym, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.
Jakie rodzaje implantów stomatologicznych wyróżniamy?
Obecnie implantologia oferuje pacjentom gabinetów stomatologicznych kilka rodzajów wszczepów do wyboru. Różnicuje się je biorąc pod uwagę między innymi ich budowę, sposób mocowania oraz materiał, z jakiego powstają. Ze względu na budowę implanty zębów dzielą się na krótkie i długie. Krótkie (tzw. implanty korzeniowe) wszczepia się w kość szczęki – służą one do uzupełniania niewielkich, głównie pojedynczych ubytków. Długie (tzw. implanty zygomatyczne) wszczepiane są głębiej, w kość jarzmową – przy ich użyciu możemy uzupełnić większe luki, nawet całkowite bezzębie. Ze względu na sposób mocowania możemy wyróżnić jedno- i dwuetapowe implanty zębów, czyli wszczepy składające się ze śruby z gwintem i korony, zakładane na jednej wizycie, oraz wszczepy składające się ze śruby, łącznika i korony, których implantacja rozkłada się na dwie wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jeśli zaś chodzi o materiały, z jakich powstają implanty, w tej chwili stosuje się ich dwa rodzaje: tlenek cyrkonu i tytan.
Jakie implanty zębów cieszą się największą popularnością?
Najchętniej wybierane dziś przez pacjentów implanty zębów to mocowane dwuetapowo krótkie wszczepy tytanowe – są one niezwykle trwałe i wytrzymałe, a do tego zapewniają bezproblemową osteointegrację, tj. pełny zrost z tkanką kostną. Oczywiście wybór krótkich implantów możliwy jest wyłącznie w przypadku niewielkich ubytków w łuku zębowym. Duże luki wymagają sięgnięcia po implanty zygomatyczne. One też najczęściej powstają z tytanu, mocowane są jednak jednoetapowo, nowoczesną i bardzo popularną ostatnio metodą All on 4, która polega na błyskawicznym wypełnieniu luki stałą protezą osadzoną na czterech implantach. Doboru implantu lub implantów ze względu na budowę dokonuje zawsze implantolog po bardzo dokładnych i kompleksowych badaniach. Więcej porad znajdziesz na Declinic.pl.